Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja "Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga" w Tykocinie. Ludzki dramat. Wykrzywione w grymasie twarze, zgarbione ciała

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Piętnaście rzeźb Samuela Willenberga przedstawiających dramatyczne sceny z historii obozu zagłady w Treblince prezentowanych będzie na wystawie w Muzeum w Tykocinie od 17 listopada.

Z Tel Awiwu do Warszawy i Tykocina

Otwarcie wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” nastąpi we czwartek 17 listopada o godzinie 12:00 w Wielkiej Synagodze w Tykocie. Udział weźmie także dyrektor białostockiego Oddziału IPN dr Marek Jedynak.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja składa się z 15 rzeźb autorstwa Samuela Willenberga (1923–2016), żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, uczestnika buntu w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, a także Powstania Warszawskiego, powojennego edukatora w zakresie wiedzy o Holokauście.

Tych piętnaście rzeźb, które do Warszawy trafiły z Tel Awiwu, przedstawia najbardziej dramatyczne sceny z historii obozu zagłady w Treblince m.in. wybuch buntu więźniów 2 sierpnia 1943 r. Inna przejmująca rzeźba ukazuje 19-letnią Rut Dorfman, którą Willenberg zapamiętał tuż przed jej przejściem do komory gazowej. Rzeźba przedstawia siedzącą młodą dziewczynę z na wpół ogoloną głową.

Ekspozycja
Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Ludzki dramat. Wykrzywione w grymasie twarze, zgarbione ciała

Wykonane z brązu prace, powstałe w latach 2000–2012 przedstawiają symboliczne sceny ukazujące ludzki dramat, których bezpośrednim świadkiem był Samuel Willenberg. Surowe, pełne ekspresji wykończenie, wykrzywione w grymasie twarze, zgarbione ciała postaci niosą znamiona olbrzymiego cierpienia oraz bezradności ofiar.

Artysta w sugestywny sposób przypomina tym samym o zbrodni, jaka rozegrała się w latach 1942–1943 w Treblince – miejscu śmierci ponad 800 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Rzeźby użyczyła IPN Ada Willenberg - wdowa po pisarzu i artyście, która kontynuuje dzieło męża. Ekspozycja prezentowana będzie do 26 listopada 2022 roku.

Zobacz video – Pawła Bezubika z IPN w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny