Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Dane o bezrobociu pokazują, że dochodzimy do ściany. To spore wyzwanie dla pracodawców

Maciej Badowski
Maciej Badowski
06.02.18 krakowrondo mogilskie szkieletor postepy prac na budowie n/z:fot. aneta zurek / polska pressgazeta krakowska
06.02.18 krakowrondo mogilskie szkieletor postepy prac na budowie n/z:fot. aneta zurek / polska pressgazeta krakowska Aneta Zurek / Polska Press
W III kwartale 2019 roku stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc. (metodologia BAEL). Polska zostaje w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. - Dane dotyczące bezrobocia pokazują, że powolutku dochodzimy do ściany- mówi ekspert.

- Dane dotyczące bezrobocia pokazują, że powolutku dochodzimy do ściany, bo wynik na poziomie 5 proc. jest sporym zaskoczeniem zarówno wśród ekonomistów jak i analityków. Dane przekroczyły oczekiwania, ponieważ większość analityków konsensus miało ustawiony na poziomie 5,1 proc. i przez ostatnie miesiące widzieliśmy, że to była ta granica która wydawało się, że będzie bardzo trudna do pokonania- tłumaczy w rozmowie z AIP Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy, Polski Instytut Ekonomiczny. - Obecnie jesteśmy na poziomie 5 proc. w skali bezrobocia krajowego. Jeżeli popatrzymy na metodologię Eurostatu to bezrobocie nieco przekracza 3 proc. Co istotne w skali UE jesteśmy na 3. miejscu jeżeli chodzi o najniższe poziomy bezrobocia. Tylko w Czechach i w Niemczech ta sytuacja jest jeszcze lepsza- dodaje.

Jak wyjaśnia Kubisiak, z perspektywy pracodawców stanowi to spore wyzwanie, ponieważ jeżeli bezrobocie mamy na tak rekordowo niskich poziomach to dostępność pracowników jest dość ograniczona. Ponadto jeżeli dołożymy do tego czynniki demograficzne to okazuje się, że pula osób dostępna na rynku pracy zaczyna nam się wyraźnie zawężać. Pracownicy mają relatywnie lepszą sytuację.

- Wczoraj pojawiły się opracowania badań aktywności ekonomicznej ludności, które pokazują, że pracodawcy generują już mniej nowych miejsc pracy niż to było jeszcze w ubiegłych latach. W stosunku r/r do III kw. 2018 roku, III kw. tego roku to zanotowaliśmy spadek o prawie 11 proc. jeżeli chodzi o liczbę ofert zgłoszonych do urzędów pracy- mówi ekspert.- Jednocześnie poprawia się poziom aktywności zawodowej w Polsce. Po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy wskaźnik aktywności zawodowej na poziomie 71 proc., co oznacza, ze mamy rekordowo wiele osób, które pracują dzisiaj w Polsce choć dalej liczba osób biernych zawodowo przebywających poza rynkiem pracy jest bliska 5 mln osób- dodaje.

Jednocześnie Kubisia zwraca uwagę na fakt, że okres zimowy jest zawsze tym czasem kiedy bezrobocie cyklicznie rośnie. Takim elementem, które amortyzuje wzrosty bezrobocia zwykle stanowi sezon przedwakacyjny. To czas kiedy szczególnie handel czy sektor promocyjny mają wzmożone zapotrzebowanie na pracowników do obsługi świąt.

- Natomiast później, szczególnie styczeń i luty są najtrudniejszym miesiącami na rynku pracy. Część prac które odbywają się na zewnątrz, głównie związane z budownictwem jest wygaszane na okres zimowy. Do tego dochodzi rolnictwo, sadownictwo, czyli branże które nie wymagają dodatkowych pracowników. Natomiast zwykle na wiosnę mamy do czynienia z powrotem do sezonowych czynników, które stymulują rynek pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny