MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekoschemat Dobrostan zwierząt od 2023 roku obejmuje 7 gatunków. Dopłaty są m.in. na kury i indyki

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W przypadku płatności do ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po spełnieniu warunków do jej przyznania, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, ale tylko w roku sporządzenia planu poprawy dobrostanu. Wówczas we wniosku o dopłaty należy zaznaczyć pole „przyznanie kosztów transakcyjnych”.
W przypadku płatności do ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po spełnieniu warunków do jej przyznania, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, ale tylko w roku sporządzenia planu poprawy dobrostanu. Wówczas we wniosku o dopłaty należy zaznaczyć pole „przyznanie kosztów transakcyjnych”. pixabay.com
Wsparcie dobrostanowe jest znane rolnikom w Polsce, jednak nie jako ekoschemat. Dopłaty na dobrostan zwierząt zostały rozbudowane, na liście znajdą się nie tylko świnie, krowy i owce, ale też konie, kozy, bydło opasowe i wybrany drób. Wysokość płatności przyznanych rolnikowi jest uzależniona od liczby zwierząt. Poznaj warianty wsparcia i wymogi.

Spis treści

Dobrostan zwierząt ma 13 warinatów

Dobrostan zwierząt jako jeden z ekoschematów ma przyczyniać się do dbałości o szeroko pojęte środowisko. W tym przypadku chodzi o promowanie podwyższonych wobec obowiązujących standardów warunków utrzymywania zwierząt. Tych ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki.

Do wyboru jest 13 wariantów dobrostanowych:

 • Dobrostan loch.
 • Dobrostan tuczników.
 • Dobrostan krów mlecznych.
 • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
 • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.
 • Dobrostan opasów.
 • Dobrostan owiec.
 • Dobrostan kur niosek.
 • Dobrostan kurcząt brojlerów.
 • Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa.
 • Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
 • Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym.
 • Dobrostan kóz.

Nowe gatunki zwierząt odjęte dopłatami za dobrostan

Jak wspomnieliśmy na początku, wsparcie dobrostanowe jest znane polskim rolnikom z poprzednich naborów. Obecna wersja w postaci ekoschematu jest kontynuacją wsparcia dla gatunków/grup zwierząt objętych działaniem Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020. Wówczas dodatkowe pieniądze można było uzyskać do świń, krów i owiec. Teraz zakres wsparcia został rozszerzony o nowe gatunki/grupy technologiczne zwierząt:

 • konie,
 • kozy,
 • bydło opasowe,
 • drób (kury nioski, kurczęta brojlery, indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa).

Rolnik, wnioskując o dopłaty za wybrany wariant, zobowiązuje się dobrowolnie przez rok realizować założenia dobrostanowe. Jak wyjaśnia ARiMR, płatności rekompensują rolnikom całość lub część dodatkowych kosztów i dochodów utraconych w wyniku podjętego zobowiązania.

Od roku 2024 rolnik realizujący dobrostan zwierząt będzie miał obowiązek jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.

Kto może dostać dopłatę z ekoschematu dobrostan zwierząt?

Płatność dobrostanowa przysługuje rolnikowi, jeżeli:

 • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o tę płatność;
 • jest rolnikiem aktywnym zawodowo,
 • na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej posiada, co najmniej jedną oznakowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zarejestrowaną w komputerowej bazie danych:
  - lochę, która jest oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z tymi przepisami – w przypadku praktyk w ramach wariantu 1,
  – krowę – w przypadku praktyk w ramach wariantu 3, 4 i 5,
  – kurnik na minimum 350 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 8,
  – kurnik na minimum 500 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 9,
  – pomieszczenie na minimum 100 stanowisk zarejestrowane w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 10,
  – co najmniej 2 konie dorosłe w wieku co najmniej 24. miesięcy zarejestrowane w komputerowej bazie danych lub klacz zarejestrowaną w komputerowej bazie danych ze źrebięciem zgłoszonym do komputerowej bazy danych w wieku do ukończenia 12. miesiąca życia – w przypadku wariantów 11 i 12;
 • posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony przy udziale doradcy rolniczego do końca terminu sankcyjnego na składanie wniosków – nie dotyczy praktyki utrzymanie na ściółce i późniejsze odsadzanie prosiąt, na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie będzie można kontynuować w kolejnym roku i wystarczy złożyć Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

Jeżeli rolnik realizuje ten sam wariant oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie, rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan, i w takim przypadku przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w art. 60 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym, składa Oświadczenie.

Płatność do ekoschematu Dobrostan zwierząt

Płatność w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” przyznawana jest w odniesieniu do świń i bydła – wg liczby punktów przypisanych danej praktyce; w przypadku pozostałych gatunków – stawka płatności za sztukę zwierzęcia lub liczbę średniookresową.

Wysokość płatności zależy od liczby zwierząt odpowiedniego gatunku/grupy technologicznej utrzymywanych w gospodarstwie w warunkach podwyższonego dobrostanu w okresie realizacji wymogów. Natomiast w zwierzętach rzeźnych (tuczniki, kurczęta brojlery i indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa) płatność uzależniona jest od liczby sztuk przekazanych do rzeźni.

Podstawą do naliczenia płatności będzie liczba zwierząt zarejestrowanych w bazie ARiMR.

Realizacji poszczególnych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt musi dotyczyć wszystkich zwierząt danego gatunku/grupy technologicznej utrzymywanych w danym gospodarstwie. Wsparcie nie przysługuje, jeśli tylko część zwierząt danego gatunku/ z danej grupy technologicznej objęta jest wymaganą praktyką.

Jeśli w gospodarstwie prowadzony jest chów różnych zwierząt, można realizować równolegle kilka odpowiednich wariantów ekoschematu.

Plan poprawy dobrostanu zwierząt

W przypadku wariantów dotyczących zwiększenia powierzchni, na której utrzymywane jest zwierzę, trzeba będzie posiadać Plan poprawy dobrostanu zwierząt opracowany we współpracy z doradcą rolniczym.

Rolnicy uczestniczący w ekoschemacie i realizujący praktykę dotyczącą zwiększenia (ponad obowiązujące minimum) dostępnej zwierzętom powierzchni bytowej w systemie punktowym oraz w odniesieniu do wszystkich zwierząt z systemu wariantowego są zobowiązani do posiadania Planu poprawy dobrostanu zwierząt.

W planie zostanie określone m.in. jaką powierzchnią bytową do utrzymania zwierząt dysponuje gospodarstwo lub jaka liczba zwierząt może być utrzymywana w danym gospodarstwie przy zapewnieniu tym zwierzętom odpowiedniej (zwiększonej w stosunku do obowiązujących norm i określonej w rozporządzeniu) powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach.

Kopia planu trafia do ARiMR najpóźniej 25 dni po terminie składania wniosków o dopłaty. Plan będzie weryfikowany podczas kontroli. Obowiązek sporządzenia Planu nie dotyczy rolników ekologicznych korzystających z systemu uproszczonego.

Specyficzne wymagania dla danego gatunku/grupy zwierząt objętych ekoschematem znajdziesz tu: „Dobrostan zwierząt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekoschemat Dobrostan zwierząt od 2023 roku obejmuje 7 gatunków. Dopłaty są m.in. na kury i indyki - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny