Ekologiczna energia

  Ekologiczna energia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Linię prezentuje Andrzej Kosiński, kierownik projektu

  Linię prezentuje Andrzej Kosiński, kierownik projektu

  Białostocka elektrociepłownia uruchomiła nową instalację. Będzie ona wytwarzała energię elektryczną w oparciu o paliwa odnawialne, czyli tzw. biomasy. W porównaniu do węgla, podczas spalania biomasy do atmosfery emituje się mniejsza ilość dwutlenku siarki oraz pyłu.
  Linię prezentuje Andrzej Kosiński, kierownik projektu

  Linię prezentuje Andrzej Kosiński, kierownik projektu

  - Polityka energetyczna kraju zobowiązuje nas do budowy takich instalacji - mówi Andrzej Kosiński, kierownik projektu. - Poza tym Unia Europejska też zakłada, aby ograniczać ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
  Podstawowym paliwem, które jest wykorzystywane przez taką instalację jaką mamy w Białymstoku jest zrębka drewna. Pochodzi ona z odpadów produkcji leśnej.
  - Surowców takich jak węgiel jest coraz mniej. Dlatego też tak istotne jest, aby korzystać z paliw odnawialnych - zauważa Andrzej Kosiński.
  Białostocki obiekt jest wyjątkowy z kilku powodów. Głównie jednak dlatego, iż jest to jedyna w Polsce lokalizacja takiego przedsięwzięcia w dużym mieście. Co oznacza to dla mieszkańców Białegostoku?
  Jak twierdzi Andrzej Kosiński, przeciętny obywatel skorzysta z budowy takich obiektów przede wszystkim z jednego powodu - będzie czystsze powietrze.
  - Zaznaczam jednak, że produkcja ekologicznej energii wcale nie musi być tańsza - przyznaje Andrzej Kosiński.
  Różnicę odczują też z pewnością okoliczni mieszkańcy. Projekt został dostosowany tak, aby nie wpływam negatywnie na najbliższe otoczenie.
  - Ludzie mieszkający w pobliżu elektrociepłowni na pewno zauważą niższy poziom hałasu niż dotychczas. Poza tym mniej będzie też odpadów i gazów dostających się do powietrza - mówi Andrzej Kosiński.

  Nowa instalacja wytwarzająca energię elektryczną z biopaliwa, będzie miała ok 30 % udziału w całości energii produkowanej w białostockiej elektrociepłowni. Łączna wartość projektu wyniosła prawie 90 milionów złotych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo