Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi: Kiedy odliczamy VAT naliczony z faktur za dostawę energii

Redakcja
Edward Kosakowski: W odniesieniu do tych dostaw prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy.
Edward Kosakowski: W odniesieniu do tych dostaw prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy.
Termin odliczenia podatku VAT został w tym przypadku określony odmiennie niż wyraża to podstawowa zasada rozliczania tego zobowiązania przy nabyciu towarów i usług - podkreśla Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

 Zgodnie z podstawową zasadą, wyrażoną w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług powstaje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę i odebrał towar lub wykonaną na jego rzecz usługę - wyjasnia Edward Kosakowski. - Przykładowo podatnik rozliczający się za okresy miesięczne otrzymał fakturę VAT za zakupione towary (wyświadczone usługi) 12.11.2010 r.; w tym samym dniu odebrał od dostawcy (usługodawcy) nabyte towary (wykonaną usługę). W tym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego (obniżenia podatku należnego) powstaje w deklaracji VAT za listopad 2010 r. składanej do 25 grudnia.

W przypadku jednak dostaw energii (elektrycznej i cieplnej), a także gazu przewodowego oraz usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych i tzw. usług komunalnych – termin odliczenia podatku określony został odmiennie. W odniesieniu do tych dostaw prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy.

Przykładowo: fakturę VAT za dostawę energii elektrycznej w III kwartale 2010 r. podatnik rozliczający się za okresy miesięczne otrzymał 17.10.2010 r., z terminem płatności określonym na 15.11.2010 r. Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury może być zrealizowane nie wcześniej niż za listopad 2010 r., a więc w deklaracji VAT składanej do 25 grudnia. W tym samym terminie powstaje również obowiązek podatkowy w podatku VAT należnym u dostawcy energii elektrycznej.

Aby jednak zasada taka miała zastosowanie, koniecznym jest, aby w fakturze wskazany był okres, jakiego faktura ta dotyczy – w przypadku braku takiej informacji, podatek VAT naliczony rozliczany jest na zasadach ogólnych, tj. w deklaracji za okres (miesiąc, kwartał) otrzymania faktury.

Jeżeli podatnik z jakichkolwiek przyczyn nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie , może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w przykładzie za grudzień lub styczeń 2011 r.).

Natomiast w przypadku, gdy podatnik otrzyma fakturę (duplikat faktury) za dostarczoną energię po upływie tych terminów, to prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury może zrealizować jedynie poprzez korektę deklaracji za okres, w którym mógł odliczyć podatek naliczony.

Na identycznych zasadach ustala się również prawo do odliczania podatku naliczonego za rozliczaną z tytułu umów najmu energię i inne tzw. media, na podstawie otrzymywanych refaktur.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny