Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi: Moment zarachowania w koszty wstępnej opłaty leasingowej

(opr. peż)
Edward Kosakowski radzi: Sprawdź, czy to prowizja, czy część kwoty rozliczanej w czasie
Edward Kosakowski radzi: Sprawdź, czy to prowizja, czy część kwoty rozliczanej w czasie
Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku: Wiele emocji i kontrowersji budzi ciągle dzień zarachowania w koszty uzyskania przychodów (koszty podatkowe) tzw. wstępnej opłaty leasingowej.

Ostatnio prezentowana linia orzecznictwa sądów administracyjnych wskazuje w sposób wyraźny, iż wstępna opłata leasingowa – jako opłata samoistna, będąca warunkiem koniecznym zawarcia umowy leasingu – może być zaliczona do kosztów podatkowych jednorazowo, w dacie jej poniesienia. Potwierdzają to m.in. wyroki: NSA w Warszawie z 23.03.2010 r., sygn. II FSK 1733/08 oraz WSA w Krakowie z 11.03.2010 r., sygn. SA/Kr 115/10).

Takie stanowisko jest niewątpliwie słuszne pod warunkiem jednak, że taki charakter wstępnej opłaty (warunkującej rozpoczęcie realizacji umowy leasingu) wynika wyraźnie z treści tejże umowy. Tego rodzaju opłaty mają z zasady charakter prowizji. Są uiszczane przez korzystającego (tzw. leasingobiorcę) w momencie rozpoczęcia leasingu, nie można ich przypisać do poszczególnych rat leasingowych, a więc zalicza się je do kosztów podatkowych, jako koszt pośredni – niedający się przypisać do zakreślonego czasowo okresu – jednorazowo, w dacie ich poniesienia.

Zwracamy jednak uwagę, że takie postępowanie przy zaliczaniu w koszty podatkowe wstępnej opłaty leasingowej nie może następować automatycznie. Przed podjęciem decyzji należy każdorazowo przeanalizować dokładnie zapisy umowy leasingowej regulujące te zagadnienia. Często bowiem wynika z nich, iż opłata wstępna leasingowa (zwana też opłatą inicjalną) wiąże się z opłatą na poczet usługi wykonywanej przez cały okres trwania umowy leasingu, gdyż istotą leasingu jest możliwość korzystania z cudzej rzeczy w danym czasie.

Zobacz: Prawo: Nabycie udziału w firmie w zamian za wniesiony aport

O takim charakterze opłaty wstępnej (inicjalnej) rozstrzyga także pkt 14 rozdziału II Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”. W jego myśl jest to opłata uiszczana przez korzystającego na rzecz finansującego w momencie rozpoczęcia leasingu, służąca pokryciu określonej części wartości przedmiotu leasingu.Oznacza to, że tak określona w umowie opłata wstępna (inicjalna), służąca pokryciu określonej części wartości przedmiotu leasingu powinna być – stosownie do art. 15 ust. 4d ustawy o CIT i art. 22 ust. 5c ustawy o PIT – rozliczana w czasie i stanowić koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, na który zawarto umowę leasingu.

Nie wiesz – pytaj
Porady prawne dla firm publikujemy w Kurierze Porannym w każdy wtorek. Wątpliwości i pytania związane z działalnością finansową przedsiębiorstw prosimy nadsyłać na adres:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny