Energia wiatrowa w Polsce – nadchodzą nowe inwestycje w farmy wiatrowe

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Już za kilka lat energia z farm wiatrowych będzie stałą częścią polskiego mixu energetycznego. Znaczący udział w tym procesie będą miały inwestycje PKN Orlen.

Gdzie planowe są najbliższe inwestycje w farmy wiatrowe?

Trwają szeroko zakrojone przygotowania do budowy farm wiatrowych na Bałtyku (offshore). Farmy wiatrowe będą zlokalizowane kilkadziesiąt kilometrów od brzegu - z plaż będą niewidoczne i nie będą zaburzały nadbałtyckiego krajobrazu. Taka lokalizacja morskich farm wiatrowych jest optymalna zarówno dla mieszkańców, turystów, jak też dla żeglugi.

Morska Energia Wiatrowa – famy na Bałtyku

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej opublikowało pod koniec 2022 r. raport pokazujący potencjał budowy offshore i wykorzystania wodoru. Opracowanie napawa optymizmem. Wynika z niego, że warunki pogodowe na Bałtyku sprawiają, że jest to jeden z najkorzystniejszych akwenów na świecie dla inwestycji branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Bałtyk jest bowiem morzem płytkim – jego średnia głębokość to 55 m. Na Bałtyku są też korzystne warunki pogodowe - wiatry osiągają prędkość 8-10 m/sek., a najmocniejsze występują w południowej części morza.

Podobne wnioski płyną z opracowań Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), która wskazuje Bałtyk jako jeden z czterech najlepszych na świecie obszarów morskich do inwestycji w offshore. W Europie podobnie korzystne warunki panują tylko na Morzu Północnym.

Polska liderem morskiej energii wiatrowej?

Dysponując potencjałem mocy zainstalowanej na poziomie 33 GW, Polska może stać się liderem MEW na Bałtyku. A duża produkcja energii z wiatraków na morzu może przyczynić się do rozwoju m.in. produkcji wodoru w procesie elektrolizy.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej oznacza także inwestycje na lądzie. Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to zapowiedziane kilka miesięcy temu inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Jest to wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Na morskiej farmie wykorzystanych zostanie 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w Szczecinie. To obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych turbin dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która je wykorzysta. Wysokość turbin przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to ok. 43 tysiące m2.

Energia wiatrowa w Polsce

Zanim energia popłynie z morza, płynie już z lądowych projektów. Energia z wiatraków jest już teraz ważnym składnikiem oferty spółki Energa (Grupa Orlen).

W 2022 r. Energa Obrót – spółka zależna Energi z Grupy Orlen – sprzedała ponad 40% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, wobec 35% rok wcześniej. Jest to największy udział OZE wśród czterech największych sprzedażowych spółek energetycznych. W strukturze sprzedaży energii prawie 23% pochodziło z energii wiatrowej, ponad 7% ze słonecznej i prawie 5,5% z wodnej.

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, Energa jest obecnie jednym z największych operatorów farm wiatrowych. Całkowita zainstalowana moc w projektach wiatrowych to 243,9 MW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Energia wiatrowa w Polsce – nadchodzą nowe inwestycje w farmy wiatrowe - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie