Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Feng Shui. Kolory, które kryją tajemnice.

opr. (jaw)
Energetyczne, pobudzające – czyli męskie kolory w pokoju dziennym
Energetyczne, pobudzające – czyli męskie kolory w pokoju dziennym
Feng Shui. Bardzo nam zależy, aby Czytelnik, do którego uśmiechnie się los w naszej loterii, czuł się w domu na Osiedlu Pod Lasem w Sochoniach jak najlepiej. Już starożytni dalekowschodni mędrcy wiedzieli, jak ważne znaczenie w naszym życiu ma kolor.

Feng Shui to starożytna nauka planowania, która dąży do uzyskania równowagi i osiągnięcia doskonałej harmonii ze środowiskiem naturalnym. Filozofia ta zdobywa sobie dzisiaj coraz więcej zwolenników. W dosłownym tłumaczeniu Feng Shui oznacza wiatr i wodę. Pierwszą zasadą Feng Shui jest koncepcja Yin i Yang, która dzieli siły natury na męską i żeńską. Furorę robi w ostatnim czasie oparta na tej koncepcji klasyfikacja kolorów. Wielu projektantów wnętrz stosuje zasady Feng Shui, a ich klienci twierdzą, że w tak urządzonych domach naprawdę mieszka się dobrze.

Energia Yin i Yang

Według zasad Feng Shui kolory mają nie tylko duży wpływ na nasze samopoczucie - potrafią też zmienić nasz sposób odbierania świata. Feng Shui podaje, że to działanie dwóch przeciwstawnych sobie energii Yin i Yang powoduje powstawanie dobrego lub złego nastroju. Energia Yin to energia żeńska, która charakteryzuje się ciemnymi barwami i biernością. Natomiast Yang to symbol energii męskiej, która jest odbierana jako jasna i aktywna. Obie energie uzupełniają się, a od ich wzajemnego wpływu uzależniona jest równowaga w otoczeniu. Zwiększony wpływ jednej energii na drugą warunkuje sposób, w jaki odbieramy świat. Sprawia, że możemy postrzegać rzeczywistość jako ciepłą i przytulną lub jako chłodną i nieprzyjazną, a każda nasza czynność lub przedmiot w naszym otoczeniu jest zdominowana przez Yin lub Yang.

Kolory a nasze samopoczucie

Kolory reprezentowane przez energię Yin to przede wszystkim kolory łagodne, takie jak: zielony, błękitny, czarny, biały lub brązowy. Natomiast Yang to kolory aktywne, takie jak czerwień, żółć i pomarańcz. W zależności od przewagi danego koloru dominuje również reprezentowana przez ten kolor energia. Poprzez kombinację barw jesteśmy w stanie kształtować i wpływać na krążącą wokół nas energię, a wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy pobudzić nasze zmysły do działania, np. w pracowni lub pokoju gościnnym, wybierajmy więcej kolorów Yang.

Ożywione kolory będą wpływać na szybszy przepływ energii, a tym samym na zwiększenie naszej aktywności umysłowej oraz fizycznej.

Niewskazane jest więc urządzanie w kolorach Yang sypialni, pomieszczenia wymagającego atmosfery ciszy i spokoju. Szybsza cyrkulacja energii będzie stymulowała nas do działania, co może spowodować problemy ze snem. Zdrowy i spokojny sen zapewnią nam kolory spowalniające przepływ energii.
Jeśli chodzi o kuchnię, eksperci od Feng Shui zalecają kolor biały, ponieważ odbija on nie tylko chłód metalu urządzeń kuchennych, lecz również ogień płynący z kuchenki.

Do pokoju dziennego zalecane są wszelkie odcienie beżu, błękitu, żółci, jasnego brązu lub zieleni, natomiast łazienka powinna charakteryzować się przepływem energii Yin.

Do łazienki pasują kolory słońca i piasku, które dodadzą nam pozytywnej energii oraz odcienie pomarańczy, brązu i oliwkowej zieleni, które zapewnią komfort relaksu w naszym małym, domowym SPA. Do wspomnianej już sypialni idealnie pasują odcienie różu, który jest symbolem szczęścia rodzinnego, Feng Shui dopuszcza tutaj również seledyn i błękit. Uniwersalną barwą jest natomiast kolor brzoskwini, symbolizujący długowieczność. Kolory reszty pomieszczeń powinny być dostosowane do energii użytkownika i celów, z jakimi jest związane dane miejsce. Odpowiedni wybór kolorów zagwarantuje dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Feng Shui - zachowanie harmonii

Podczas urządzania domu pamiętajmy, że główną zasadą Feng Shui jest, aby w naszym otoczeniu została utrzymana równowaga między dwoma energiami. Brak harmonii może bowiem doprowadzić do zaburzeń energetycznych, a w konsekwencji do rozdrażnienia i złego samopoczucia. A przecież nie można dopuścić do takiej sytuacji, żeby szczęśliwiec, który wygra dom w loterii "Porannego" tylko przez błędy popełnione podczas aranżowania wnętrz miał zły nastrój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny