Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EWUŚ ma ruszyć od stycznia

(luk)
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców ma ruszyć od stycznia
Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców ma ruszyć od stycznia sxc.hu
Nie wszystkie placówki są gotowe do tego, aby korzystać z elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia pacjentów.

- Nie jesteśmy w pełni technologicznie przygotowani do wdrożenia eWUŚa - przyznaje Urszula Łapińska, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. - W niektórych naszych budynkach nie ma możliwości doprowadzenia internetu. Nie wiem, jak ma odbywać się tam codzienna weryfikacja ubezpieczenia pacjenta, jakiej NFZ będzie się od nas domagać od stycznia. Chyba będziemy zbierać oświadczenia.

Problemy z siecią mogą też wystąpić w mniejszych miejscowościach, gdzie są m.in. poradnie rodzinne.

- Może być problem z połączeniem w Dubiczach czy Czeremsze - mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SP ZOZ w Hajnówce.

Tymczasem zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, prawo do bezpłatnych świadczeń w ramach ubezpieczenia trzeba będzie potwierdzać przy każdej wizycie w poradni, a w przypadku pacjenta leżącego w szpitalu - codziennie. Także w soboty, niedziele i święta. - System weryfikuje bowiem automatycznie dane raz na dobę - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.

Tymczasem dyrektorzy szpitali zastanawiają się, czy potwierdzanie danych każdego dnia nie spowoduje, że tylko do tego zajęcia trzeba będzie teraz zatrudnić dodatkowe osoby.
- A jeśli pacjent np. przez trzy kolejne dni będzie ubezpieczony, a cztery nie, a będzie akurat na stole operacyjnym? - dopytuje jeden z dyrektorów. - Spodziewamy się dużego zamieszania, bo system już teraz nie zawsze pokazuje prawidłowe informacje.
Trzeba też będzie potwierdzać ubezpieczenie np. przy każdym zabiegu rehabilitacyjnym.
- Jeśli tego się nie zrobi, NFZ za usługę nie zapłaci - mówi Krzysztof Teodoruk, dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku.

Rzecznik podlaskiego NFZ zaznacza jednak, że ubezpieczenia nie trzeba potwierdzać ręcznie.

- Może to się odbywać automatycznie za pomocą dodatku do programów rozliczeniowych, które szpitale już mają - mówi Adam Dębski. - Jeśli zdarzy się, że eWUŚ nie potwierdzi prawa do świadczeń, a pacjent jest ubezpieczony, będzie mógł okazać dokument ubezpieczenia lub złożyć oświadczenie.

W przypadku hospitalizacji wystarczy jedno oświadczenie podpisane przy wyjściu ze szpitala.

Co to jest eWUŚ?

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców ma ruszyć od stycznia. Zgodnie z założeniami, przy wizycie u lekarza wystarczy podać nr PESEL, aby zweryfikować od razu prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli system nie potwierdzi prawa do bezpłatnych świadczeń, będzie można okazać dokumenty ubezpieczenia (np. legitymację) albo złożyć oświadczenie o tym, że jest się ubezpieczonym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny