Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekonomia na budowie

opr. (NOW)
Dom pasywny koło Wrocławia. Jako jedyny w Polsce otrzymał aprobatę Instytutu Domów Pasywnych (PHI) z Darmstadt. Projekt biura M&L Lipińscy
Dom pasywny koło Wrocławia. Jako jedyny w Polsce otrzymał aprobatę Instytutu Domów Pasywnych (PHI) z Darmstadt. Projekt biura M&L Lipińscy
Podwyżki cen gazu czy prądu powodują, że coraz bardziej popularnie stają się energooszczędne rozwiązania. I to stosowane zarówno w wyposażeniu wnętrz, jaki i już na etapie stawiania domu.

Dom pasywny to obiekt o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą - nawet kilkakrotnie niższym niż w standardowych budynkach: według norm nie powinien zużywać więcej niż 15 kWh energii na 1 mkw. powierzchni użytkowej, zapewniając przy tym komfort cieplny mieszkańcom. Oznacza to, że taki dom o powierzchni 100 mkw w okresie grzewczym, trwającym w Polsce od października do marca, zużywa ok. 170 msześc. gazu i 150 litrów oleju opałowego. W tradycyjnym domu wartości te kształtują się na poziomie 1400 msześc. - gaz lub 1200 litrów - olej opałowy.

Pobierz ciepło z otoczenia

W domu pasywnym nie instaluje się typowych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw (ropa, gaz), a ewentualne straty ciepła uzupełnia się tak zwanymi pasywnymi źródłami ciepła (domownicy, urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji). Instalacja wentylacyjna zastosowana w domu pasywnym przyjmuje rolę instalacji grzewczej. Nawiewane powietrze jest w tym przypadku nośnikiem ciepła dostarczanym do prawie wszystkich pomieszczeń.

Baczne oko na okna

W budynkach pasywnych okna o dużych rozmiarach zlokalizowanie są na ścianach południowych. Rozwiązanie to gwarantuje przenikanie największej ilości światła słonecznego, które ogrzewa dom. Z kolei aby ograniczyć straty ciepła w zimie, okna muszą spełniać surowe wymagania konstrukcyjne oraz być szczelnie połączone ze ścianą. Od strony wewnętrznej stosuje się specjalną folię okienną z butylem. Zapewnia ona szczelność złącza i eliminuje przenikanie pary wodnej do wnętrza. Do wypełnienia szczeliny pomiędzy ościeżnicą a izolacją termiczną została zastosowana pianka.
Okna o dużych gabarytach zmieniają swoje wymiary pod wpływem wahań temperatury, wilgotności lub innych czynników zewnętrznych. Ich montaż wymaga nie tylko wiedzy i wprawy ekipy budowlanej, ale także zastosowania produktów najwyższej jakości. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej piany montażowej, która zabezpieczy okno przed możliwymi deformacjami powstającymi w wyniku zmiany rozmiaru profili.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny