Ferie 2015 w mieście bez nudy. Sprawdź, gdzie warto zajrzeć

Anna Kopeć
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki i młodzieży przygotował na czas ferii ciekawą ofertę
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki i młodzieży przygotował na czas ferii ciekawą ofertę Archiwum/Wojciech Wojtkielewicz
26 stycznia podlascy uczniowie rozpoczynają dwutygodniową przerwę w nauce. Na ten czas różne instytucje przygotowały ciekawe propozycje.

Tradycyjnie "Kurier Poranny" przygotowuje listę miejsc, które warto odwiedzić w czasie ferii zimowych.Jeśli organizujesz zimowiska, półkolonie, zabawy dla dzieci i młodzieży zgłoś do nas swoją propozycję. Oferty można przesyłać na adres: [email protected].

Zabawy w Muzeum Wojska

Daleka, tajemnicza, dzika, ale niezmiennie fascynująca Syberia przyciągała podróżników z każdego zakątka świata. Niebezpieczne zwierzęta, nieznane rośliny jak magnes działały na śmiałków, którzy przekraczali granicę tej niedostępnej krainy. Miejsca takie jak Ałtaj, Czukotka czy Jakucja, były rajem dla naukowców, ale też domem dla tysięcy Polaków wywiezionych tam przez carat i władzę sowiecką. To właśnie tym podróżnikom, badaczom i mieszkańcom Syberii poświęcone będą zajęcia w Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7) dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych (od 27 stycznia do 8 lutego).

Dwa tematy zajęć "Przygoda na Syberii" oraz "Wycieczka na Wschód" wprowadzą uczestników w świat podróżników oraz syberyjskiej fauny i flory. Pozwolą w różnorodny sposób odczuć tajemniczą atmosferę tamtych terenów, poprzez zapachy, opowieści lub wcielanie się w rolę odkrywców. Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych jak i do odbiorców indywidualnych, w grupach wiekowych 10-15 lat oraz 6- 9 lat. Zapisy pod numerem telefonu 85 741 64 48, cena zajęć 5 zł.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Ferie z WOAKiem

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki i młodzieży przygotował na czas ferii ciekawą ofertę. Dzieci, także w grupach zorganizowanych, mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych, zabawach integracyjnych czy lekcjach folkloru.

Na zajęciach plastycznych jest kilka tematów i technik do wyboru. "Fantastyczny ZOO Park"- rzeźba w glinie: dzieci wykonają z gliny fantastyczne smoki oraz zwierzęta, łączące cechy ssaków, ptaków, gadów i płazów. Wykorzystają przy tym odciski faktur różnych materiałów i przedmiotów. "Podróż do Krainy baśni"- monotypia lub linoryt: prowadzący proponują wykorzystanie prostych technik graficznych w zależności od wieku dzieci. Młodsze wykonają monotypię barwną, natomiast starsze mogą wykonać linoryt. Kontakt z warsztatem graficznym, użycie prawdziwych dłutek, gumy, farb, wałków i prasy graficznej z pewnością wpłynie na zainteresowanie nowo poznaną techniką. "Głębia oceanu" - akwarela: Dzieci namalują wyobrażenia podwodnych stworów, roślin i zatopionych skarbów. Technika akwareli wykorzystująca farby z użyciem dużej ilości wody pozwoli nadać kompozycjom efekt rozmycia i niedopowiedzenia. Inspirująca dla dzieci będzie z pewnością wystawa akwareli w galerii, gdzie odbywają się zajęcia. Kontakt: Krystyna Kunicka tel. 85 740 37 15 lub 16.

W trakcie tradycyjnych zabaw ludowych będzie można poznać podstawowe kroki tańców ludowych, zwyczajów ludowych, rekwizytów i instrumentów wykorzystywanych w działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". Będzie też nagranie suity "Karnawał na Podlasiu". Spotkanie będzie z pewnością okazją do poznania piosenek i zabaw ludowych, takich jak: Zajączek, Jawor, Konik, Chusteczka. Stroje i rekwizyty uczestnicy będą mogli wykorzystać do zrobienia pamiątkowych zdjęć.
Kontakt: Józef Zyśk, tel. 85 749 60 50, 509 281 314. Terminy: do indywidualnego ustalenia

WOAK proponuje także zabawę karnawałową, podczas, której nie zabraknie dobrej muzyki, efektów wizualnych (dym, lasery, sztuczny śnieg, sztuczna mgła), tańców integracyjnych oraz konkursów. Dodatkowo fantastyczna dekoracja, pokaz iluzjonisty, poczęstunek dla każdego dziecka, a także zdjęcie grupowe.
Kontakt: Andrzej Borkowski, tel. 85 744 68 63 Terminy: 3-6 lutego, godz. 10.00 i 13.00

Zajęcia organizowane są w siedzibie WOAK przy ul. Kilińskiego 8 oraz w Spodkach przy ul. św. Rocha 14 w godz. 10-11.30 i 13-14.30. Liczba osób w grupie: do 15 uczestników - minimum jeden opiekun, w przypadku balu dopuszczalny udział kilku grup. Koszt to 10 zł za osobę.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Zimowe Teatralia

Osoby w wieku 14-19 lat o artystycznych zainteresowaniach, które ferie spędzają w Białymstoku, a chcieliby w twórczy i wyjątkowy sposób spędzić wolny czas powinni zapisać się na ciekawe warsztaty. W dniach 26-30 stycznia w białostockich Spodkach organizowane są Zimowe Teatralia. Pod okiem profesjonalistów tancerki Doroty Baranowskiej, specjalisty w dziedzinie śpiewu tradycyjnego Marcina Lićwinko i aktora Bernarda Banii będzie można spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy - poprzez głos, ciało i ukryte w sobie emocje. Koszt to 240 zł za 18 godzin zegarowych. Szczegóły i zapisy na stronie www.theatralescommodis.pl.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Zimowisko w Teatrzyku Malutkim

Klub Malucha Teatrzyk Malutki (ul. Wesoła 17/1) zapewnia opiekę dla dzieci w wieku 5-12 lat w godz. 7.30-16 z obiadem i podwieczorkiem. W programie: warsztaty teatralne, podczas których dzieci przygotowują spektakl, scenograficzne, które rozwijają wyobraźnię, czynności manualne, koncentrację, rytmiczne, czyli połączenie zabaw ruchowych, muzycznych oraz architektoniczne. Zaplanowano także wystawienie spektakl Teatru Narwal. Koszt tygodniowych zajęć to 240 zł. Zapisy i informacje pod adresem [email protected] oraz nr tel. 509 706 856.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Ferie z klockami Lego

W placówce przy ul. Warszawskiej 19 stoją już wysokie na niemal na półtora metra kopie białostockiego kościoła św. Rocha i cerkwi św. Mikołaja. W czasie ferii korzystając z przygotowanych instrukcji i wzorników każdy będzie mógł zbudować replikę wybranej przez siebie budowli.

Z klocków CLZ można korzystać na dwa sposoby: Lego bez ograniczeń, czyli zabawa klockami LEGO dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych - bez ograniczeń wiekowych i formalnych. Koszt to 6 złotych za godzinę zabawy.

Lego na temat to warsztaty dla grup zorganizowanych, prowadzone przez instruktorów CLZ. Uczestnicy warsztatów, bawiąc się klockami, zdobędą podstawową wiedzę o budownictwie sakralnym i symbolach religijnych, poszerzą słownictwo związane z architekturą. Koszt to 10 zł za godzinę zabawy. Zajęcia trwają ok. 90 minut i kierowane są do dzieci w wieku 6-16 lat. Zapisy i szczegółowe informacje pod nr tel. 85 67 67 367.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Firma T-Matic Grupa Computer Plus z kolei ma propozycję dla dzieci w wieku 7-10 lat. Zaprasza je na program rekreacyjno-edukacyjny, a w tym zajęcia warsztatowe informatyczne z programowania, zajęcia artystyczno-plastyczne oraz zabawę. Koszt to 360 zł (w tym opieka w godz. 8-16, obiady, wycieczki. Szczegóły pod nr tel. 85 74 89 155.

Ferie 2015 na sportowo: basen, łyżwy albo narty

Na czas zimowej przerwy w nauce Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalną ofertę nie tylko dla tych uczniów, którzy lubą ruch.

Ferie zimowe to idealny czas, by rozpocząć swoją przygodę z pływaniem, łyżwami czy nartami. BOSiR przygotował ciekawe oferty we wszystkich swoich obiektach.

Na ten czas wprowadzono promocyjne bilety dla każdego klienta na baseny. Od poniedziałku do piątku do godz. 16.15 jednorazowo można pływać za 5 zł. Jest także oferta specjalna dla dzieci i młodzieży na naukę i doskonalenie pływania. Baseny przyjmują zapisy na zajęcia w cyklach tygodniowych od 26 do 30 stycznia i od 2 do 6 lutego. Informacje szczegółowe dotyczące grup i cen są w kasach i pod nr telefonów.

Podczas ferii lodowisko przy ul. 11 Listopada 28 czynne będzie codziennie od godz. 11. Szczegółowe harmonogramy pracy lodowiska i basenów są na stronie miejskoaktywni.pl

Mimo zmiennych, często niesprzyjających warunków pogodowych czynna jest trasa narciarska nad zalewem w Dojlidach (ul. Plażowa). Narciarnia pracuje codziennie w godz. 10-18. W wypożyczalni znajduje się 60 kompletów w rozmiarach od 120 do 180 cm. Bilet normalny za wypożyczenie kompletu narciarskiego kosztuje 9 zł za godzinę jazdy (każde kolejne 10 minut dopłata 1 zł). Bilet ulgowy kosztuje 6 zł za godzinę jazdy (każde kolejne 10 minut dopłata 70 gr). a

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku przygotowała ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży.

Czarno-biały czy biało-czarny?

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży powyżej 16 lat w galerii przy ul. Legionowej 2 podkreślające odmienność artystyczną Henryka Rogozińskiego. Uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć swój własny portret za pomocą aparatu z poprzedniej epoki i przenieść go na samodzielnie przygotowane płótno. Warsztaty potrwają dwa dni (26 i 27 stycznia, w godz. 16-19). Zajęcia poprowadzą: Emil Stankiewicz i Rafał Kozłowski. Zapisy pod nr tel. 502 138 980. Cena: 20 zł.

Do pięciu razy sztuka

Pięciodniowe (w dniach 26-30 stycznia w godz. 11-12.30 w galerii przy ul. Waryńskiego 24 a) warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Każdy dzień poświęcony będzie innej dziedzinie sztuk plastycznych. Działania będą odbywały się w oparciu o wystawę " Tata wyjechał, Lita zaprasza", a inspiracją stanie się twórczość Ludomira Sleńdzińskiego. Zapisy pod nr tel. 85 651 76 70, cena to 5 zł za jeden dzień.

Muzealna gra rodzinna

Wśród propozycji (w galerii przy ul. Waryńskiego 24a) jest także wyjątkowa gra muzealna, w której planszą są obrazy Ludomira Sleńdzińskiego z cyklu "Talia moich kart". Podczas rozgrywki gracze rozwiązują muzealne zadania, odpowiedzi szukając na ekspozycji. Gra dostępne jest przez całe ferie (od 26 stycznia do 8 lutego) w dniach i godzinach pracy galerii. Wiek uczestników: powyżej 7 lat, liczba: 2-6 osób. Rezerwacja terminu i godziny pod nr tel. 85 651 76 70. Opłata to bilet do galerii, w niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Dyskusja o literaturze

Galeria zaprasza także na pierwsze spotkanie z cyklu "Uwaga! Literatura" w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2. Uczestnicy wezmą udział w dyskusji na temat możliwości i przydatności literatury oraz sztuki. Czy za pomocą języka można utrwalić swoje wrażenia, doświadczenia, obserwacje lub otaczającą rzeczywistość? Odpowiedzieć na to pytanie pomogą krótkie teksty prozatorskie z książki Andrzeja Sosnowskiego i prace Henryka Rogozińskiego. Zajęcia są przeznaczone dla nastoletnich i dorosłych miłośników literatury. Dyskusję warsztaty zaplanowano na 29 stycznia o godz. 18. Zapisy pod adresem [email protected] lub nr tel. 502 138 980. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie