Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Endoskop to alternatywa dla operacji. Lekarze z BCO uczyli się, jak zastosować tę metodę podczas leczenia raka jelita grubego

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
fot. Białostockie Centrum Onkologii
Endoskop to alternatywa dla operacji. Lekarze z BCO uczyli się, jak zastosować tę metodę podczas leczenia raka jelita grubego.

Tyle tylko, że aby zastosować tę nieinwazyjną metodę, choroba musi być wykryta we wczesnym stadium. O tym, jak ważna jest profilaktyka, Białostockie Centrum Onkologii przypomina w marcu, który jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. Dodatkowo lekarze z centrum szkolili się z nowoczesnych metod leczenia tego nowotworu.

W warsztatach endoskopii onkologicznej przewodu pokarmowego wzięło udział kilkunastu gastroenterologów i chirurgów.
W części wykładowej spotkania dr Paweł Rogalski omówił resekcje endoskopowe w jelicie grubym, a Urszula Sokołowska z Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego przybliżyła kompleksową opiekę onkologiczną nad pacjentem z nowotworem jelita grubego w BCO. W części praktycznej specjaliści mogli przetestować system OTSC, tzw. klipsy do tamowania krwawień z przewodu pokarmowego, zamykania przetok i perforacji przewodu pokarmowego oraz substancję hemostatyczną do leczenia krwawień z przewodu pokarmowego.

Ostatnim punktem warsztatów był zabieg usuwania zmiany LST w odbytnicy metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej – ESD. Jest to zabieg endoskopowy polegający na wycinaniu guzów przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu, bez konieczności otwierania brzucha. Pozwala on, przy porównywalnej skuteczności onkologicznej do klasycznej operacji, uniknąć rozległego zabiegu operacyjnego związanego z koniecznością usunięcia dużego fragmentu przełyku, żołądka lub jelita.

– Metody endoskopowego usuwania zmian w jelicie grubym, zmian przednowotworowych, a często również endoskopowych są często alternatywą dla zabiegów operacyjnych. Właściwa kwalifikacja do zabiegu pozwala pacjentowi uniknąć leczenia operacyjnego. Leczenie endoskopowe jest zabiegiem bardziej komfortowym dla pacjenta, mniej rozległym. Dlatego też widzimy potrzebę w tym zakresie szkolenia lekarzy endoskopistów, potrzebę szkolenia w zakresie kwalifikacji do zabiegów, w zakresie technik wykonywania tych zabiegów, jak również leczenia powikłań. Taką rolę odgrywa zabieg ESD, który polega na usuwaniu rozległych zmian endoskopowych w jelicie grubym przy pomocy specjalnego, dedykowanego noża. Daje on możliwość usunięcia zmiany w jednym kawałku. Usunięcie w jednym kawałku umożliwia histopatologowi określenie, czy wszystkie komórki nowotworowe, potencjalnie obecne w tej zmianie, zostały usunięte w całości – tłumaczy dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik Pracowni Endoskopii BCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny