Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EXPO 2020. Studenci Politechniki Białostockiej zobaczyli w Dubaju stworzony przez siebie projekt (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
Xylopolis to wystawa czasowa województwa podlaskiego była pierwszą, jaką zobaczyli odwiedzający pawilon polski na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju. Projekt architektoniczny tej ekspozycji jest dziełem pięciorga studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Część z nich zobaczyła już swoje dzieło na żywo.

Przyszli inżynierowie architekci (Jakub Kondracki, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska, Agnieszka Skorulska i Karolina Sobolewska) zainspirowani wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent, przy wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego stworzyli projekt o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie. Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, jakie można napotkać w Puszczy Białowieskiej.

Jako pierwsze z grupy studentów realizację projektu architektonicznego na wystawie EXPO 2020 w Dubaju zobaczyły Sara Kowalczuk-Fijałkowska i Patrycja Lipska.

- Przy pierwszym wejściu na stworzoną przez siebie wystawę zauważyłyśmy przede wszystkim ogromne drzewa, które wywołują wrażenie jakbyśmy rzeczywiście byli w tym lesie – opowiada Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – Tuż za nimi znajduje się obraz Leona Tarasewicza, który jest ogromny i wywołuje również niesamowite wrażenie skalą, kolorami.

Ekspozycja województwa podlaskiego wywoływała emocje wśród zwiedzających, ale także wśród samych autorów projektu.

- Wchodząc na stworzoną przez nas wystawę towarzyszyły nam ogromne emocje – wspomina Patrycja Lipska. - Przede wszystkim duma – chcieliśmy przekazać jak najwięcej informacji na temat koncepcji, którą wykonaliśmy. Stworzyliśmy projekt, który ogląda cały świat. Dla studentów architektury jest to wielkie wyzwanie i przede wszystkim odpowiedzialność. To bardzo fajne uczucie, kiedy możemy poopowiadać o naszym regionie.

Przyszli architekci oglądając realizację projektu architektonicznego mogli zetknąć się z rzeczywistością, w jakiej przyjdzie im funkcjonować zawodowo.

- Na pewno to, co zaprojektowaliśmy, nasz projekt koncepcyjny różni się od tego, ale było to zdefiniowane wieloma czynnikami – wykonawcami, presją czasu oraz tym, że w pawilonie dokonywano ciągłych zmian – przyznaje Sara Kowalczuk-Fijałkowska. - W obecnych czasach powinniśmy starać się projektować jak najbardziej w zrównoważony sposób, z zachowaniem surowców naturalnych.

Dla wszystkich studentów praca przy projekcie architektonicznym wystawy Xylopolis i możliwość zobaczenia w praktyce, jak została zrealizowana i jaki jest odbiór wśród zwiedzających EXPO 2020 w Dubaju była bezcenną lekcją.

- Było to świetne przeżycie z tego względu, że mogliśmy poczuć ten proces tworzenia wystawy od początku do wyników, jakie możemy zobaczyć w Dubaju - mówi Patrycja Lipska. - Projekt nauczył nas przede wszystkim odpowiedzialności, współpracy z innymi studentami oraz podejmowania wyzwań, które daje nam Wydział Architektury.

W Dubaju pojawili się także studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Zostali zaproszeni przez Województwo Podlaskie do prezentacji na EXPO 2020 w Dubaju swojego łazika marsjańskiego.

- Zainteresowanie samą wystawą jak i łazikiem było ogromne – tubylców, Polaków i ludzi różnych narodowości – opowiada Jakub Migoń z Argo Team sekcji Koła Naukowego Robotyków. - Nasz łazik głównie wzbudza zainteresowanie osób z zagranicy. Dzieci bardzo do niego lgną, robią sobie z nim zdjęcia. Bardzo miło widzieć, że młodsza generacja również interesuje się inżynierią tak jak i my zaczynaliśmy.

Łazik #next musiał sprawdzić się w wysokiej temperaturze i wilgotności, jaka panuje w Dubaju. Wraz z Migoniem nad poprawnym funkcjonowaniem łazika czuwał Robert Grabowy. To już kolejne EXPO, gdzie Politechnika Białostocka może promować kreatywność swoich studentów.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny