Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fan promuje Białystok. Blues według "karambola"

Jerzy Doroszkiewicz
Robert Trusiak na okładce swojego leksykonu umieścił zdjęcie bluesmana, który rozsławił Białystok w całej Polsce - Ryszarda "Skibę” Skibińskiego
Robert Trusiak na okładce swojego leksykonu umieścił zdjęcie bluesmana, który rozsławił Białystok w całej Polsce - Ryszarda "Skibę” Skibińskiego
Uważam, że mamy się czym pochwalić - mówi Robert Trusiak. W Internecie używa pseudonimu "karambol". Od roku promuje muzyków bluesowych z regionu na specjalnej stronie. Teraz jej zawartość ukazała się drukiem.

Białostocki Odcień Bluesa - mały leksykon białostockiego bluesa liczy 96 stron. A w środku niemal setka haseł prezentujących znanych i zapomnianych białostockich muzyków. Są też ważne miejsca koncertów, wydarzenia, animatorzy i dziennikarze muzyczni. Ponad- trzydziestoletnią historię bluesa w Białymstoku zebrał jeden człowiek - Robert "karambol" Trusiak.

Najpierw była Kasa Chorych

Wcześniej Trusiak postanowił pomóc swojemu ukochanemu zespołowi - białostockiej Kasie Chorych. Ich muzykę usłyszał na żywo jeszcze w latach 70. XX wieku. I wtedy zakochał się w bluesie. Od kilku lat administruje i wypełnia treścią oficjalną stronę zespołu. Przed ponad rokiem założył www.bialystokblues.com. Kiedy okazało się, że właśnie radni uchwalili Rok Bluesa w Białymstoku, prace nad zbieraniem informacji nabrały tempa.

Skromny kronikarz muzyczny

- Nie jest to praca naukowa, a raczej obraz białostockiego bluesa widziany oczami fana - mówi skromnie "karambol".

Ale tak naprawdę to dzięki jego benedyktyńskiej niemal pracy udało się zapisać coś tak ulotnego jak historia muzyki. Bo trzeba pamiętać, że w latach 70. i 80. muzyka w PRL-u była dobrem trudno dostępnym. Niektórzy artyści latami nie mogli doczekać się rejestracji nagrań, o własnych płytach mogli marzyć nieliczni. Szczególnie kiedy grali muzykę, której praktycznie nie było w mediach.

- Inspiracją i źródłem wielu informacji była niewielka "Encyklopedia Muzyki Popularnej - Blues w Polsce" napisana przez Marka Jakubowskiego i Mariusza Szalbierza - przyznaje Trusiak. Kiedy wielokrotnie studiował książkę, zauważył, jak wielu artystów wywodziło się z Białegostoku, ilu debiutowało na festiwalach "Jesień z Bluesem" czy współpracowało z białostockimi muzykami.

W polskim światku bluesowym "karambol" jest doskonale znany. Często zabiera głos na interne-towym forum Okolice Bluesa, gdzie zawsze podkreśla zasługi i recenzuje białostockie koncerty. Dzięki jego staraniom cała Polska może śledzić poczynania Devil Blues czy Braci i Sióstr. Trusiak słuchanie i pisanie o bluesie traktuje jako hobby. Ale nie tylko.

- To także pewien sposób wyrażenia mojej wdzięczności i podziękowania tym wszystkim muzykom, dzięki którym dane mi było przeżywać wzruszenia i radości płynące z obcowania z ich muzyką - mówi Trusiak. - Inaczej nie potrafię tego wyrazić.

96 stron historii

Leksykon rozpoczyna krótka historia bluesa w Białymstoku. Potem jest wykaz haseł i mnóstwo unikalnych zdjęć. Osobny rozdział Trusiak poświęcił festiwalowi "Jesień z Bluesem". Dodatkowo dołączył szczegółowe kalendarium: kto i kiedy na białostockiej imprezie zagrał. A grała przecież cała bluesowa cała Polska i wielu gości z zagranicy.

Książka właśnie pojawiła się w mieście. Ale to dopiero początek jej kariery. Ponad pięciuset prenumeratorów kwartalnika "Twój blues" dostanie ją dołączoną do wiosennego numeru pisma. Trusiak obiecuje, że wszystkie nowe informacje umieści na swojej stronie internetowej.

Jednoosobowe biuro promocji miasta

Lepszej promocji Białegostoku jako miasta najstarszego bluesowego festiwalu w Polsce chyba nie potrzeba. Do wydania książki przyczyniła się Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok, a wsparł ją finansowo prezydent. Po Roku Bluesa w Białymstoku zostaną cztery krążki, kilkanaście znakomitych koncertów, nasi muzycy na pięciopłytowej antologii polskiego bluesa i leksykon. A wszystko dzięki kilku zapaleńcom i muzykom. Bo bez nich "nie byłoby niczego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny