Obowiązek wystawienia e-recepty lekarze mają od 8 stycznia 2020 r. Na początku jednak nie muszą oni obawiać się kary, jeśli zamiast recepty elektronicznej, wystawią papierową. Pacjenci muszą być jednak gotowi na to, że od teraz z wizyty lekarskiej nie wyjdą z fizyczną receptą, tylko dostaną ją drogą elektroniczną – na maila lub SMS-em.
Jak działa e-recepta? Jak wykupić leki z e-recepty?
Dotychczas wszystko było proste – szliśmy do lekarza, a z gabinetu wychodziliśmy z papierową receptą, którą wręczaliśmy farmaceucie i otrzymywaliśmy w aptece leki. Problem pojawiał się jednak, gdy przed dotarciem do apteki, recepta nam zginęła lub uległa zniszczeniu. Z e-receptą będzie łatwiej – gdy lekarz nam ją wystawi, otrzymamy:
- SMS z 4-cyfrowym kodem lub
- e-mail z informacją o e-recepcie w pliku PDF
- wydruk informacyjny – lekarz jest zobowiązany wystawić go na żądanie pacjenta
To, w jaki sposób zrealizujemy e-receptę w aptece, zależy od tego, w jaki sposób zostanie nam ona dostarczona:
- możemy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL (swój lub osoby, dla której kupujemy lek)
- możemy pokazać farmaceucie informację o e-recepcie z maila – kod z e-recepty zostanie zeskanowany
- jeśli lekarz dał nam wydruk informacyjny, na jego podstawie również zostaną nam wydane leki
Jakie zalety ma e-recepta?
E-recepta nie zginie – i to być może jej największa zaleta. Każda wystawiona nam recepta zostanie zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta. W dodatku, w przeciwieństwie do papierowych recept wypisywanych odręcznie, będzie czytelna, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zostanie nam wydany niewłaściwy lek. Wszystko to oszczędza kłopotów pacjentom, którzy nieraz musieli wracać do lekarza, by jeszcze raz wystawił im receptę.
E-recepty zrealizujemy w każdej aptece w Polsce, a dodatkowo, jeśli przepisano nam więcej leków, nie trzeba prosić o odpisy i tracić refundacji, gdy chcemy każdy lek kupić w innej aptece.
E-recepta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)
By w pełni wykorzystać potencjał e-recepty, najlepiej założyć Internetowe Konto Pacjenta. W nim będą zapisywane wszystkie wypisywane nam recepty – to pozwoli nam w każdym momencie sprawdzić, jak przyjmować leki, bo e-recepta zawiera też informacje o dawkowaniu. W IKP możemy też zdecydować, czy e-receptę wolimy otrzymywać mailem czy SMS-em.
Internetowe Konto Pacjenta pozwala też na sprawdzanie dawkowania leków swoich dzieci do 18. roku życia. Osoby chorujące przewlekle, po ustaleniu tego z lekarzem, mogą też otrzymywać kolejne e-recepty na swoje leki, bez konieczności wizyty w gabinecie.
Ile jest ważna e-recepta?
Podobnie jak papierowe recepty, również e-recepty będą miały swój termin realizacji. Jeśli lekarz tak uzna, e-recepta może być ważna nawet 365 dni. Jeśli jednak zostaną nam przepisane leki z pewnych grup, czas na realizację recepty będzie krótszy. Dotyczy to:
- antybiotyków – e-recepta na nie jest ważna 7 dni
- leków odurzających i psychotropowych – ważność e-recepty to 30 dni
- preparatów immunologicznych – e-recepta jest ważna 120 dni
E-recepta a osoby starsze
Wiele osób zwraca uwagę na to, jak wpłynie e-recepta na osoby starsze, które często nie korzystają z internetu. Choć IKP ułatwia korzystanie z e-recept i pozwala na wykorzystanie w pełni ich potencjału, jego brak nie oznacza braku możliwości otrzymania recepty na leki. Pacjenci, którzy nie posiadają IKP i nie chcą lub nie mogą (z powodu wykluczenia elektronicznego) go założyć, powinni poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którego podstawie również można odebrać leki z apteki. Warto jednak, by młodsze osoby zadbały o seniorów w swojej rodzinie i nauczyły ich korzystania z komputera i internetu, zwłaszcza, że w IKP znajduje się wiele cennych informacji, niż tylko wystawione nam recepty.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?