Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Falowanie i spanie

Wojciech Nowicki
Materac wodny nie tylko gwarantuje równomierne rozłożenie nacisku na układ kostny i mięśnie. Poza tym świetnie nadaje się dla alergików. Na zdjęciu: model Abia ferrara (Morpheo)
Materac wodny nie tylko gwarantuje równomierne rozłożenie nacisku na układ kostny i mięśnie. Poza tym świetnie nadaje się dla alergików. Na zdjęciu: model Abia ferrara (Morpheo) fot. Morpheo
Łóżka wodne można wbudować w praktycznie każdy dostępny stelaż. Ale wcale nie muszą potrzebować jakiejkolwiek obudowy. Wypełniony wodą materac redukuje nacisk ciała na powierzchnię, zapewniając tym samym wiele korzyści dla zdrowia. A choroba morska, jakiej rzekomo można się wtedy nabawić, to na szczęście zwykły mit.

Schemat łóżka wodnego

Falowanie i spanie
Schemat: Morpheo

(fot. Schemat: Morpheo)

Łóżko wodne to przede wszystkim inwestycja w zdrowie - wyjaśnia Beata Makowska z firmy Morpheo, dystrybutora łóżek wodnych. - Materac wodny nie tylko gwarantuje równomierne rozłożenie nacisku na układ kostny i mięśnie. Poza tym świetnie nadaje się dla alergików. Nie gromadzi bowiem brudu i roztoczy.

Łóżko wodne zapobiega też odleżynom, najlepiej również pozwala odpocząć stawom kolanowym.

Stosuje się je również przy leczeniu oparzeń. Dodatkowo odciąża układ krążenia (te cechy wykorzystują niektóre szpitale bądź centra rehabilitacyjne).

- Najpopularniejszym typem łóżka wodnego jest Soft-Side - mówi specjalistka. - Wystarczy położyć się na nim, by zrozumieć różnicę. Wrażenie intensywnego relaksu, tak można określić to co się czuje, leżąc na materacu wypełnionym ciepłą wodą (regulacja od 20 do 36 stopni).

Bez noża pod poduszką

Można dobrać ramę pasującą stylem do mieszkania i sypialni, a następnie "wypełnić ją" łóżkiem wodnym.

- W przeciwieństwie do materacy standardowych, materac wodny nie straci swej jakości jeśli np. będziemy po nim skakać - mówi nasz ekspert. - Woda zawsze zachowuje swoje właściwości.

Czy nie grozi nam wobec tego niezaplanowana kąpiel w środku nocy?

- Przy normalnym użytkowaniu woda nie wycieknie z naszego łóżka - mówi Beata Makowska. - Chyba że będziemy kroić je nożem czy wbijemy w jego powierzchnię bardzo ostre narzędzie lub też zakupimy produkt pochodzenia chińskiego, również dostępny na rynku Polskim.

Ale nawet jeśli dojdzie do przebicia powierzchni łóżka, wodę zatrzyma mata ochronna, w której spoczywają materace.

- Poza tym w komplecie z każdym naszym łóżkiem znajduje się zestaw do samodzielnej naprawy - dodaje przedstawicielka Morpheo. - Użycie go jest banalnie proste.

Kołysanie niewskazane

Woda w materacu nie jest pod ciśnieniem, więc nie ma najmniejszych obaw o nagły wybuch wody i zalanie sypialni.

O jakości i trwałości łóżka świadczy przede wszystkim jakość materiału, z którego wykonany jest materac wodny. Ważna jest także jakość wystepujących na łączeniach zgrzewów.

Materace wodne różnią się powierzchnią i pojemnością. Od czasu pierwszych modeli znacznie poprawiła się ich stabilizacja. Przy wyborze łóżka wodnego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób tłumienia (regulacji, wyciszenia, podawany w proc.) falowania wody wewnątrz materaca. Najpopularniejsze materace wykonuje się ze stabilizującej fibry. Stosuje się też cylindry lub wodoszczelne komory. Materace mogą być pojedyncze lub podwójne.

Ciepłych snów!

Materac wodny to nie tylko obudowa wypełniona wodą. Kilka innych warstw ma za zadanie jej stabilizację i zapewnienie komfortu spania.

Zwykle łóżka wodne wyposażone są w podgrzewacz. Producenci tego rodzaju rozwiązań podają, że do utrzymania temperatury wystarczy jeden kilowat dziennie.

Wody wypełniającej łóżko producenci nie radzą wymieniać na własną rękę. Należy stosować przynajmniej raz w roku specjalny odświeżacz do wody, który zapobiega rozwojowi bakterii i alg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny