Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Marejna i Zilberblatta: Może tu powstać centrum nauki (wideo)

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Tak wyglądają budynki starej fabryki według architekta Wojciecha Rogowskiego. Proponuje on m.in. powstanie przeszklonej nadbudówki.
Tak wyglądają budynki starej fabryki według architekta Wojciecha Rogowskiego. Proponuje on m.in. powstanie przeszklonej nadbudówki.
W opuszczonych budynkach po XIX-wiecznej fabryce ma powstać instytucja na kształt warszawskiego Centrum Nauki i Techniki Kopernik. Władze miasta zamierzają wystąpić o pieniądze unijne na ten cel. Najpierw poproszą wojewodę o przekazanie gminie jednego z budynków przy ul. Częstochowskiej.

Można by tu było obejrzeć ciekawe eksperymenty czy wziąć udział w warsztatach. Chcemy postawić przede wszystkim na nauki biologiczne - mówi Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku.

Władze miasta planują wystąpić o pieniądze unijne na budowę instytucji na kształt Centrum Nauki i Techniki Kopernik w Warszawie. Mekka miłośników wiedzy mieściłaby się w dwóch zabytkowych budynkach wchodzących w skład XIX-wiecznego zespołu fabrycznego Chany Marejn i Wolfa Zilberblatta. Jeden z budynków (przy ul. Częstochowskiej 14/2) należy do gminy. Jeszcze kilka lat temu mieścił się tu squat. Magistrat wyeksmitował jednak dzikich lokatorów i obiekt do dziś stoi pusty.

- Natomiast sąsiedni budynek jest w posiadaniu Skarbu Państwa. Wystąpimy do wojewody o przekazanie go gminie - mówi wiceprezydent.

To pierwszy etap całego procesu powstawania centrum nauki. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie unijne, ruszy gruntowny remont pomieszczeń. - Natomiast o pieniądze na wyposażenie będziemy się starać u ministra nauki - podkreśla Andrzej Meyer.

Pomysły na starą fabrykę

Pomysły na zagospodarowanie budynków dawnej fabryki pojawiały się już wcześniej. W 2010 roku forum Białystok Miasto Jutra wystąpiło do władz o to, by wpisać ratowanie tej części miasta do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Magistrat przychylił się do tego, a teraz - jak widać - idzie krok dalej.

- Bardzo się z tego cieszymy. Te tereny stanowią niewykorzystany potencjał - mówi dr Adam Turecki, prodziekan wydziału architektury Politechniki Białostockiej i członek Miasta Jutra.

Dwa lata temu jego student stworzył nawet pracę magisterską na temat wykorzystania budynków pofabrycznych. - Przeznaczyłbym je na cele kulturalne. Mogłyby się tu mieścić m.in. pracownie artystyczne i sale wystawiennicze. Na placu przed wejściem zaprojektowałem ruchomą scenę - mówi architekt Wojciech Rogowski.

Budynki są w rejestrze zabytków, więc elewacje nie zostały zmienione. Pojawiły się jednak liczne przeszklenia - m.in. nad drzwiami wejściowymi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny