Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku. Oto młodzi dyplomaci. Interesuje ich świat

Agata Sawczenko
Teraz naszą rolą jest zrobienie jak najlepszego wrażenia na gościach - mówi Przemysław Stolarski (trzeci z lewej). Po jego prawej stronie siedzą: Maciej Lulewicz i Filip Chomik. Po lewej: Maria Przepiórkowska, Karolina Zabłocka oraz Jacek Brzozowski.
Teraz naszą rolą jest zrobienie jak najlepszego wrażenia na gościach - mówi Przemysław Stolarski (trzeci z lewej). Po jego prawej stronie siedzą: Maciej Lulewicz i Filip Chomik. Po lewej: Maria Przepiórkowska, Karolina Zabłocka oraz Jacek Brzozowski. Wojciech Wojtkielewicz
Trwa Festiwal Dyplomatyczny. Zorganizowali go m.in. uczniowie II LO. Na wykładach i warsztatach poznają reguły, które rządzą światem

Już w czwartek młodzi ludzie z II LO spotkają się z ambasadorem Rumunii w Polsce oraz konsulem honorowym Rumunii w Białymstoku. Obejrzą wystawę „Rumunia wielu narodów” przygotowaną przez Rumuński Instytut Kultury. A potem - w ramach rozrywki - dowiedzą się wszystkiego o hrabim Draculi.

- Interesuje nas, co dzieje się na świecie - mówi Maria Przepiórkowska, uczennica II LO. Chodzi do klasy humanistycznej z zajęciami dodatkowymi. To właśnie w ramach tworzenia tej klasy zrodził się pomysł zorganizowania w Białymstoku Festiwalu Dyplomatycznego.

- W ten sposób chcemy promować wiedzę o współczesnym świecie - tłumaczy ideę imprezy jej pomysłodawca Jacek Brzozowski, nauczyciel w II LO.

Oprócz uczniów i nauczycieli z tego liceum w organizację wydarzenia włączyli się naukowcy z instytutu historii i nauk politycznych UwB, członkowie Instytutu Młodych Dyplomatów, studenci historii oraz członkowie białostockiego korpusu dyplomatycznego: Ewa Moroz-Ustymowicz, konsul honorowa Republiki Rumunii i Andrzej Parafiniuk, konsul honorowy Finlandii.

- Białystok jest czwartym ośrodkiem konsularnym w Polsce. To bardzo ważne. Bo obce państwa dostrzegają Białystok na mapie Polski jako jedno z ważniejszych miast - mówi Andrzej Parafiniuk. - Jestem pełen uznania dla tej inicjatywy - dodaje.

Festiwal potrwa do przyszłego piątku. W planach jest jeszcze m.in. spotkanie z Białostockim Korpusem Konsularnym, warsztaty savoir vivru, dziennikarskie, gry dyplomatyczne oraz wykłady: o kulturze Stanów Zjednoczonych, dyplomacji kulturalnej Polski, o niezależności Kurdów, o znaczeniu protokołu dyplomatycznego w codziennym życiu.

- Najbardziej mi się podoba, że po każdym wykładzie jest czas na dyskusję - mówi Przemysław Stolarski, uczeń. - Dzięki temu mamy szansę być nie tylko biernymi słuchaczami, ale w pełni zaangażować się w wydarzenia i w pewien sposób decydować, czego chcemy się nauczyć, czego chcemy słuchać.

Uczniowie na lekcjach przygotowywali się do spotkań.

- Wypada wiedzieć, o co chce się zapytać. Trzeba znać temat, żeby potem móc dyskutować. A nam przecież zależy, by zostawić po sobie jak najlepsze wrażenie - mówi Przemek.

W tym roku w zajęciach będą mogli uczestniczyć tylko uczniowie II LO.

- Ale w następnym postaramy się festiwal zorganizować z jeszcze większym rozmachem - uśmiecha się Jacek Brzozowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny