Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal AfryKamera 2019 w Kinie Forum w Białymstoku. PROGRAM, opisy (zdjęcia)

(dor)
Kadr z filmu "Umrzesz mając 20 lat"
Kadr z filmu "Umrzesz mając 20 lat" Mat. organizatora
Białostocki Ośrodek Kultury w kinie Forum pokaże filmy z festiwalu AfryKamera 2019. Sprawdź program i opisy filmów

W grudniu 2019 roku odbyła się 14. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu) zaprezentowano filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce. Krajem przewodnim 14. edycji był Sudan.

Celem festiwalu jest pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią – wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

Na początku 2020 roku wybrane festiwalowe filmy zostaną także zaprezentowane widzom w kilku innych polskich miastach, w tym w Białymstoku.

Festiwal AfryKamera 2019 w Białymstoku - PROGRAM

19-22 stycznia 2020
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 12 zł/film, 32 zł/karnet na wszystkie filmy oprócz pokazu Afrykamera dla dzieci,10 zł/AfryKamera dla dzieci – w kasie kina i na stronie

19 stycznia
12:00 AfryKamera dla dzieci: Minga i złamana łyżka + warsztaty (Kamerun 2017, 80′, bilet 10 zł, wiek 6+, lektor: Krystyna Czubówna)
18:00 AfryKamera: Keteke (Ghana 2017, 98′, bilet 12 zł)

20 stycznia
18:30 AfryKamera: Miłosierdzie dżungli (Belgia/Francja 2018, 91′, bilet 12 zł)

21 stycznia
20:30 AfryKamera: 8 (RPA 2019, 98′, bilet 12 zł)

22 stycznia
18:30 AfryKamera: Umrzesz mając 20 lat (Sudan/Egipt/Francja/Niemcy/Katar/Norwegia 2019, 103′, bilet 12 zł)

Festiwal AfryKamera 2019 - opisy filmów:

Minga i złamana łyżka / Minga et la cuillère cassée / Minga and the Broken Spoon
Kamerun 2017, 80′
reż. Claye Edou

Pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody.
Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza ważne i uniwersalne dla każdego tematy, takie jak miłość, siostrzeństwo, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.

Warsztaty tworzenia masek afrykańskich
Po seansie zapraszamy młodych widzów do wspólnej kreatywnej zabawy.
Razem spróbujemy stworzyć oryginalne maski inspirowane kulturą Afryki.
Wykorzystując szereg różnorodnych materiałów plastycznych stworzymy niepowtarzalne maski, które staną się punktem wyjścia do niejednej pasjonującej rodzinnej rozmowy.
Wykonane prace świetnie sprawdzą się również jako element karnawałowego kostiumu 🙂

Keteke
Ghana 2017, 98′
reż. Peter Sedufia
obsada: Adjetey Anang, Lydia Forson, Fred Nii Amugi

Nagrody: FESTICAB Burundi 2017 – najlepszy film, AFF Luxor 2018 – nagroda specjalna jury

To historia, która mogła wydarzyć się w latach 80. Gdzieś w głębi Ghany para spodziewająca się dziecka spóźnia się na pociąg. Boi i Atswei postanawiają przejść pieszo do następnej stacji i złapać kolejny pociąg, który jest jedynym środkiem transportu z peryferii do miasta. Podczas wędrówki czeka ich szereg zabawnych, a momentami groźnych sytuacji. Czy małżeństwu uda się dotrzeć do celu przed porodem? W tej komedii, zrealizowanej w starym stylu, napięcia i dynamiki dodaje znakomita muzyka, łącząca rdzenne brzmienia ze współczesnym stylem, w wykonaniu rapera i producenta muzycznego o pseudonimie Worlasi.
Henry Dernben, „Graphic Online”: „Keteke jest świetnym dowodem na to, że oryginalna narracja w klasycznej oprawie, przeplatana tradycyjną ghańską muzyką, bez blichtru i rozbuchania, jest nadal możliwa w kinie ghańskim”.

Miłosierdzie dżungli / La Miséricorde de la Jungle / The Mercy of the Jungle
Belgia/Francja 2018, 91′
reż. Joël Karekezi
obsada: Marc Zinga, Stéphane Bak

Nagrody: MFF Chicago 2018 – Nagroda “Srebrny Hugo”

Czy dżungla może uratować człowieka i czy jeden człowiek może ocalić drugiego? Przekonają się o tym dwaj żołnierze rwandyjskiego wojska, przemierzający ten dziki i nieprzyjazny teren w czasie II wojny domowej w Kongo. I choć różni ich wszystko, w skrajnej sytuacji będą musieli sobie zaufać i na sobie polegać. Film obfituje w sceny przemocy popełnianej nie tylko przez główne strony konfliktu, ale też ugrupowania plemienne czy rebeliantów z innych krajów afrykańskich, których ofiarami była przede wszystkim ludność cywilna. W konflikcie rozpoczętym w 1998 r., zwanym Światową Wojną Afrykańską, zginęło około 5 mln ofiar.
Sarah-Tai Black, „Cinema Scope”: „Miłosierdzie dżungli to film, który chce ukazać nam pełnię człowieczeństwa”


8

RPA 2019, 99′
reż. Harold Hölscher
obsada: Tshamano Sebe, Inge Beckmann, Garth Breytenbach, Chris April, Keita Luna

Debiut reżyserski uznawany za nowe oblicze południowoafrykańskiego horroru! Akcja tego klimatycznego, folklorystycznego horroru toczy się w 1977 roku. Osierocona dziewczynka przeprowadza się wraz z opiekującą się nią parą do odizolowanego od świata wiejskiego domu. Tam dziecko zaprzyjaźnia się z uczynnym starcem Lazarusem, który wkrótce zostaje zatrudniony do pomocy przy posiadłości. Niebawem jednak wychodzi na jaw konflikt między spokojnym wędrowcem a okolicznymi mieszkańcami wioski. Czy osoba o tak łagodnym i przyjaznym usposobieniu może skrywać bardziej mroczne sekrety? Chociaż umiejscowiony w czasach apartheidu, film jednak korzysta z tła historycznego głównie w celu stopniowej i powolnej budowy aury tajemniczości i niedopowiedzeń. W opowieści pełno jest nawiązań do lokalnych legend, w tym odniesień do południowoafrykańskiego motywu wędrowca, który gościł m.in. w klasycznym już filmie Richarda Stanleya “Dust Devil”.
Adam Patterson, „Film Pulse”: “Klimatyczny i niepokojący, dzięki nastrojowym efektom wizualnym i doskonałemu opracowaniu dźwięku, film usatysfakcjonuje fanów horrorów ludowych”

Umrzesz mając 20 lat / You Will Die at Twenty
Sudan/Egipt/Francja/Niemcy/Katar/Norwegia 2019, 103′
reż. Amjad Abu Alala
obsada: Mustafa Shehata, Islam Mubarak, Mahmoud Elsaraj, Bunna Khalid

Nagrody: FF El Gouna – najlepszy film, FF Venice – nagroda za debiut

Prowincja Al Jazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny