Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Esperanto na prestiżowej liście naszego niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Aneta Boruch [email protected]
Język esperanto był wszechobecny na białostockich ulicach podczas Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w naszym mieście w 2009 roku. Teraz trafił na prestiżową listę kultury.
Język esperanto był wszechobecny na białostockich ulicach podczas Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w naszym mieście w 2009 roku. Teraz trafił na prestiżową listę kultury. Anatol Chomicz
Stworzony przez Ludwika Zamenhofa język decyzją ministra kultury został uznany za unikatowe zjawisko żywej kultury.

Bardzo się cieszymy, że dołączyliśmy do tej listy, to dla nas ogromna nobilitacja - mówi Elżbieta Karczewska, działaczka ruchu esperanto, pracująca w bibliotece Esperanto Libraro w Białymstoku. - Zawsze podkreślaliśmy, że esperanto jest czymś, co warto przechować dla potomnych. Wiąże ludzi w pokojowy sposób i pokazuje, że można ze sobą w zgodzie współżyć.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 20 listopada wpisał esperanto na Polską Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Szanse znalezienia się na niej mają tradycyjne, ale wciąż żywe zjawiska kultury, odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli senator prof. dr hab. Edmund Wittbrodt oraz członek zarządu Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto Kazimierz Krzyżak. Ich starania wspierali polscy i zagraniczni esperantyści. Różnorodne zabiegi trwały kilka lat i wreszcie język oficjalnie znalazł się na prestiżowej liście.

Esperanto to język, stworzony przez pochodzącego z Białegostoku Ludwika Zamenhofa. W 1887 roku opublikował on podstawy języka pod pseudonimem Dr Esperanto. Obecnie esperanto posługuje się na całym świecie, według różnych źródeł, od stu tysięcy do dwóch milionów użytkowników.

Widać to było w Białymstoku w 2009 roku. Wtedy, z okazji 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, w Białymstoku odbył się Światowy Kongres Esperanto. Impreza przyciągnęła uczestników z wielu krajów.
I właśnie ze względu ma szeroki, międzynarodowy zasięg języka, środowisko esperantystów ma nadzieję, że w przyszłości trafi on na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.- Esperanto żyje, jest światowe i jako takie powinno się tam znaleźć - nie ma wątpliwości Elżbieta Karczewska. Obecna decyzja jest do tego pierwszym krokiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny