Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia jądrowa ma napędzić polską gospodarkę. Wzrost PKB o 1 proc. i 40 tys. miejsc pracy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wideo
od 16 lat
Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że planowany w naszym kraju program jądrowy korzystnie wpłynie na gospodarkę, podnosząc PKB o 1 proc. oraz tworząc kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane, elektrownie jądrowe za 20 lat zaspokoją 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ponad 70 lat temu uruchomiony został pierwszy reaktor jądrowy o nazwie EBR-I. Od tamtego czasu energetyka jądrowa zaliczyła ogromny rozwój, który za sprawą awarii w Czarnobylu znacząco spowolnił, a w Polsce doprowadził do całkowitej rezygnacji z atomu. Po latach okazuje się, że niesłusznie, co dobitnie odczuwamy na naszych portfelach.

Decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zapadła już w 1971 roku. Obiekt w Żarnowcu miał składać się z czterech reaktorów, generujących moc 1860 MW. Pierwszy z nich planowano oddać do użytku w 1991 roku, natomiast ostatni w 1995 roku.

Wszystkie plany dotyczące żarnowskiej elektrowni zostały pokrzyżowane w 1986 roku, kiedy to doszło do awarii w Czarnobylu. Po katastrofie wybuchła w Polsce fala protestów, która wpłynęła na zmniejszenie tempa budowy, a ostatecznie na początku lat 90. XX wieku doprowadziła do rezygnacji z projektu. Kwestia budowy elektrowni jądrowej powróciła w 2005 roku, lecz dopiero w ostatnich latach pojawiły się szczegółowe plany dotyczące budowy reaktorów.

Kiedy powstanie elektrownia atomowa w Polsce?

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w ubiegłym roku wskazały miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spośród 92 potencjalnych lokalizacji wybrano nadmorską gminę Choczewo.

Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej pierwszy blok elektrowni będzie uruchomiony w 2033 roku, natomiast kolejne będą oddawane co około 2-3 lata. Łącznie ma powstać od 4 do 6 reaktorów o mocy od 6,6 do 9,9 GW. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), całkowity koszt tej inwestycji mieści się w przedziale 154-226 mld złotych.

Ryzyko związane z elektrownią jądrową

Budowa elektrowni jądrowej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, najczęściej finansowym. Realizacja tej inwestycji wymaga ogromnego wkładu finansowego oraz zapewnienia stabilnego łańcucha dostaw komponentów budowy, płynności pienionej czy wsparcia politycznego projektu, by w przypadku zmiany władzy projekt nie został porzucony.

Do tego dochodzi konieczność zapewnienia stabilnych dostaw paliw oraz ryzyko związane z awariami i utylizacją odpadów jądrowych. Warto natomiast zaznaczyć, że elektrownie atomowe są kilkaset razy bezpieczniejsze od elektrowni pozyskujących energię z węgla brunatnego lub kamiennego.

Energetyka jądrowa napędzi polską gospodarkę

PIE w najnowszym raporcie podkreśla, że atom nie tylko obniży ceny energii w naszym kraju, ale też umożliwi rozwój wielu polskim przedsiębiorstwom i zapewni do 39,6 tys. miejsc pracy, o ile powstanie planowane przez władze sześć reaktorów w gminie Choczewo.

Przekładając wyniki modelu na proponowane 6 reaktorów mocy zainstalowanej, łączna kreacja miejsc pracy w Polsce może wynieść 1,32 mln – 1,98 mln osobolat (lub też średnio 26,4 tys. – 39,6 tys. miejsc pracy w okresie 50 lat cyklu życia reaktorów) - donosi PIE.

Do 2043 roku elektrownie jądrowe mają pokryć do 38 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju. Warto zaznaczyć, że dzięki atomowi koszt jej wytwarzania będzie o wiele niższy, co przełoży się na ceny rachunków.

Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, budowa elektrowni napędzi też gospodarkę lokalną. Jeśli budowa obiektu w Żarnowcu doszłaby do skutku, dochody podatkowe mogłyby rocznie wynieść nawet 660 mln złotych.

Zdaniem autorów elektrownia jądrowa bezpośrednio wpłynie też na wzrost PKB. Najwyższy wzrost nastąpi w przypadku realizowania projektu z pieniędzy publicznych.

Zakładając rozszerzenie analizy do 6 bloków, pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy mógłby więc znacząco przekroczyć 1 proc. PKB - informują autorzy raportu.

PIE zaznacza, że "budowa elektrowni jądrowych generuje o 33 proc. większą wartość dodaną niż budowa elektrowni jądrowej tej samej mocy". Oznacza to, że o wiele korzystniej wpływa ona na rozwój gospodarki.

Elektrownia jądrowa to z pewnością ryzykowna inwestycja, lecz niosąca ze sobą ogromne korzyści. Jeśli plany uda się zrealizować już za 10-20 lat będziemy mogli cieszyć się tańszymi rachunkami. Jednak jak wynika ze statystyk, budowa tego typu obiektów często może się wydłużać, nawet o 10 lat, dlatego też podawane przez PEJ szacunki są wersją optymistyczną, zakładającą, że nie dojdzie do żadnych komplikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa ma napędzić polską gospodarkę. Wzrost PKB o 1 proc. i 40 tys. miejsc pracy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny