Erazm Stefanowski - Oskarżony Jezus Ch. Wiersze pełne emocji i... historii Polski

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Erazm Stefanowski
Erazm Stefanowski Wojciech Wojtkielewicz
Erazm Stefanowski nie ukrywa swojego zaangażowania w religię i w patriotyzm pojmowany jako umiłowanie historii i dzielenie się nią z przyszłymi pokoleniami. Stąd wybór tematów do tomiku „Oskarżony Jezus Ch.”.

Pochodzący z Augustowa autor podzielił swój najnowszy tomik na trzy grupy tematyczne. Pisze o żołnierzach wyklętych, nieprzemijającej traumie obławy augustowskiej i ofiarach katastrofy prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem.

W wielkanocnej oktawie jakże aktualnie brzmią frazy tytułowego wiersza: „Jezus Ch./podejrzany o kierowanie/zorganizowaną grupą przestępczą/i pranie brudnych pieniędzy/bohater afer/bułkowej i rybnej/oraz cudu bimbrowego/”. Kiedy wydaje się, że nawiązuje tu słownictwem do retoryki komunistycznej prasy z lat 50. i 60. XX wieku (wszak w tzw. aferze mięsnej w Warszawie zapadł wyrok kary śmierci) pokazuje, że nie jest oderwany od współczesności. Bo jego Jezus Ch. „w piątkowe popołudnie/popełni samobójstwo/przybijając się/do krzyża/ w celi/w której/jak donoszą media/zepsuła się kamera monitoringu”.

Trudno odmówić Stefanowskiemu słuchu językowego, ba, nawet uważnej obserwacji innych autorów.

U niego jednak rozdział „pazie Królowej” to przejmujący opis losów uczestników powojennego podziemia niepodległościowego. O ile „Gryps do babci” poświęcony, jak łatwo się domyślić, pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” zawiera trawestację słów o „zachowaniu się jak trzeba”, to już mało oryginalnie zatytułowany wiersz „Sól ziemi” wspominający historię „Roja” i ostatniego wyklętego Józefa Franczaka dowodzi poetyckiej wrażliwości Stefanowskiego. Pisze: „porąbane trepy/idą do nieba/tylko częściowo/wczoraj/ miały zadarte nosy/i cięte języki/dziś jedną stopą są w piekle/..../skrępowane jelitami/ sznurowadeł...”.

Stefanowski obszerną część tomiku poświęca obławie augustowskiej. Jak się okazuje - nadal niemal nieznanej nie tylko wśród Polaków, ale nawet mieszkańców regionu, tak chętnie wypoczywających w augustowskich lasach. Zwraca też uwagę na tzw. Dom Turka - ubecką katownię. W bardzo mocnym wierszu „Rytualny UB/ój” w roli podmiotu lirycznego obsadza anonimowego śledczego, który katując przesłuchiwanego krępuje się, „bo bydlę/nie traci głowy/wyciąga jęzor/zamiast kopyt”. Autor synkowi Szymonowi, „który uwielbia być żołnierzem” dedykuje wiersz „Morowy synek”. Wspomina w nim między innymi miejsca, w których ubecy prawdopodobnie zakopywali ofiary swoich tortur.

- Dla mnie patriotyzm, to najkrócej mówiąc, umiłowanie historii i pokazywanie przyszłym pokoleniom tego, co było, tłumaczenie, pisanie, łączność z przeszłymi pokoleniami - taka jedność między teraźniejszością, przeszłością i przyszłością - mówił Stefanowski na spotkaniu z czytelnikami w Książnicy Podlaskiej.

Trzeba mu przyznać, że przypisy, jakimi opatrzył swoje strofy to właśnie taka lekcja historii - w wymiarze lokalnym. To między innymi kilkustronicowe biogramy opisywanych postaci, powiązania nazw geograficznych z ubeckimi zbrodniami czy okolicznościami towarzyszącymi obławie augustowskiej. Są też szokujące często naturalizmem objaśnienia do pomieszczonych w trzeciej części tomiku wierszy poświęconych ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

- Przez dwa lata nie potrafiłem rozmawiać ani pisać o Smoleńsku - mówił Stefanowski. - Dopiero wtedy zasiadłem do napisania felietonu. I tylko ten jeden nie został wydrukowany. Bo usłyszałem, by nie jątrzyć serca. Nie poradziliśmy sobie z wyjaśnieniem tej katastrofy i to mnie boli do dzisiaj. W tej części tomiku można znaleźć wiersze dedykowane prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i Annie Walentynowicz.

Erazm Stefanowski tytułując tomik „Oskarżony Jezus Ch.” zdaje się mówić: nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Myślcie i czujcie.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie