MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurohoryzont. Eurokandydaci na debacie

To, jak zmieniła się Polska i Podlaskie przez 10 lat w Unii Europejskiej, białostoczanie mogli podziwiać 1 maja z platformy na Rynku Kościuszki. Jak kraj, region i sama Unia będą wyglądały za kolejną dekadę — na to m.in. pytanie odpowiadali eurokandydaci podczas debaty na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Zabrakło przedstawicieli PiS, PO i PSL-u.

Ruch Narodowy: Adam Andruszkiewicz
Każdy twór geopolityczny, który chce odgrywać ważną i kluczową rolę w świecie, a myślę, że do takiej roli aspiruje Unia Europejska, musi spełniać trzy podstawowe kryteria: ciągły rozwój gospodarczy, siła demograficzna, czyli ciągłość pokoleniowa i siła polityczno-militarna. Dziś to Azja nadaje ton gospodarce światowej, Unia zwija się od kilku lat. Jeśli ktoś mówi, że rozwój PKB gdzieś w granicach 1-2 proc. jest rozwojem, to nieznana się na ekonomii. Do tego dochodzi potężne zadłużenie publiczne państw, które trzeba będzie spłacić, a nie będzie z czego.

Europa Plus Twój Ruch: Małgorzata Kowalska
Istnieje poważna obawa, że za sprawą takich polityków jak przedstawiciele polskiej prawicy np. z Ruchu Narodowego czy Kongresu Polskiej Prawicy czy podobnych partii w innych krajach, Unia zostaje rozmontowana. W dzisiejszym świecie, w którym rynek jest globalny, żadne państwo wielkości Polski, czy nawet Niemiec lub Francji, nie ma szans. Europa nie ma wyjścia, jak tylko się integrować. Chodzi o zasady tej integracji: mniej lub bardziej demokratyczne, mniej lub bardziej oparte na podstawowych europejskich wartościach: wolności, równości, sprawiedliwości.

Solidarna Polska: Andrzej Łuckiewicz
Jesteśmy karmieni przez rząd tanią propagandą 10 lat świetlnych, ale z punktu strategicznego nie mamy ani ukończonej drogi S-8, ani drogi S-19, czterokrotnie zmieniano lokalizację potencjalnego lotniska regionalnego, koleją do Warszawy jedzie się ponad trzy godziny. Moje pytanie jest: gdzie jest te 10 lat świetlnych? Uważam, że nie wykorzystaliśmy tego czasu. Największym naszym zagrożeniem jest demografia. Obserwuję swoich znajomych, praktycznie co drugi mieszka i pracuje w Warszawie, albo w innym dużym mieście w kraju lub w Londynie.
SLD: Małgorzata Bil-Jaruzelska
Do tej pory w Unii rządzili prawicowcy, to oni doprowadzili do kryzysu. Do tego, że pieniądze kładliśmy w banki, a nie w edukację, naukę. Czas na zmiany w Unii, czas na to, by to partia europejskich socjalistów i demokratów zaczęła rządzić, a jak, to Państwo ocenicie za pięć lat. Bolączką pieniędzy unijnych jest to, że Polska nie inwestowała, a wydawała. Wydawaliśmy nie patrząc, czy te pieniądze przyniosą miejsca pracy, amortyzację inwestycji. Nikt nie zadał sobie pytania, czy nasza opera na tym rynku zamortyzuje się chociażby jeden do jednego.

Kongres Nowej Prawicy: Andrzej Wyrębek
Unia nie ma perspektywy, oprócz takiej jak tasiemiec w jelicie. Należy go zabić, a potem wydalić. Unia jest to twór biurokratyczny, który pasożytuje na obywatelach polskich, na Polsce, na wszystkich krajach unijnych. Okazuje się, że ta cała Komisja Europejska odpowiedzialna jest za 200 tysiące dyrektyw, 700 rozporządzeń. Dotyczy to takich spraw jak na przykład zakaz rozpowszechniania silikonów na piersi. Oni się czymś takich zajmują. To są ogromne koszta i ta Unia jest łobuzerskim tworem biurokratycznym, ale jednocześnie z tego wynika, że to prawo w Polsce jest implantowane w 80 proc.

Polska Razem: Jacek Żalek
Przyszłość Unii tak jak nasza przyszłość - zależy od nas. Nam wmówiono, że wszystkie decyzje zapadają w Berlinie, ewentualnie w grę wchodzi jeszcze Londyn i Paryż. Oczywiście możemy w to wierzyć. Oni są najsilniejszymi graczami, ich interesy dominują. Ale to nie znaczy, że my nie mamy interesów. Unia Europejska jest wspólnotą interesów, a nie poglądów, bo nie ma wspólnych poglądów. W związku z tym to od nas zależy, jak wykorzystamy wspólnotę interesów. Problem Polski polega na tym, że nie potrafimy tego wykorzystać, chociażby konkurencyjności młodego pokolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny