Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia pod kontrolą

Piotr Walczak [email protected] Fot. Bogusław Skok
Barbara Smolińska, Podlaskia Fundacja Rozwoju Regionalnego
Barbara Smolińska, Podlaskia Fundacja Rozwoju Regionalnego
Na pytania naszych Czytelników dotyczące świadectw energetycznych budynków odpowiadała Barbara Smolińska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

 W jaki sposób mogę zdobyć potrzebne uprawnienia, żeby móc sporządzać i wystawiać świadectwa energetyczne budynków?

Barbara Smolińska: Żeby sporządzać świadectwa energetyczne budynków, trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim należy mieć ukończone studia magisterskie. Do tego potrzebne jest posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania.

Równorzędne z posiadaniem uprawnień jest odbycie specjalnego kursu, a następnie zdanie egzaminu państwowego lub ukończenie minimum rocznych studiów podyplomowych. Powinny być to studia o jednym z następujących kierunków: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne.

 

Czym właściwie jest ta certyfikacja czy też świadectwo energetyczne budynku i do czego mają służyć takie dokumenty?

– Świadectwo energetyczne to dokument, który określa, jakie jest zapotrzebowanie określonego budynku lub lokalu na energię. Celem wystawiania takiego świadectwa jest zaspokojenie w przyszłości potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu.

Chodzi o takie elementy, jak zapotrzebowanie na ogrzewanie, ciepłą wodę, wentylację czy klimatyzację oraz – w przypadku budynków użyteczności publicznej – również zapotrzebowanie na oświetlenie.


Kiedy wymagane jest posiadanie świadectwa energetycznego budynku?

– W przypadku każdego budynku i lokalu, który jest sprzedawany lub wynajmowany, oraz takiego, który dopiero teraz jest wznoszony, bezwzględnie wymagane jest świadectwo energetyczne. Taki jest wymóg przepisów funkcjonujących w Unii Europejskiej, a ściślej mówiąc, dyrektywy unijnej z 2002 roku w sprawie certyfikacji energetycznej budynków. Polskie prawo musiało się po prostu do tych wymogów się dostosować. Jednak są pewne wyjątki. Obowiązek taki nie dotyczy budynków podlegających ochronie zabytków, związanych z prowadzoną działalnością religijną, czyli np. świątyń czy kościołów, przeznaczonych do użytkowania przez okres nie dłuższy niż dwa lata.

Świadectwa energetycznego nie muszą też posiadać takie nieruchomości, w których się nie mieszka, a służą jedynie gospodarce rolnej, budynki przemysłowe i gospodarcze, których zapotrzebowanie na energię nie jest większe niż 50 kWh/mkw. na rok, a także mieszkalne, lecz przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku oraz wolno stojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw.


Szukam specjalisty, który posiada niezbędne uprawnienia do sporządzenia świadectwa
energetycznego i mógłby to zrobić. Gdzie i w jaki sposób mogę znaleźć taką osobę?

– Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury jest prowadzony rejestr takich osób, które zdały pozytywnie egzamin lub ukończyły studia podyplomowe.

Znajdują się tam również dane kontaktowe do nich.


Czy osoba, która nie jest magistrem, ale ukończyła studia inżynierskie na takich
kierunkach, jak architektura, budownictwo, inżynieria środowiska czy energetyka, może wykonywać świadectwa energetyczne budynków?

– Na chwilę obecną, niestety, nie. Posiadanie tytułu magistra jest niezbędne w tym przypadku. Natomiast być może zostanie wkrótce wprowadzona odpowiednia zmiana w ustawie Prawo budowlane, która będzie dawała taką możliwość. Z tego, co wiem, na razie taka zmiana znajduje się jedynie w projekcie.


W jaki sposób wymóg posiadania świadectwa energetycznego budynków funkcjonuje na co dzień? Czy można ominąć te przepisy?

– Jeżeli chodzi o budynki nowo powstające, to na pewno do użytkowania nie zostaną oddane takie, które tego świadectwa energetycznego nie posiadają. W momencie, gdy ktoś złoży wniosek o pozwolenie na użytkowanie, musi też dołączyć do niego kopię świadectwa energetycznego.

Dyżur W poniedziałek, w godz. 11-12, pod nr tel. 085 748 74 53 będzie dyżurowała Anna Ratyńska, pośrednik pracy z Ochotniczych Hufców Pracy. Odpowie na pytania związane z zasadami zatrudnienia na lokalnym i europejskim rynku pracy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny