Wkrótce - bo nowe cenniki mogą być stosowane już od maja - nasze rachunki za prąd wzrosną o 3 proc. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie nowe taryfy, które będą obowiązywały spółki sprzedające energię.
Oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe już niedługo będzie płacić co miesiąc rachunek wyższy o około 2 zł. A jest to już druga podwyżka cen energii elektrycznej w tym roku. Pierwsza miała miejsce w lutym i mocno uderzyła nas po kieszeni - bo wówczas prąd w woj. podlaskim podrożał aż o 13 proc. Tegoroczna podwyżka jest najwyższa od lat. Bo jeśli przeanalizujemy dane od 2004 roku, to do tej pory ceny energii elektrycznej rosły w ciągu roku maksymalnie o 4,4 proc.
- Teraz naprawdę odczuwamy, że cena prądu poszła w górę - mówi Halina Sawicka z Białegostoku. - Po ostatniej podwyżce płacimy rachunki o 15 zł wyższe.
Dlaczego więc w tym roku Urząd Regulacji Energetyki serwuje nam tak znaczną korektę cennika?
- Podwyżki są konieczne - wynikają ze znacznego wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym - czytamy w komunikacie przesłanym przez URE.
Nowe taryfy cen energii elektrycznej mają obowiązywać do 31 grudnia tego roku. Nie oznacza to jednak, że cennik do końca roku na pewno nie ulegnie zmianie.
Czekają z niepokojem
Elektrociepłownie mają otrzymać limity emisji dwutlenku węgla. Jeśli będą one zbyt niskie, cena energii pójdzie w górę (bo zakłady będą musiały dokupić je na wolnym rynku).
Ponadto, na zmianę cennika energii elektrycznej mogą wpłynąć rosnące ceny węgla. Niewykluczone bowiem, że kopalnie zniosą upusty dla energetyki - wynoszą one około 10 proc.
Oszczędnie
Przy zużyciu 1 kWh (kilowatogodzina - jednostka zużycia energii elektrycznej) można np.: ugotować obiad na kuchence elektrycznej dla czteroosobowej rodziny, przygotować 9 litrów kawy lub herbaty z ekspresu (ekspres - 850 W), odkurzać przez 1 godzinę (odkurzacz - 1000 W), oglądać telewizję przez 7 godzin (telewizor - 140 W), używać komputera przez 4-7 godzin.
Zmiana codziennych przyzwyczajeń pozwala zmniejszyć opłaty za energię od 5 proc. do 15 proc. Z kolei racjonalne korzystanie z ogrzewania domu i ciepłej wody pomoże zaoszczędzić do 35 proc. tych opłat. źródło: URE
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”