STUDNIÓWKA
  2019

  Szalona zabawa na studniówkach!

  Rozwiń
  STUDNIÓWKA
  Zwiń
  Eksponaty w Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach niszczeją....

  Eksponaty w Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach niszczeją. Niektóre zarosły mchem. Potrzebna pomoc! (zdjęcia)

  OG

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Na zabytkowych wozach strażackich widać odpryśniętą farbę, mech zarasta okna, widać rdzę i brud, a część pojazdów stoi na sflaczałych oponach. Eksponaty
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Auto Moto Press/YouTube

  Na zabytkowych wozach strażackich widać odpryśniętą farbę, mech zarasta okna, widać rdzę i brud, a część pojazdów stoi na sflaczałych oponach. Eksponaty w Muzeum Straży Pożarnej w Nowodworcach czasy świetności mają już za sobą. Ale w ruinę popadają, bo brakuje funduszy, by o nie zadbać. Kliknij w galerię, by zobaczyć zdjęcia.
  - Część samochodów stoi pod chmurką i niszczeje. Ktoś powinien się tym zająć i to ratować, bo miejsce przypomina obecnie złomowisko czy szrot, a szkoda, bo kolekcja jest wyjątkowa - pisze nasz czytelnik w liście do redakcji i dodaje zdjęcia eksponatów w opłakanym stanie.

  Dotychczas zabytkowe pojazdy i sprzęt strażacki można było oglądać codziennie przy jednostce ochotniczej straży pożarnej w Nowodworcach (gm. Wasilków). Było, bo od 1 stycznia muzeum zawiesza swoją działalność, do czasu znalezienia środków na renowację eksponatów.

  - Utrzymanie tego miejsca jest bardzo kosztowne. A w pierwszej kolejności musimy zapewnić gotowość bojową jednostki i zadbać o fundusze na sprzęt ratowniczy - mówi Wojciech Domanowski, prezes OSP w Nowodworcach - Jesteśmy w trakcie poszukiwania sponsorów i darczyńców, dzięki którym będziemy mogli zadbać o eksponaty, ale nie jest łatwo ich znaleźć. Z dobrej woli udostępniliśmy to miejsce zwiedzającym i nie ukrywam że cieszyło się dużym zainteresowaniem - dodaje strażak.

  Zobacz też: Czyżew. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dostały nowy sprzęt ratowniczy (zdjęcia)

  Jednostka udostępniała zwiedzającym unikaty XX wieku od 2000 roku, ale to miejsce muzeum jest tylko z nazwy. Strażacy nie otrzymują dofinansowania do prowadzenia tej działalności, a pojazdy są własnością członków jednostki. Natomiast pomysłodawcą i założycielem jest Henryk Domanowski, emerytowany strażak i były prezes OSP, który w eksponaty zainwestował własne pieniądze i czas. To pod jego okiem druhowie i strażacka młodzież przed laty odrestaurowała zabytkowe pojazdy. Wśród nich są m.in. ciężarówki STAR, Jelcz, dwa Żuki oraz strażacka wersja UAZ-a 469.

  O losy strażackiej kolekcji zadbać chce burmistrz miasta Wasilków.

  - Temat został nam niedawno zasygnalizowany. Zastanawiamy się jak możemy pomóc i skąd pozyskać środki finansowe. Być może w przyszłości uda się zdobyć na ten cel pieniądze unijne albo postaramy się o status muzeum dla tego miejsca - mówi Adrian Łuckiewicz, burmistrz miasta Wasilków.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY