Ekologiczny Białystok protestuje w sprawie spalarni

AB
Mieszkańcy nie chcą budowy spalarni. I nie chcą rozmawiać z ekspertami zatrudnionymi przez magistrat.
Mieszkańcy nie chcą budowy spalarni. I nie chcą rozmawiać z ekspertami zatrudnionymi przez magistrat. Fot. Archiwum
Stowarzyszenie wysłało list do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Chce, by ta instytucja nie zgodziła się na budowę spalarni w Białymstoku.

Stowarzyszenie krytykuje sposób powstania raportu o oddziaływaniu spalarni na środowisko. - Sprawia wrażenie, jakoby został napisany pod z góry założoną tezę, tzn. że najkorzystniejszą lokalizacją miałby być rejon ulicy Andersa - napisał Bogdan Wawrzyniak, szef stowarzyszenia. Krytykuje też prowadzone konsultacje społeczne. - Były jednostronne i nie zapewniały rzeczywistego udziału społeczeństwa - uważa Ekologiczny Białystok.

- Dostaliśmy to pismo i weźmiemy je pod uwagę wraz z innymi wnioskami, które do nas trafiły - mówi Małgorzata Wnuk, rzecznik RDOŚ w Białymstoku.

Rewolucja w aptekach. Farmaceuta jak lekarz?

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MJL
Wszyskim, którzy nie rozumieja obaw mieszkańców proponuję zgłosić chęć lokalizacji spalarni w pobliżu własnego miejsca zamieszkania.
Lokalizacja przy ul.Andersa to koniec przyjemnych spacerów po lesie , jazd narciarskich i zawodów sportowych dla szkół z całego miasta.
Bezpieczna spalarnia ? - Tak jak smród spalin dowożących śmieci samochodów .
G
Gość

To chyba jakaś firma z zagranicy dostarcza GEODUR? A to ciekawe dlaczego tak jest?

~Białostoczanin~

Ale za całkowicie bez sensu to będą wydane dodatkowe pieniądze na nikomu niepotrzebne dwie instalacje:
1. waloryzacji żużla (nikt tego żużla nie kupi!)
2. "uzdrawiania" popiołów i pyłów 9 zapewne tak jak w ZUSOK w Warszawie za pomocą GEODUR).
Po co wydawać taką kasę jak i tak ostatecznie wszystko pójdzie na składowisko?

Ciekawym co powie WIOŚ i PWIS odnośnie braku karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dla substancji chemicznej jaka jest GEODUR ??? Co ukrywa przed Polakami i instytucjami uprawnionymi do kontroli warunków pracy (PIP oraz PPIS) oraz środowiska WIOŚ?

Ś
Śmieciarz i palacz
CYTAT(Świadomy Białostoczanin @ 6.03.2010, 09:06:37)
W spalarni w Wiedniu nie ma filtrów workowych - tam są elektrofiltry!

Nie tylko elektrofiltry, ale też:
1) metoda mokra oczyszczania spalin (u nas ma być półsucha - więcej będzie odpadów i gorsze oczyszczanie)
2) metoda SCR (katalityczna), a u nas znowu gorsza niekatalityczna tj. SNCR.
Co najmniej 25 % dioksyn i furanów więcej pójdzie przez komin do atmosfery! A jak filtry workowe się spalą, to ........ broń nas Panie Boże przed takim nieszczęściem.
Ś
Świadomy Białostoczanin
CYTAT(Gość @ 6.03.2010, 09:04:56)
A w TV Trwam pokazywali, że pod Poznaniem filtry workowe (takie filtry mają być w naszej spalarni?) się spaliły i tylko smród naokoło jest duży. Nie wiadomo co wydostaje się do powietrza bo nie ma pomiarów - szok!
Co nam szykują?

W spalarni w Wiedniu nie ma filtrów workowych - tam są elektrofiltry!
G
Gość

A w TV Trwam pokazywali, że pod Poznaniem filtry workowe (takie filtry mają być w naszej spalarni?) się spaliły i tylko smród naokoło jest duży. Nie wiadomo co wydostaje się do powietrza bo nie ma pomiarów - szok!
Co nam szykują?

S
Stanisław Kopciewski
CYTAT(Szelest Nożycoręki @ 5.03.2010, 20:05:22)
Ludzie prości acz ufni po jednej stronie - stare wygi z rzutnikiem, zasiadające przy stole okrytym zielonym suknem, po drugiej. O wynik nie trzeba pytać wróżki...
Slajdy ze spalarni we Wiedniu są tak popularne (nie będzie błędem, jeśli użyję określenia "populistyczne"), że w niedługim czasie słodkie pierdzenie z nimi związane dotrze również do Rumunii, Bułgarii, na Ukrainę...

Dokładnie tak będzie i tutaj się z Panem zgadzam. Nie zmienia to faktu, że trzeba mieszkańcom Białegostoku przedstawiać prawdę - również tą dotyczącą historii najsłynniejszej spalarni w Wiedniu.

Szanowni Państwo! Jak zajedziecie do Wiednia to zobaczycie taką oto spalarnię.
Bryła zaprojektowana przez Hundertwassera oraz lokalizacja mają przekonać Polaków, że spalarnie odpadów budowane są w centrach miast, nikomu one nie przeszkadzają oraz stanowią cel turystów i wycieczek szkolnych. Można by odnieść wrażenie, że spalarnia w takim kształcie była projektowana od początku a tej inwestycji nie towarzyszyły ani kontrowersje ani sprzeciwy mieszkańców. Idylla.
Tymczasem prawda jest troszeczkę inna.
Spalarnia ta powstała na przełomie lat 60-tych i 70-tych, jednak pierwsze filtry zainstalowano dopiero w roku 1986 (jako w pierwszej spalarni w Europie ), dla dioksyn jeszcze później, bo na początku lat 90-tych. Co było wcześniej? Wcześniej truła. Dlatego mieszkańcy od zawsze protestowali przeciw tej spalarni oraz spalarni Frotzersteig, jeszcze starszej.
Jak ona wyglądała w pionierskim okresie? Otóż dokładnie tak - KLIKNIJ
A teraz poczytajcie rzetelną informację z Wiednia. Poznajecie ten komin? Tak tak...to ten sam.
Zdjęcie powstało w roku 1987, kilka tygodni po pożarze spalarni Spittelau, gdzie spłonął cały korpus budynku. Dopiero po tym pożarze, na wskutek bardzo gwałtownych protestów, zainstalowano komplet filtrów i Hundertwasser stworzył piękną bryłę. Pożary się oczywiście zdarzają, dla przykładu EC Ląg też w roku 2004 się palił, ale irytuje mnie propaganda jaka jest uskuteczniana, że spalarnie to "zakłady całkowicie bezpieczne, bezawaryjne i z komina leci tylko para wodna".
w
www

Dlaczego nikt nie brał pod uwagę placu Inwalidów ?To świetna lokalizacja ,bliżej centrum już się nie da.!!

S
Szelest Nożycoręki
CYTAT(Stanisław Kopciewski @ 5.03.2010, 19:35:06)
Szanowny Panie - byłem razem z delegacją w Magdeburgu i widziałem tą instalację. Pracowałem także w firmie remontowej ZREW oraz na terenie EC Białystok i poznałem energetykę "od podszewki". Byłem we Francji i widziałem tam składowiska, spalarnię oraz tzw. PZON (punkty zbierania odpadów niebezpiecznych /w tym również uciążliwych/).

Pragnę Panu zakomunikować, że po stokroć bardziej nadającym się do zbadania przez wymienione przez Pana służby i izbę obrachunkową, jest proceder związany z budowy spalarni i ZZO we wsi Dubiażyn. Idzie o 80ha niezdegradowanych przyrodniczo terenów. Bez utwardzonych dróg dojazdowych, linii energetycznej, gdzie trasy ciężarówek z odpadami miałyby prowadzić przez centra okolicznych wsi. Jedyny w Podlaskim a drugi w kraju Zakład, z wszystkimi jego "walorami", który miałby nie powstać na byłym bądź istniejącym wysypisku lecz nad ujęciem wody o wysokiej jakości, zaopatrującej 33 miejscowości.
Ludzie prości acz ufni po jednej stronie - stare wygi z rzutnikiem, zasiadające przy stole okrytym zielonym suknem, po drugiej. O wynik nie trzeba pytać wróżki...
Slajdy ze spalarni we Wiedniu są tak popularne (nie będzie błędem, jeśli użyję określenia "populistyczne"), że w niedługim czasie słodkie pierdzenie z nimi związane dotrze również do Rumunii, Bułgarii, na Ukrainę...
t
tak dla chald smieci

to jest własnie podlasie: szczycimy sie puszcza Bialowieska Mazurami dbamy o srodowisko a stajemy do zdjęcia w Porannym przeciwko spalarni ponieważ wolimy chałdy smieci przy PORANNYM na miejscu bazaru jurowiecka bo jak bym miał kase to tam bym zrobil wlasnie skladowisko

Y
York
CYTAT(Gość @ 5.03.2010, 17:28:24)
Jak cofną Polsce dotacje to dopiero będzie kiszka. Szok - kogo myśmy głosując wybrali?

Ja tam nikomu nie przeszkadzam. Jak kto woli ekologię i ciszę to mamy w okolicy sporo miejsca na życie w wybranej formie a jak kto zdecydował się na życie w mieście to wiadomo że spaliny, hałas, tłok, lotnisko, stadion, śmieci, cmentarze i inne takie dobrocie MUSZĄ mieć miejsce w okolicy. Nawiasem mówiąc CHCIAŁBYM aby w Białymstoku czy najbliższej okolicy była również spalarnia zwłok (kremacja) - to też w pewnym sensie cywilizacja bo miejsc na cmentarzach zaczyna brakować. Już widzę oburzenie plebsu...
b
beta

Do Pana Dziennikarza. Pan nie wiesz o czym Pan piszesz. Każdy mądry człowiek na zachodzie myśli jak zakończyć eksploatację spalarni śmieci, bo nie wiedzieli jak to jest szkodliwe dla zdrowia ludzi i dla otoczenia. Mają problem bo poszli złą drogą, boją się i protestują I pomimo tego, że tam jest segregacja, recykling. Dopiero wówczas pozostałe śmiecie /około połowa/ jest kierowana do spalarni. Tam następuje kolejna segregacja, rozdrabnianie oraz suszenie. A jakie mają systemy filtrów.

S
Stanisław Kopciewski
CYTAT(BSTOK 5 - Białystok na 5 @ 5.03.2010, 18:47:56)
Każda tego typu budowa wywołuje protesty mieszkanców ale niestety żyjemy w świecie konsumpcji ,a jak jest konsupcja to i są śmieci z którymi coś robic trzeba ... Składowanie ich na składowiskach nie jest ani ekonomiczne - drogie , wymaga dużych terenów i nie dokońca ekologiczne - choć są przestrzegane wszelkie normy ale tak czy siak te odpady tam są i nie znikną , są potem przysypywane ziemią i zalesiane ...

Spalarnie śmieci buduje się w całej Europie w Wiedniu ( o ile dobrze pamiętam) spalarnia znajduje się niemal w centrum miasta - zapewne tam też były protesty ale innego wyjścia nie ma ...

W Białymstoku spalarnia będzie spełniała wszelkie normy emisji gazów , będzie o bezpieczniejsza nawet od tej z Wiednia . Jeździła delegacja do Niemiec - ludzie widzieli jak to wyglada u Nich - to nie jest śmietnisko z piecem tylko zakład spalania odpadów w bardzo esetycznej i bezpiecznej formie.

Każda z lokalizacji znajduje się w sąsiedztwie jakichś zabudowań . Miasto proponowało 3 lokalizacje:
Andersa (teraz bojkotowaną)
Os. Ścianka - koło Ciepłowni - również w okolicy dużych osiedli
Okolice Oczyszczalni Ścieków - tam protestowały FASTY choć ta lokalizacja była najdalej odsunięta od wszelkich zabudowań - przynajmniej tych Białostockich.

Tak więc idealnego miejsca nie ma ... Dziwię się tylko że ludzie budujący się obok ELEKTROCIEPŁOWNI która jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie spełniała żadnych norm a i dziś sądzę że to ona będzie bardziej szkodliwa dla ludzi i środowiska niż w/w spalarnia.


Szanowny Panie - byłem razem z delegacją w Magdeburgu i widziałem tą instalację. Pracowałem także w firmie remontowej ZREW oraz na terenie EC Białystok i poznałem energetykę "od podszewki". Byłem we Francji i widziałem tam składowiska, spalarnię oraz tzw. PZON (punkty zbierania odpadów niebezpiecznych /w tym również uciążliwych/). Proszę lepiej zamilknąć i nie wypowiadać się w temacie, w którym nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Spalarnia w Wiedniu ma się nijak do planowanej spalarni w Białymstoku. To co się planuje wybudować u nas w Białymstoku, to w Wiedniu nikt by się na taką inwestycję nie zgodził!
SZOK co się tutaj wypisuje na tym forum. Mam nadzieję, że w końcu Prokuratura, ABW lub CBA zajmą się tym tematem (Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji Białostockiej) i sprawnie przeprowadzonym dochodzeniem zakończą ten wątpliwy proceder!
m
maciej
CYTAT(BSTOK 5 - Białystok na 5 @ 5.03.2010, 18:47:56)
Każda z lokalizacji znajduje się w sąsiedztwie jakichś zabudowań . Miasto proponowało 3 lokalizacje:
Andersa (teraz bojkotowaną)
Os. Ścianka - koło Ciepłowni - również w okolicy dużych osiedli
Okolice Oczyszczalni Ścieków - tam protestowały FASTY choć ta lokalizacja była najdalej odsunięta od wszelkich zabudowań - przynajmniej tych Białostockich.


Bo każda z nich jest bezsensowna - jedyną logiczną są Hryniewicze, tuż obok sortowni i składowiska. Po co śmieciarki mają jeździć tam i z powrotem?
~Białostoczanin~
CYTAT(gość @ 5.03.2010, 18:36:49)
Jestem ciekaw co na to odpowiedzą kompetentne organy? Czy tu przypadkiem nie chodzi o jakiś przekręt?

Zapewne kompetentne organy również czytają to co jest napisane i zamieszczone na tym forum. Zgodnie z prawem powinny też wszcząć dochodzenie z urzędu! A brak poszanowania doa prawa widać tu jak na dłoni.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3