Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faktoring w teorii i praktyce

Redakcja
freeimages.com
Jeżeli potrzebujemy środków na zachowanie płynności finansowej firmy lub nowe inwestycje możemy skorzystać z kredytu. Optymalizacja finansów przedsiębiorstwa może zostać zrealizowana również za pomocą faktoringu. Jednak aby zdecydować o wyborze właściwej formy finansowania należy w pełni zrozumieć różnice pomiędzy faktoringiem a tradycyjnym kredytem bankowym.

Faktoring polega na dyskontowaniu faktur przed terminem ich wymagalności. Kluczowym kryterium wskazującymi na możliwość skorzystania z finansowania w formie faktoringu jest sprzedaż
z odroczonymi terminami płatności do regularnych odbiorców, z którymi umowy handlowe nie wykluczają przelewu praw z wierzytelności. Faktor wypłaca sprzedawcy usługi dużą część kwoty zaraz po wystawieniu faktury. Swoją prowizję pobiera z reszty środków wypłacanych w drugiej transzy. Na firmie świadczącej takie usługi spoczywa obowiązek kontrolowania rozliczeń z odbiorcami oraz prowadzenie ich kont księgowych i to ona, a nie dostawca monitoruje spłatę należności i w razie czego korzysta z windykacji.

Dlaczego warto?

Jak każda usługa faktoring ma swoje wady i zalety. Główną zaletą jest poprawa bieżącej płynności finansowej firmy. Zatem to rozwiązanie daje możliwość korzystania ze stałego strumienia kapitału obrotowego. Wiedząc kiedy dostaniemy pieniądze możemy zaplanować kolejne działania niezależnie od terminu spłaty zobowiązań przez kontrahentów. Kolejnym plusem w branżach, gdzie sytuacja jest dynamiczna a spłata należności niepewna, jest możliwość cesji ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora. Firmy oferujące taką usługę zapewniają też kompleksową obsługę rozliczania należności, windykację czy możliwość sprawdzenia kondycji finansowej naszych przyszłych i obecnych partnerów biznesowych. Pozwala to nam zminimalizować ryzyko i w spokoju prowadzić działalność. Ubiegając się o limit faktoringowy klient nie musi zabezpieczać finansowania swoim majątkiem (hipoteką lub zapasami). Faktor oceniając transakcję koncentruje się na ocenie jakości należności oraz portfela odbiorców. Te dwa elementy decydują o przyznaniu limitu finansowania faktoringiem oraz określają jego wysokość.

Warto się zastanowić

Jeśli już wymieniliśmy zalety to należy również wspomnieć o wadach. Pierwszym mankamentem jest to, że faktoring nie jest najtańszym narzędziem na rynku. Wynika to z faktu, że faktoring jest usługą znacznie bardziej kompleksową niż np. kredyt. Istotny jest też fakt, że musimy powiadomić naszych kontrahentów o tym, że korzystamy z takiej usługi. Dla osób niezaznajomionych z tego typu produktem finansowym może to sprawiać wrażenie, że nasza firma ma problemy lub nie ufamy naszym partnerom biznesowym. Zagrożeniem, które łatwo zniwelować jest konieczność zwrotu wypłaconej zaliczki, jeśli współpracująca z nami firma spóźni się z opłaceniem faktury. Rozwiązaniem jest faktoring bez regresu. To taki rodzaj usługi faktoringowej, w której  faktor przejmuje większość ryzyka niewypłacalności dłużnika, a my możemy bez obaw korzystać z pozyskanych środków. Natomiast faktoring z regresem to usługa, która nie obejmuje ryzyka braku zapłaty za fakturę. Jeśli należność nie zostanie uregulowana, faktor będzie domagał się zwrotu wypłaconej uprzednio zaliczki od naszej firmy. Połączeniem wyżej wspomnianych odmian jest faktoring mieszany, w którym faktor odpowiada za dług do pewnego progu, np. 50 proc. wierzytelności, a pozostałą część w razie niewywiązania się naszego partnera z umowy musi spłacić nasza firma. Ciekawym rozwiązaniem jest faktoring odwrócony – warto skorzystać z takiego narzędzia jeśli terminy płatności za dostawy są dla nas zbyt krótkie. Faktor spłaca wtedy nasze zobowiązania, a my spłacamy należność  w wyznaczonym terminie. Taką formę finansowania można zabezpieczyć polisą czy majątkiem przedsiębiorstwa. Pomocny dla firm zaczynających ekspansję na zagraniczne rynki – ale nie tylko – jest faktoring eksportowy. Faktor sprawdzi naszych odbiorców zagranicą i przejmie ryzyko niewypłacalności naszych kontrahentów. Usługa ta nie obejmie jednak eksportu do regionów obarczonych dużym ryzykiem. Jeśli mimo wszystko chcemy handlować z odbiorcami z takich państw to możemy skorzystać z wspomnianego faktoringu odwróconego.

Źródło: Remigiusz Stupnicki, Idea Expert

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny