Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia w gminie: pięć kontenerów elektrośmieci

Julita Januszkiewicz
Ludzie wolą stary sprzęt gdzieś wywieźć do lasu lub na dzikie wysypisko.Nie zdają sobie sprawy, że to wyjątkowo niebezpieczne odpady.
Ludzie wolą stary sprzęt gdzieś wywieźć do lasu lub na dzikie wysypisko.Nie zdają sobie sprawy, że to wyjątkowo niebezpieczne odpady. Fot. Julita Januszkiewicz
Co zrobić ze starym i zużytym sprzętem gospodarstwa domowego? W żadnym wypadku nie można go wyrzucić do kosza. Niestety, ludzie zamiast zapłacić za wywóz wolą wywieźć go do lasu.

Pan Dariusz mieszka w bloku. Niedawno kupił nowoczesną pralkę. Jednak nie wie, co zrobić ze starą? A piwnica też jest za ciasna, by trzymać w niej“grata".

Jest wyjście. Można oddać stary elektroniczny sprzęt do sklepu,ale pod warunkiem, że tam gdzie kupujemy nowy. Ale jak się dowiedzieliśmy, zdarza się to rzadko. Co nie oznacza, że ludzie nie nic nie kupują. Jest też inne rozwiązanie. Jeśli klient chce oddać bezużyteczny sprzęt elektryczny, specjalistyczna firma go odbiera i przekazuje do recyklingu.

Niestety, ludzie wolą stary sprzęt gdzieś wywieźć do lasu lub na dzikie wysypisko.Nie zdają sobie sprawy, że to wyjątkowo niebezpieczne odpady. Tymczasem lasy i łąki są jednym wielkim śmietniskiem.

Akcje i zbiórki

Nielegalnie składowane odpady to problem wielu gmin. Dlatego niedawno, choćby Urząd Gminy w Poświętnem zorganizował darmową zbiórkę odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

- Pomogli nam księża proboszczowie parafii Poświętne Jarosław Chojnowski i parafii Pietkowo Tadeusz Kaczyński, którzy zmobilizowali społeczeństwo. Zbiórkę sprzętu ogłosili podczas niedzielnej mszy - wyjaśnia Witold Łapiński wójt gminy Poświętne. I akcja nie obeszła się bez echa. Ludzie przywozili na plac przed remizą OSP stare, niepotrzebne lodówki, pralki, telewizory, radia, odkurzacze, baterie i akumulatory. Łącznie zebrano trzy tiry tego typu odpadów. - Akcja będzie organizowana raz do roku. Chcemy uchronić lasy przed zaśmieceniem i oczyścić gminę - zapewnia wójt Łapiński.

Trafią do recyklingu

Podobną akcję w kwietniu zorganizowała gmina Suraż. Zbiórka zużytego sprzętu w pięciu miejscowościach odbywała się przez cały tydzień. Łącznie zebrano pięć kontenerów.

- Mieszkańcy mogli oddać tzw. elektrośmieci za darmo. Gmina też nie poniosła żadnych kosztów - mówi Sławomir Halicki, burmistrz Suraża. - Jednocześnie niepokojące jest to, że ludzie niepotrzebnie składują w domach stary, bezużyteczny sprzęt. Niewykluczone, że zbiórkę powtórzymy - dodaje.

Łapianie również mogli się pozbyć tego typu odpadów. Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV odbyła się 17 kwietnia: - Zebrano ponad 4,6 tony sprzętu. To spory sukces - mówi Anna Rutkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Łapach .

Elektrośmieci zamiast do lasów lub przydrożnych rowów trafiły do zakładu przetwarzania odpadów, gdzie zostaną rozmontowane i poddane recyklingowi. Części urządzeń nie nadające się do wykorzystania więc zostaną zutylizowane.

- Planujemy ponowne zorganizowani takiej zbiórki. Termin, po wcześniejszym ustaleniu z firmą, zostanie ogłoszony mieszkańcom - dodaje Anna Rutkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny