Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fasada białostockiej firmy Coral wyprodukuje prąd ze słońca

Redakcja
Moduły fotowoltaiczne będą mocowane na dedykowanych konstrukcjach zapewniających bezpieczne użytkowanie i obsługę systemu fotowoltaicznego.
Moduły fotowoltaiczne będą mocowane na dedykowanych konstrukcjach zapewniających bezpieczne użytkowanie i obsługę systemu fotowoltaicznego.
Firma Coral z Białegostoku jako pierwsza w regionie rozpoczyna budowę instalacji fotowoltaicznej na ścianie budynku.

Planowana instalacja umożliwi produkcję energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych, czyli urządzeń przetwarzających promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny. Instalacja będzie usytuowana na południowej ścianie  budynku siedziby firmy Cotal przy ul. Błękitnej 1. Moduły fotowoltaiczne będą mocowane na dedykowanych konstrukcjach zapewniających bezpieczne użytkowanie i obsługę systemu.

W kraju spotykane są nieliczne rozwiązania wykorzystujące pionowe ściany budynków pod montaż modułów fotowoltaicznych,

jednak instalacja w naszej firmie jest jedyną fasadą fotowoltaiczną w kraju zintegrowaną z budynkiem

– mówi Waldemar Perkowski, właściciel firmy Coral W. Perkowski, J. Perkowski Sp.j..

Prace budowlane będą prowadzone dwuetapowo.  Te związane z przygotowaniem budynku rozpoczną się już na początku maja 2013 roku i potrwają około miesiąca. Drugi etap związany z montażem konstrukcji i modułów fotowoltaicznych planowany jest na początku czerwca, a prace uruchomieniowe powinny zakończyć się do końca miesiąca.
Modernizacja budynku firmy Coral będzie polegać na montażu modułów fotowoltaicznych do dedykowanej, aluminiowej konstrukcji fasadowej mocowanej do ściany frontowej budynku.

- Inwestycja przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku – mówi Andrzej Sobolewski, dyrektor działu energii słonecznej firmy Coral. – Ograniczymy dzięki temu zużycie konwencjonalnej energii elektrycznej.

Natomiast energia elektryczna generowana w modułach fotowoltaicznych poprzez urządzenie przekształcające prąd stały na prąd przemienny zasilać będzie sieć elektryczną budynku, a nadwyżki energii będą mogły być odsprzedawane dystrybutorom energii elektrycznej.

W przypadku niewystarczających zasobów energii „fotowoltaicznej” mogącej wystąpić w ciągu dni o niskim nasłonecznieniu lub nocą urządzenia w budynku będą zasilane z sieci energetycznej.

Zastosowanie modułów fotowoltaicznych jako fasady budynku to przynajmniej kilka wymiernych korzyści:

- Po pierwsze, wpłynie na ograniczenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej – mówi Andrzej Sobolewski. - W najgorętszych miesiącach instalacja będzie w stanie zasilać urządzenia biurowe i klimatyzacyjne, co znacząco obniży koszty eksploatacyjne. Po drugie, moduły w wybranej kolorystyce podniosą wartość wizualną budynku, który stanie się dzięki nim łatwo rozpoznawalny. Zastosowanie modułów fotowoltaicznych jako fasady budynku wymaga podobnych kosztów jak w przypadku szklanych systemów fasadowych, jednak mają tą przewagę, że każdego roku generują wymierne oszczędności wynikające z ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie zwiększają efektywność energetyczną budynku. Po trzecie, firma Coral oferuje swoje usługi projektowe i instalacyjne przy budowie systemów fotowoltaicznych w związku z tym instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z budynkiem siedziby firmy stanowić będzie doskonałą wartość marketingową. A po czwarte, instalacja fotowoltaiczna jako przyjazna środowisku technologia wytwarzania elektryczności dobrze wpisuje się w proekologiczną politykę województwa Podlaskiego.

Przy odpowiednio prowadzonej akcji promocyjnej może stać się narzędziem pobudzania świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i wskazywania konkretnych pro-ekologicznych rozwiązań. Wartością dodaną może być również edukacyjny charakter inwestycji z uwagi na prowadzoną już współpracę firmy Coral z uczelniami i szkołami technicznymi na terenie województwa.

 

Planowana instalacja (źródło: Coral)
składa się z zestawu 47 modułów Viessmann Vitovolt 200 o mocy 255 W każdy, ułożonych w sposób pokrywający elewację budynku. Połączone w tzw. stringi moduły tworzą panel fotowoltaiczny o mocy 11.985 kW, za pomocą którego w tej lokalizacji można wyprodukować około 8500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Koszt inwestycji netto to  84 000 zł. Przy założeniu wejścia w życie Ustawy o OZE sprzedaży całej wyprodukowanej energii stopa zwrotu z inwestycji może sięgać 13,2%

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny