MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r.

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r.
Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r. Krzysztof Kapica
Zdaniem polityka PiS polska elektrownia jądrowa postanie w Bełchatowie. Oficjalnie widomo na razie, że rząd planuje uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej do 2033 r. Wciąż nie znamy jeszcze technologii w jakiej miałaby powstać siłownia oraz jej wykonawcy.

Poseł Antoni Macierewicz, gość Polskiego Radia 24 w sobotę, 20 lutego 2021 r., nie ma wątpliwości:

Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu, wiceprezes PiS. Poseł Ziemi Piotrkowskiej, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej, minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

Zapowiedź inwestycji spotkała się z komentarzami, m.in. Tomasza Siemoniaka z PO. "Tylko zdeklarowanym przeciwnikom energetyki atomowej mogło przyjść do głowy, żeby wiceprezes PiS Macierewicz promował budowę elektrowni atomowej w Bełchatowie. Ten człowiek skompromitowałby nawet warzywniak, jeśli ktoś szalony powierzyłby mu jego prowadzenie" - napisał na Twitterze.

W swoim stylu informację skomentował europoseł PO Radek Sikorski.

2 lutego 2021 r. rząd ogłosił, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków. Nie podano lokalizacji.

Polska nie wybrała jeszcze technologii w jakiej powstanie siłownia jądrowa. Ekspert portalu energetyka24.pl Jakub Wiech podsumował stan batalii o polski atom:

Jak zakłada rząd, transformacja energetyczna może stworzyć ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, energetyką jądrową, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową, cyfryzacją czy termomodernizacją budynków.

Ostatecznie Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.

Cele polityki energetycznej Polski do 2040 r.

 • Optymalne, możliwie długie wykorzystanie własnych surowców energetycznych (transformacja regionów węglowych).
 • Rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej (rynek mocy; wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych).
 • Dywersyfikacja dostaw i rozbudowa infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych (budowa Baltic Pipe oraz drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego).
 • Rozwój rynków energii (wdrażanie Planu działania mającego służyć zwiększeniu transgranicznych zdolności przesyłowych energii elektrycznej; rozwój elektromobilności; hub gazowy).
 • Wdrożenie energetyki jądrowej (Program polskiej energetyki jądrowej).
 • Rozwój odnawialnych źródeł energii (wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej).
 • Rozwój ciepłownictwa i kogeneracji (rozwój ciepłownictwa systemowego).
 • Poprawa efektywności energetycznej (promowanie poprawy efektywności energetycznej).

Najważniejsze elementy polityki energetycznej Polski do 2040 r. założone przez rząd Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu 2 lutego 2021 r.

 • W 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc.
 • W przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.
 • W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.
 • Do 2030 r. nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r.
 • Do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane będą przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.
 • Redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację.
 • Rozbudowie ulegnie infrastruktura gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, a także zapewniona zostanie dywersyfikacja kierunków dostaw.

Jak szacuje Komisja Europejska transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować nasz kraj aż 240 mld euro.

Warto zwrócić uwagę, że struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce jest specyficzna. Aż 77% wytwarzana jest z węgla (kamiennego i brunatnego), zaledwie 7% z gazu ziemnego i 13% z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie tylko 58% terytorium kraju jest zgazyfikowana. Dlatego dominującym źródłem indywidualnych systemów grzewczych są piecyki węglowe, w tym często starej generacji, czyli tzw. kopciuchy. To z kolei jest przyczyną wysokiego zanieczyszczenia powietrza - aż 33 z 55 miast w Europie o największym zanieczyszczeniu powietrza znajduje się w Polsce.

Gdyby założyć, że sami jako Polska musimy wysupłać pieniądze na transformację energetyczną, to koszt operacji do 2050 r. wymagać będzie zaangażowania aż 8 mld euro rocznie.

Program Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 r. nastąpi przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Zatem w 2050 r. cała UE ma osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto przy założeniu, że żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

W styczniu 2021 r. poinformowano, że Bank Światowy w partnerstwie z Komisją Europejską pomoże Polsce przeprowadzić sprawiedliwą transformację w trzech regionach węglowych: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim. Nowy projekt pozwoli tym regionom lepiej przygotować się do planowania sprawiedliwej transformacji zmierzającej do tworzenia nowych miejsc pracy, rekultywacji terenów pogórniczych, a także szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej.

Komisja Europejska stworzyła warty niemal 17,5 miliarda euro Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie wspierał dywersyfikację gospodarczą europejskich terenów najbardziej uzależnionych od sektora węglowego i narażonych na skutki dekarbonizacji. Środki mają wspomóc pracowników w nabyciu nowych kwalifikacji i umiejętności. Ponadto, będą wykorzystane w celu pobudzenia inwestycji w zielone technologie i infrastrukturę, a także w regenerację i odbudowę zasobów ziemi. Polska z proponowaną alokacją na poziomie 3,5 miliarda euro ma być największym beneficjentem Funduszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r. - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny