Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity o antykoncepcji. Co jest skuteczniejsze: prezerwatywa czy pigułka?

(kami)
Jednym z mitów jest wiara, że prezerwatywa jako metoda jest równie skuteczna jak pigułki antykoncepcyjne.

Zaletą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli natomiast chodzi o jej skuteczność, to pigułka jest jakieś siedem razy skuteczniejsza. W praktyce wszystko zależy od poprawnego stosowania metody - o pigułce wystarczy pamiętać, a prawidłowego używania prezerwatyw trzeba się dopiero nauczyć.

Następnym sloganem jest stwierdzenie, że wnikliwa obserwacja swojego ciała jest wystarczająca dla ochrony przed ciążą. Do pewnego stopnia to prawda, tylko że nie do antykoncepcji, a do koncepcji właśnie. Stosowanie kilku metod okresowej abstynencji na raz w przypadku skrupulatnej kobiety, o stabilnym cyklu i przy zachowaniu reżimu (nie)współżycia może dać porównywalny efekt.

MIT: Stosując antykoncepcję hormonalną należy robić przerwę w jej przyjmowaniu co kilka miesięcy lub lat dla "oczyszczenia" organizmu

FAKT: To "oczyszczanie" organizmu pokutuje jak nie w kontekście krwawień to gdzie indziej. W każdym 28-dniowym cyklu robi się przerwę (7 dni przerwy albo 4 tabletki bez substancji czynnych). Nie wykazano, żeby dodatkowe przerwy wykazywały jakikolwiek pozytywny efekt. Takie "okresowe" odstawianie pigułki to najprostsza droga do ciąży.

MIT: Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

FAKT: To po prostu nieprawda. Badania (ostatni przegląd z 2009 roku) określają 12-miesięczny powrót płodności po pigułce jako taki sam jak po innych metodach planowania rodziny. Pigułka utrudniając penetrację plemników powinna wręcz przeciwdziałać zakażeniom narządu rodnego, które są częstą przyczyną niepłodności. Pamiętajmy też o upływie czasu. Odstawiając antykoncepcję w wieku 40 lat, mamy potencjał płodności mniejszy niż 20 lat wcześniej, choć pigułka nie ma z tym nic wspólnego.

MIT: Stosowanie pigułek hormonalnych może powodować trudności w utrzymaniu ciąży oraz prowadzi do problemów zdrowotnych nienarodzonego dziecka.

FAKT: Prawie takie same hormony stosuje się leczniczo w przypadkach zagrożenia ciąży. Substancje aktywne pigułek szybko usuwane są z organizmu po odstawieniu leku. Pigułka po prostu fizycznie nie może wpływać na rozwój dziecka poczętego po jej odstawieniu.

MIT: Nie ma zagrożenia ciążą bez wytrysku nasienia do pochwy.

FAKT: W preejakulacie wydzielanym do pochwy przed głównym wytryskiem znajduje się wystarczająca ilość plemników, które garną się, żeby zostać ojcami!

MIT: Pigułki antykoncepcyjne są mniej skuteczne przy spożywaniu alkoholu.

FAKT: Tylko w jednym przypadku - kiedy "alkoholizacja" skończy się wymiotami w krótkim czasie po przyjęciu pigułki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny