Po pożarze w Koszalinie Państwowa Straż Pożarna na polecenie MSWiA, rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju. Te mają ruszyć także i w Białymstoku. KW PSP w Białymstoku otrzymała już listę lokali do sprawdzenia.

To echa tragicznego pożaru do jakiego doszło w Koszalinie w piątek (4 stycznia). W płonącym escape roomie zginęło pięć nastolatek. W sobotę strażacy podali wstępne wnioski dotyczące miejsca, w którym wybuchł fatalny w skutkach pożar. W lokalu było podobno pełno niedociągnięć.
Zobacz galerię
Dokładne przyczyny pożaru wyjaśnia prokuratura z Policją. Ze wstępnych informacji przekazanych przez gen.

bryg. Leszka Suskiego wynika, że w obiekcie, w którym doszło to pożaru, były nieprawidłowości. Chodzi między innymi o brak zapewnienia właściwej ewakuacji, prowizorycznie wykonaną instalację elektryczną i złe ustawienie urządzeń grzewczych.

Tragiczny pożar w escapie roomie w Koszalinie. Strażacy stwierdzili wiele zaniedbań

Z informacji uzyskanych od Policji wynika, że w Polsce działa ponad tysiąc obiektów typu escape room. Lista lokali została przekazana do Komendy Głównej PSP i komend wojewódzkich, także podlaskiego garnizonu. Już w sobotę miały ruszyć pierwsze kontrole.

- Taka lista rzeczywiście do nas trafiła - potwierdził bryg. Tomasz Gierasimiuk, rzecznik prasowy KW PSP w Białymstoku. - W Białymstoku jest 6 takich lokali, które zostaną poddane kontroli.

Rozmawialiśmy z właścicielem jednego z takich z takich miejsc. O kontrolach już słyszał, jednak żadne oficjalne informacje ze strony straży pożarnej do niego nie dotarły - Jesteśmy gotowi na kontrolę - zapowiedział.
Zobacz galerię
Zapewniał również, że pokoje, które widnieją w ofercie lokalu są bezpieczne. - Pomieszczenia są objęte stałym monitoringiem, w każdym momencie drzwi do pokoju mogą być otworzone zarówno z zewnątrz, jak i przez osoby znajdujące się w środku, gdyż mają one dostęp do zapasowego klucza - wyjaśnił właściciel jednego z białostockich lokali.

AKTUALIZACJA:
Przez weekend podlascy strażacy sprawdzili wszystkie 6 escape roomów w Białymstoku. Jeden z nich został zamknięty.

Escape room-y po raz pierwszy zawitały do Polski w 2014 roku i bardzo szybko zaczęły zyskiwać na popularności. Od tego czasu w Polsce mamy do czynienia z istnym rozkwitem pokoi zagadek, którego skala jest ewenementem na skalę światową.

Sama liczba pokoi dostępnych dla graczy z roku na rok rośnie, cały czas wprowadzane są na rynek nowe i innowacyjne propozycje łamiące dotychczasowe standardy.

Escape Room w Łomży. Tutaj ludzie płacą za to, aby poczuć strach

W Białymstoku można bawić się w 14 różnych tematycznie Espace Roomach (w 6-ściu lokalizacjach):

Escape Room w Białymstoku

  • Logic Room - Escape Room Białystok
  • Osobliwy dom Pana Adama
  • Unlocked
  • Team Escape
  • Fear Factory
  • In the Room

Escape Room w Muzeum Wojska w Białymstoku. Gra toczy się w czasach I wojny światowej. Aby wyjść, trzeba rozwiązać zagadki (zdjęcia, wideo)

Koszalin: Rzecznik zachodniopomorskiego komendanta PSP Tomasz Kubiak o kontrolach w escape roomach