Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kopernika. Wandale okradli Kopernika

Weronika Kowalewska [email protected]
Paweł Tomkiewicz
Od kilku dni ełczanie mogą już korzystać z nowego parku edukacyjno-sportowego, który powstał przy rzece od strony ul. Wojska Polskiego. Niestety są już pierwsze szkody. Złodzieje okradli astronoma Mikołaja Kopernika. Z jego ręki zniknęło astrolabium. Policja już szuka sprawcy.

Park Kopernika to kolejna wizytówka miasta. Usytuowany jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu, nad rzeką Ełk i nawet w czasie siarczystych mrozów nie brakuje odwiedzających. Atrakcji jest w nim mnóstwo, zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i maluchów.

Park nawiązuje do układu planetarnego i gwiazdozbiorów. Funkcję i nazwę tego miejsca podkreśla rzeźba Mikołaja Kopernika usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek. To właśnie słynny astronom w ostatnim czasie został okradziony przez wandali. Z jego ręki złodzieje wyrwali astrolabium, czyli pomiarowy przyrząd astronomiczny. Mieszkańcy miasta są oburzeni tą sytuacją. Policja rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie. Śledczy zabezpieczyli już nagranie z miejskiego monitoringu.

- Mam nadzieję, że szybko znajdą tego chuligana i przykładnie go ukarzą. Ten park naprawdę jest wyjątkowy. Można się tam wiele nauczyć, a przy okazji spędzić miło czas z rodziną - mówi Tadeusz Romanowski z Ełku.

Zabawa i edukacja

Dwa hektary zdegradowanej ziemi przy rzece Ełk zmieniły się nie do poznania. W pierwszej części, bliżej Centrum Edukacji Ekologicznej powstał park sportowy. Można tam korzystać z bieżni o długości 400 m oraz 4 stanowisk treningowych z elementami do ćwiczeń siłowych i sprawnościowych. Łącznie zamontowano prawie 20 urządzeń.

Ponadto w parku znajdują się podwójne dziecięce huśtawki oraz bujaki piłkowe, a także stoły piknikowe i ławki parkowe. Oczyszczone zostały także dwa stawy znajdujące się na terenie parku.

Bliżej ul. Wojska Polskiego można odwiedzać już park edukacyjny, potocznie zwany parkiem Kopernika. Znajduje się w nim układ słoneczny zbudowany z 10 kul granitowych o różnych kolorach. Przy każdej w chodniku wmurowana jest tabliczka z informacjami o planecie m.in.: jej nazwa, masa, odległość od słońca czy średnica.

Dla najmłodszych wybudowano plac zabaw w formie gwiazdozbiorów - Małego i Wielkiego Wozu. Układ gwiezdny umożliwia dzieciom swobodną wspinaczkę i przechodzenie po konstrukcji.

Aleja drzew długowiecznych

W obu parkach zamontowano oświetlenie ledowe - łącznie 132 lampy. Zagospodarowano tereny zielone, m.in. zasadzono 76 drzew, 3 656 krzewów, i 1200 roślin cebulkowych. W miejsce zniszczonych podczas wichury w 2011 roku ponad 50 wierzb, zostały nasadzone buki, które w przyszłości utworzą aleję drzew długowiecznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna