Fala cyberataków na małe i średnie firmy przyszła wraz z pandemią — co Ci grozi?

Partnerem cyklu jest T - Mobile Polska
Jesteś właścicielem małego lub średniego przedsiębiorstwa? Czy wiesz, jak zadbać o ochronę danych Twojego biznesu w internecie? Okazuje się, że pandemia koronawirusa stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzkiego zdrowia i życia, ale także dla bezpieczeństwa firmy. Czy można je zminimalizować? Z pomocą przychodzi Cloud Security. Dowiedz się, jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami.

Postępująca cyfryzacja obejmuje zarówno gospodarkę, jak i życie społeczne. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten proces. Obecnie wysłanie maila jest dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia, niż spotkanie twarzą w twarz. Czy również skutecznie jak zdrowie chronione są dokumenty, transakcje czy dane? Okazuje się, że nie. Powszechność cyfrowych rozwiązań sprawia, że przestępcy również zwiększyli swoją aktywność w świecie wirtualnym. Zwłaszcza w czasie, kiedy większość z nas pracuje zdalnie i jeszcze więcej danych trafia do sieci. Według danych raportu firmy VMware Carbon Black liczba ataków na małe i średnie firmy w okresie pandemii COVID-19 wzrosła o 61%* .

Jakich zagrożeń w sieci mogą spodziewać się małe i średnie firmy?

Przestępcy wykorzystują nowe sposoby kradzieży danych firmowych. Ponadto, cyberataki mogą dotyczyć każdego przedsiębiorstwa bez względu na jego wielkość. Obecnie celem hakerów są nie tylko duże firmy, ale również małe i średnie, których poziom zabezpieczeń zazwyczaj jest mniej złożony, niż ten stosowany w dużych organizacjach. Szczególnie niebezpieczna jest korespondencja kierowana na firmową skrzynkę mailową. Kliknięcie w pozornie niewinnie wyglądający załącznik czy link w mailu może otworzyć hakerom dostęp do firmowych danych poprzez, np.:

  • włamania do urządzeń końcowych – nie tylko komputer, tablet, laptop czy smartfon mogą stać się celem ataku hakera. Coraz częściej atakowane są również drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne, które przechowują w swojej pamięci istotne dane;
  • boty oraz wirusy – złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane na urządzeniu, by umożliwić przestępcy kradzież danych lub wykorzystać sprzęt firmy do własnych potrzeb. Tylko w 2018 roku zidentyfikowano ponad 140 tysięcy różnego rodzaju wirusów oraz botów** ;
  • phishing i pharming – polega na podszyciu się oszustów pod instytucję lub osobę cieszącą się powszechnym zaufaniem, w celu zdobycia poufnych danych. Zazwyczaj dotyczy to haseł do bankowości internetowej. Próby oszustwa doświadczyło 64% przedsiębiorców na całym świecie, a w 2019 roku phishing stanowił ponad połowę wszystkich cyberataków. Według danych CERT Polska, w 2019 roku zarejestrowano 6484 incydenty. Jest to rekordowa liczba, a także największy przyrost względem poprzednich lat*** ;
  • ataki ransomware – to nic innego jak szantaż, polegający na blokadzie zhakowanego urządzenia aż do momentu wpłacenia okupu**** .

Mimo że raport firmy Cisco „Big Security in a Small Business World” podaje również optymistyczne statystyki, związane chociażby ze wzrostem świadomości zagrożeń w sieci, jednocześnie podkreśla, że najwięcej uwagi wymaga obecnie cyberochrona pracy zdalnej.

Jakie straty może ponieść firma po cyberataku?

Skuteczny atak hakerski może mieć wielowymiarowe skutki dla Twojej firmy. Najmniej dotkliwy efekt to przestój w pracy oraz nadszarpnięty wizerunek przedsiębiorstwa, które nie było odpowiednio przygotowane na zagrożenie. Straty mogą być jednak znacznie poważniejsze. Według danych Cisco w 2019 roku 24% małych i średnich przedsiębiorstw musiało stawić czoła przestojom trwającym ponad osiem godzin z powodu naruszenia bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, a aż 75% firm z sektora MŚP doświadczyło przestojów krótszych niż 8 godzin***** .
Kradzież danych jest równie groźna. Niewiele małych i średnich przedsiębiorstw stać na regularne wykonywanie i przechowywanie kopii zapasowych najważniejszych danych.

Jak chronić się przed cyberatakami?

Według raportu World Economic Forum (WEF) w 2019 roku tylko 35% podmiotów komercyjnych w Polsce posiadało plan ochrony przed cyberzagrożeniami****** .
Oznacza to, że większości firm brakuje kompleksowej ochrony IT. Powinna ona dotyczyć nie tylko urządzeń końcowych (komputery, laptopy, telefony komórkowe), ale przede wszystkim rozwiązań działających w chmurze. Na początku 2020 roku 43% firm wykorzystywało technologie chmurowe, a kolejne 17% respondentów badania KPMG planowało takie rozwiązania w najbliższym czasie******* .
Pandemia zmusiła wręcz do wdrożenia takich zmian, gdyż tylko w ten sposób można sprawnie pracować w zespołach w trybie zdalnym.

Jednocześnie oznacza to konieczność blokowania cyberataków w czasie rzeczywistym, co wymaga odpowiednich technologii i możliwości. Większość małych i średnich przedsiębiorstw nie stać na tak poważne inwestycje, dlatego tym większym zainteresowaniem cieszy się Cloud Security, czyli bezpieczeństwo IT w abonamencie.

Cloud Security — rozwiązanie technologiczne stworzone dla Twojej firmy

Możliwość zbudowania własnej, bezpiecznej architektury sieciowej jest obecnie niezwykle cenna dla każdej firmy. Objęcie ochroną konkretnych urządzeń, znajdujących się w biurze, jak również w domach pracowników, to szansa na odparcie cyberataków. Cloud Security od T-Mobile blokuje ataki skierowane zarówno na urządzenia sieciowe, jak i końcowe, w tym firmowe i prywatne komputery, laptopy czy smartfony.

Co najważniejsze, usługa jest dostępna niemal od razu, nie wymaga działań specjalistów IT, ani dodatkowych urządzeń w firmie. Cloud Security dostępne jest w modelu abonamentowym, a jego aktywacja odbywa się w kilka dni. To nowość na rynku, a także szansa dla małych firm, które nie mają środków na duże inwestycje w kompleksową ochronę IT.

Jeśli zdecydujesz się na Cloud Security, otrzymasz dostęp do panelu online, dzięki któremu zobaczysz wszystkie statystyki dotyczące prób ataków oraz zagrożeń dla Twojej firmy. Często dopiero wtedy zaczynamy doceniać, ile znaczy cyberochrona z chmury.

*https://biznes.wprost.pl/technologie/10352703/srednie-firmy-pod-ostrzalem-hakerow-cyberprzestepcy-atakuja-je-na-potege.html
**https://cyfrowapolska.org/wp-content/uploads/2019/01/Raport_cyberbezpiecze%C5%84stwo_2019.pdf
***https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/phishing-co-to-jest-jak-sie-zabezpieczyc-coraz-grozniejsze-ataki-ransomware-dlaczego-phishing-jak-sie-chronic-programy-antywirusowe
****https://cyfrowapolska.org/wp-content/uploads/2019/01/Raport_cyberbezpiecze%C5%84stwo_2019.pdf
*****https://itreseller.com.pl/czy-maly-i-sredni-biznes-przygotowany-na-cyberataki-tak-samo-jak-duze-firmy-raport-cisco-big-security-in-a-small-business-world-obala-mity-dotyczace-bezpieczenstwa-cyfrowego-malyc/
******https://mobiletrends.pl/az-44-przedsiebiorstw-ponosi-straty-finansowe-zwiazane-z-cyberatakami/
*******https://home.kpmg/pl/pl/home/insights/2020/06/raport-barometr-cyberbezpieczenstwa-w-kierunku-rozwiazan-chmurowych.html

Materiał oryginalny: Fala cyberataków na małe i średnie firmy przyszła wraz z pandemią — co Ci grozi? - Strefa Biznesu