MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fala hejtu po śmierci Pawła Adamowicza. Internauci nie są anonimowi. Kolejne zatrzymania w kraju

Jakub Oworuszko
fot. Paweł Gola/ Polska Press
Tylko w tym tygodniu policjanci zatrzymali kilkanaście osób, które siały nienawiść w sieci. Szef MSWiA zapewnia, że nie są to akcje pokazowe i tymczasowe. Wbrew pozorom służby mogą szybko i w prosty sposób ustalić dane anonimowych internautów.

Po niedzielnym ataku na prezydenta Gdańska w internecie rozlała się fala komentarzy. Wiele z nich było obraźliwych, a nawet groźnych - zachęcających do morderstw innych polityków. Mimo że wpisy były anonimowe, policja szybko ustaliła ich autorów. Od niedzieli zatrzymano już 16 osób. „Dziś kolejne zatrzymania osób, które w swej nienawistnej, internetowej retoryce posuwają się do gróźb karalnych wobec innych. Zapewniam, że nie będą to akcje tymczasowe i pokazowe” - napisał w czwartek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Zatrzymano m.in. 35-letniego mężczyznę, który na jednym z portali społecznoś-ciowych groził prezydentowi Radomia. W ręce policjantów trafił również 38-latek, mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który groził prezydentowi Wrocławia. Podobny los spotkał 48-latka z Gdańska, który jest podejrzewany o telefoniczne groźby wobec przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Policjanci mogą ustalić autora internetowego wpisu nawet w kilka godzin. Takimi sprawami zajmują się specjalistyczne komórki w komendach policji - wydziały cyberprzes-tępczości.

- Najczęściej w przypadku tzw. hejtu, ale też innych przestępstw, policja występuje do właściciela portalu internetowego o adres IP (unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom w sieciach komputerowych - red.) osoby, która pozostawiła wpis. Następnie policja odpytuje dostawców usług telekomunikacyjnych o abonenta kryjącego się za danym adresem IP. W ten sposób ustala się z jakiego komputera dokonano wpisu, co nie oznacza jeszcze, że ustalono sprawcę. Dalsze czynności zależą od tego czy sprawca się przyzna. Organy ścigania mogą wcześniej przeszukać jego dom i zabezpieczyć sprzęt, aby potwierdzić to co ustalono na podstawie śladów internetowych - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Marcin Maj z portalu niebezpiecznik.pl.

Jak dodaje, osoby dokonujące różnych przestępstw w sieci mogą korzystać z narzędzi zwiększających poziom anonimowości (takich jak np. sieć TOR). - Nie oznacza to, że są nieuchwytni - podsumowuje.

Jak przekonuje nadkom. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji, liczba hejterskich wpisów nasiliła się w ostatnich dniach. - My cały czas pracujemy tak samo, ale w tym przypadku mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej. Podobnie jak z alarmami bombowymi - im częściej informują o nich media, tym jest ich więcej - przekonuje Browarek, zaznaczając, że policjij zależy na wyciszeniu tematu.

Za groźby karalne można trafić do więzienia nawet na dwa lata.

Wolność słowa a szacunek do innych
Za sianie nienawiści można trafić za kratki. Art. 190. § 1 Kodeksu Karnego stanowi, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 255. KK mówi, że to publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Za pochwalanie przestępstwa grozi m.in. kara grzywny.

Więcej: www.demaskator24.pl

TRAGICZNA ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZACZYTAJ WIĘCEJ

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny