Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksport. Nasze firmy straciły Rosję, postawiły na Afrykę i Azję

Barabara Kociakowska [email protected]
Eksport. Nasze firmy straciły Rosję, postawiły na Afrykę i AzjęWarzywa świeże próbujemy lokować m.in. na rynku norweskim - sprzedaż w tym kierunku zwiększyliśmy najbardziej
Eksport. Nasze firmy straciły Rosję, postawiły na Afrykę i AzjęWarzywa świeże próbujemy lokować m.in. na rynku norweskim - sprzedaż w tym kierunku zwiększyliśmy najbardziej Autor
Eksport produktów spożywczych w minionym roku - na przekór wszystkiemu - wzrósł. Szacuje się, że nawet o około 4,5 procenta.

Polskie firmy z branży spożywczej, po wprowadzeniu przez Rosję embarga, szybko znalazły nowe rynki zbytu - czasem odlegle i egzotyczne.
- W momencie wprowadzenia embarga przez Rosję zaistniały: Bliski Wschód, Afryka Północna, Stany Zjednoczone i Kanada - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej.
Dodaje, że eksportowi w tych kierunkach sprzyja mocny dolar i - co się z tym wiąże - dobre marże.

Chiny ciągle perspektywiczne
Od kilku lat dużo mówi się o rynku chińskim jako naszej szansie eksportowej. Jednak ekonomista BGŻ podkreśla, że na pewno nie jest to rynek łatwy. Po pierwsze, potrzebne są bardzo duże partie towaru i nie każda firma jest w stanie dostarczyć jego wymaganą ilość. Po drugie, też czasem pojawiają się restrykcje, zmieniana jest polityka handlowa. Po trzecie, rynek ten jest wymagający co do ceny.
- Ale na pewno jest bardzo ważny i każda firma ma go w swoich planach eksportowych - podkreśla Winek.
Dodaje, że ciekawym rynkiem zbytu jest rynek japoński (obecnie liberalizowane są warunki handlu). Warto podkreślić, że kraj ten jest importerem żywności - to czyni go bardziej atrakcyjnym dla polskich producentów.

Tu należy szukać swoich szans
Dla firm z branży mleczarskiej takim naturalnym rynkiem zastępczym stały się Białoruś i Kazachstan.
- Ale po wprowadzeniu przez Rosję embarga na rynku mleczarskim pojawiły się też różne ciekawe kierunki: Filipiny, Meksyk, Algieria, Egipt, Wietnam - mówi Dariusz Winek. - Tam dynamika sprzedaży wynosi kilkaset procent.
Dodaje jednak, że było to możliwe, gdyż wcześniej sprzedawaliśmy tam niewielkie ilości produktów mlecznych. 
Na przykład sprzedaż na  Filipiny wzrosła o 1433 proc. Do tych krajów nasze firmy sprzedają przede wszystkim mleko w proszku.
- Afryka, Azja, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia to perspektywiczne rynki i tam nasze firmy powinny szukać swoich szans - podkreśla analityk BGŻ.

W lepszej sytuacji, jeśli chodzi o eksport, są mleczarnie wytwarzające mleko w proszku, zwłaszcza te największe.
- U nas eksport spadł o połowę - mówi Wiera Pawluczuk, prezes OSM w Hajnówce.
Największym zagranicznym odbiorcą produktów tejże mleczarni była właśnie Rosja (kupowała głównie sery twarde). Po wprowadzeniu embarga spółdzielnia szukała nowych rynków, ale nie jest to takie proste.
- Wysyłaliśmy swoje produkty na Białoruś, ale teraz handel zamarł - mówi Wiera Pawluczuk. - Mają tam niekorzystny kurs euro. Próbowaliśmy też współpracować z Kazachstanem, ale proponuje on niskie ceny, na które my nie możemy się zgodzić.
Hajnowska spółdzielnia wysyła też niewielkie ilości masła do Kanady. Rynków afrykańskich nie podbiła z dwóch względów. Tam sprzedaje się głównie mleko w proszku, poza tym łatwiej jest dużym producentom.

Białoruś i Kazachstan kupują nasze owoce
Natomiast jeśli chodzi o owoce świeże, odnotowaliśmy największy przyrost sprzedaży na Białoruś i do Kazachstanu. Znacznie wzrósł również eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Norwegii (trzeba pamiętać, że są to małe wolumeny, więc duży wzrost sprzedaży był możliwy).
Jeśli chodzi o warzywa świeże, to najbardziej zwiększyliśmy ich sprzedaż do   Norwegii. Mrożonki również sprzedajemy na rynku norweskim oraz do Stanów Zjednoczonych, wśród odbiorców pojawia się też Bośnia i Hercegowina.
Najmniej zmienił się rynek mięsa. Naszym głównym odbiorcą są kraje unijne i tam też głównie szukamy możliwości zbytu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny