Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-sąd. Droga online na wokandę.

Donata Żmiejko [email protected]
Pozew jest składany na elektronicznym formularzu, co ma tę dodatkową zaletę, że w razie błędnego wypełnienia jakiejś rubryki system nie pozwoli przejść dalej, co powinno zminimalizować liczbę tzw. braków pisma.
Pozew jest składany na elektronicznym formularzu, co ma tę dodatkową zaletę, że w razie błędnego wypełnienia jakiejś rubryki system nie pozwoli przejść dalej, co powinno zminimalizować liczbę tzw. braków pisma.
Jakimi sprawami zajmuje się e-sąd? Jaka jest procedura przy wnoszeniu pozwu – zapytał Pan Mariusz. E-sąd, to instytucja, w której zwykły człowiek w prostych sprawach może uzyskać orzeczenie, nie wychodząc z domu, a korzystając tylko z internetu

W Lublinie od stycznia działa pierwszy w Polsce sąd internetowy, który w postępowaniu upominawczym rozpatruje najprostsze sprawy cywilne z całego kraju. Jest to XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego

Zatem niezależnie od tego, czy mieszkamy w Białymstoku, Warszawie, Szczecinie czy gdziekolwiek indziej w Polsce, możemy dostać z Lublina wyrok nakazujący nam zapłatę. W takim orzeczeniu będzie najpewniej chodziło o nieuregulowane rachunki np. za światło, rozmowy telefoniczne, internet czy usługi.

Postępowanie elektroniczne – szybka ścieżka

Według założeń elektroniczne postępowanie upominawcze ma służyć przyspieszeniu i usprawnieniu załatwiania spraw cywilnych.

Do tej pory pozwy składało się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. E-pozwy są od tej zasady wyłomem: trafiają tylko do jednego sądu. Z elektronicznej ścieżki można skorzystać tylko w tzw. postępowaniu upominawczym, które kończy się wydaniem nakazu zapłaty. Należy podkreślić, że nadal będzie też istniało postępowanie „papierowe”. To powód wszczynający sprawę decyduje czy skorzysta z dochodzenia roszczeń w trybie tradycyjnym czy elektronicznym.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu upominawczym jest możliwe, gdy dług nie budzi większych wątpliwości i istnieją dokumenty (np. faktury, rachunki), które są dowodem na to.

Z reguły jeśli roszczenie jest bezsporne, sąd wydaje nakaz zapłaty żądanej kwoty. Następnie wysyła go pozwanemu z pouczeniem, że w ciągu dwóch tygodni ma uregulować dług albo wnieść do sądu sprzeciw. W razie złożenia sprzeciwu, sprawa toczy się w normalnym trybie.

Czym się różni elektroniczne postępowanie upominawcze od normalnego? E-sąd zajmuje się sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty, które wynikają na przykład z jakichś niezapłaconych rachunków.

Złożenie pozwu do e-sądu polega na wypełnieniu formularza w trybie on-line. System nie przyjmie pozwu, jeśli nie będą w nim wypełnione wszystkie wymagane pola. Od podmiotów gospodarczych wymagany jest podpis elektroniczny, a zwykli ludzie muszą się zalogować i podać swoje dane.

Adres: www.e-sad.gov.pl

Osoba zamierzająca złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym musi wejść na stronę www.e-sad.gov.pl. Przed złożeniem pozwu trzeba się w e-sądzie zalogować: identyfikacja strony procesu następować będzie przez login i hasło. Następnie, tak jak w „papierowym” postępowaniu, należy uiścić opłatę sądową, która jest niższa niż w tradycyjnym postępowaniu upominawczym, bo zamiast 5 proc. wynosi jedynie 1,25 proc. wartości roszczenia. Opłaty należy dokonać przekazem internetowym z rachunku konkretnej osoby. Opłata za pomocą znaków sądowych z oczywistych względów nie jest możliwa.

Pozew jest składany na elektronicznym formularzu, co ma tę dodatkową zaletę, że w razie błędnego wypełnienia jakiejś rubryki system nie pozwoli przejść dalej, co powinno zminimalizować liczbę tzw. braków pisma. Nie jest też wymagane dołączanie dowodów (faktur, rachunków), lecz jedynie ich opisanie.

Pozwany dostanie nakaz zapłaty na papierze, z pouczeniem o możliwości odwołania i kluczem, dzięki któremu może je złożyć elektronicznie. Pozwany może złożyć sprzeciw również w formie klasycznej papierowej. Jeśli skorzysta z internetu, dalej cała sprawa będzie się toczyć elektronicznie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny