Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe. Prezydencki projekt trafił do Sejmu. Kto może otrzymać świadczenie? Najbardziej skorzysta rolnik?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kto najbardziej skorzysta na emeryturach stażowych?
Kto najbardziej skorzysta na emeryturach stażowych? Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem zmian jest wprowadzenie emerytury stażowej. Regulacje obejmą zarówno ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, jak i tych objętych rolniczym ubezpieczeniem społecznym. Czy rolnicy na tym zyskają?

Emerytury stażowe – liczą się staż pracy i kapitał

Dzięki ustawie na wcześniejsze emerytury, poniżej ustawowego wieku emerytalnego, będą mogli przejść ci z wysokim stażem pracy:

  • 39 lat - w przypadku kobiet,
  • 44 lata - w przypadku mężczyzn.

Co istotne, zgromadzony przez nich kapitał emerytalny musi wystarczyć na świadczenie o minimalnej wysokości, czyli aktualnie obowiązującej najniższej emerytury.

Do okresów ubezpieczenia wymaganych w ustawie zaliczają się:

  • podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodziny w latach 1983-1990,
  • prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 roku,
  • te, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.

Emerytury stażowe dla rolników. Czy to się opłaci?

Emerytura stażowa ma być formą docenienia przez państwo tych ubezpieczonych, którzy legitymują się długim okresem zatrudnienia. W wielu zawodach konsekwencją jest utrata zdrowia i sił, co uniemożliwia kontynuowanie pracy do osiągnięcie wieku emerytalnego.

- Projekt zakłada jednakże, że przejście na emeryturę stażową byłoby prawem ubezpieczonego, a nie obowiązkiem – czytamy w informacji ws. inicjatywy ustawodawczej Prezydenta.

W praktyce emerytury stażowe mogą być satysfakcjonujące dla rolników, gdyż w ich przypadku istotny będzie staż. A ten często będzie liczył się od 16. roku życia, czyli od momentu zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia jako domownika.

To też może Cię zainteresować

- Proponowane rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), gdyż w praktyce oznacza obniżenie wieku uprawniającego do emerytury o 5 lat, a wysokość świadczenia praktycznie będzie zbliżona do kwoty, którą można byłoby otrzymać dopiero po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (większość rolników otrzymuje świadczenie zbliżone do wysokości emerytury minimalnej) – wskazuje Biuro Analiz Sejmowych.

Eksperci o emeryturach stażowych

Analitycy zakładają, że rolnicy przechodzący na emeryturę stażową nie mieliby wymogów co do poziomu odprowadzonych do KRUS składek. Dla spracowanych właścicieli gospodarstw może to być kusząca oferta, ale czy świadczenie okaże się być strzałem w dziesiątkę?

- Z jednej strony emerytury stażowe są adresowane do rolników jako jedna z kolejnych możliwości wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Z tego względu dla spracowanych rolników, którzy są zazwyczaj ubezpieczeni od 16. roku życia, emerytura stażowa może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Z drugiej strony jednakże są minusy tak projektowanych regulacji - mianowicie wysokość emerytury stażowej. Powstaje pytanie, czy rolnikowi wystarczy ona na przeżycie. Nie jest do końca też jasne, jak będzie wyglądało rzeczywiste zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika – tłumaczy dr hab. dr Adam Niewiadomski, prof. UW z Katedry Prawa Rolnego i Systemu Bezpieczeństwa Żywności na Uniwersytecie Warszawskim.

Znajdź dla siebie odpowiednie narzędzie do pracy!

Materiały promocyjne partnera

- Może się okazać, że emerytury stażowe będą w swoich skutkach jedynie wsparciem socjalnym, podobnym trochę do obowiązujących kiedyś, finansowanych ze środków europejskich rent strukturalnych. Jeżeli rolnik będzie pobierał emeryturę stażową i nadal pracował w gospodarstwie, np. własnych dzieci, to taka emerytura przyniesie mu jedynie pomoc finansową, a nie możliwość rzeczywistego odpoczynku po długich latach pracy - dodaje ekspert.

Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Źródło: prezydent.pl, sejm.gov.pl, BAS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny