Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Energetyka i innowacje
Bezpieczeństwo energetyczne, zielone inwestycje i ich finansowanie, technologie cyfrowe w zielonej transformacji, gospodarka obiegu zamkniętego oraz społeczeństwo wspólnej europy to część tematów, które podejmowane były dziś w katowickim MCK.
Wśród nich na pierwszy plan wysunął się panel poświęcony energetyce jądrowej, gdzie dyskutowano o koncepcji małych reaktorów modułowych (SMR), nad którą pracuje KGHM Polska Miedź SA. Ta innowacyjna technologia powstaje we współpracy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych i Rumuni. Projekt jest na dość zaawansowanym etapie. Według przedstawionych na EKG planów do 2029 roku ma powstać 6 takich reaktorów, które mają zabezpieczyć potrzeby energetyczne polskiej spółki. Prelegenci analizowali również to, jakie znacznie mogą mieć SMR dla europejskiej energetyki. Innym aspektem prowadzonej dyskusji była także rola wielkich i mniejszych źródeł energii jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Zobacz zdjęcia:
Zielona transformacja. Więcej środków niż projektów
Sporym zainteresowaniem zgromadzonych gości XIV EKG cieszył się panel poświęcony tzw. zielonym finansom. W trakcie dyskusji sporo miejsca poświęcono inwestycjom w zieloną transformację energetyczną i ich finansowaniu, a także zastanawiano się w jakim stopniu energia pochodząca z odnawialnych źródeł może zaspokoić potrzeby gospodarki.
- Potencjał jest nieograniczony i sądzę, że jesteśmy w stanie wytworzyć zieloną energię, która zaspokoi nasze potrzeby. Wyzwaniem jest to, że zielona energia nie jest tak stabilna, jak ta atomowa – mówił Adam Pers, wiceprezes zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBanku.
Jako bariery dla finansowania transformacji energetycznej Adam Pers wskazał kapitałochłonność projektów zielonych, ograniczoną dostępność infrastruktury i szybkość podejmowania decyzji przez organy państwowe oraz małą stabilizację cen. Z nieco innej perspektywy transformację energetyczną przedstawił inny przedstawiciel sektora finansowego - Robert Kasprzak, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska SA.
- Skala skoncentrowania świata bankowego na zielonej transformacji jest duża. Na dziś większym problemem jest mała liczba projektów, a nie dostępność środków na ich finansowanie – przekonywał Robert Kasprzak.
Inwestycje muszą iść w parze ze zmianą przyzwyczajeń
W trakcie dyskusji, poza rolą inwestycji i finansowego wspierania procesu transformacji energetycznej, eksperci zwrócili także uwagę na konieczność zmiany przyzwyczajeń konsumenckich, która w ich ocenie jest niezbędna dla powodzenia zielonej transformacji. Prelegenci zauważyli, że duża część śladu węglowego generowana przy transporcie. Transformacja transportu miejskiego postępuje już w dość szybkim tempie i przeprowadzana jest m.in. w oparciu o technologie wodorowe. Eksperci wskazywali na to, że wiele do zrobienia wciąż pozostaje w kwestii transportu osobowego. Tu rosnącą popularnością cieszą się duże, energochłonne samochody z segmentu SUV, które funkcjonują bardziej jako atrybut, a nie jak pojazd do prostego przemieszczania się.
Ukraina. Zdaliśmy egzamin na poziomie serca
Choć w trakcie drugiego dnia EKG dominowały wątki związane z energetyką, to we wtorek również sporo miejsca przeznaczono na temat Ukrainy. Wyzwaniom wynikającym z obecnej sytuacji tym razem przyglądano się w ujęciu społecznym.
- Mówimy o trzech milionach uchodźców, którzy wjechali do naszego kraju i myślę, że bez mocnego zaangażowania wszystkich instytucji rządowych, samorządowych, osób fizycznych, wolontariuszy i organizacji pozarządowych nie bylibyśmy w stanie pomóc w takim zakresie jak to robimy. Jest to doceniane nie tylko w narodzie ukraińskim ale i na całym świecie – mówi Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Niestety, uznanie nie idzie do końca w parze z realnym wsparciem Europy. Minister Szwed przypomniał, że na dzień dzisiejszy Polska nie otrzymała z Unii Europejskiej finansowego wsparcia w powstrzymywaniu kryzysu humanitarnego. Unijni dygnitarze sugerują przesunięcie na ten cel innych otrzymanych wcześniej przez Polskę środków, jednak zostały już wykorzystane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
W trakcie dyskusji Renata Bem, zastępczyni dyrektora generalnego i członkini zarządu UNICEF Polska, zwróciła uwagę na to, że ponad połowę z osób, które przybyły do Polski stanowią dzieci, a część z nich, z różnych względów, nie przemieszcza się z najbliższymi członkami rodzin. W jej ocenie dzieci wymagają szczególnej ochrony ze względu na nieco zapomniany, ale wciąż żywy problem handlu ludźmi. W ocenie działaczki UNICEF-u zapobiec temu może wzmocnienie procesu rejestracji ludzi wkraczających do naszego kraju. Dodała również, że te osoby muszą otrzymać pomoc psychologiczną.
W tym momencie w procesie adaptacji do nowej rzeczywistości kluczowe wydaje się być zapewnienie osobom z Ukrainy pracy. W ocenie wypowiadających się na EKG ekspertów, w tym aspekcie sytuacja jest stabilna – pracodawcy przygotowali nowe miejsca pracy. Wkrótce rozpocznie się też sezon w ogrodnictwie, gdzie również sporo osób może znaleźć zatrudnienie.
Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
Środa 27 kwietnia będzie ostatnim dniem XIV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na zakończenie w programie znalazły się tematy związane m.in.: z górnictwem, hutnictwem, rewitalizacją, zrównoważoną produkcją żywności i mieszkalnictwem.