We wtorkowy poranek (23.05), równo o godzinie 9.00 ponad 500 tys. uczniów w całej Polsce zasiadło przed arkuszami. Pierwszego dnia egzaminacyjnego maratonu ósmoklasiści zmierzyli się z językiem polskim.
Egzamin ten składa się z dwóch części - testu (w którym trzeba rozwiązać zadania zamknięte i otwarte) oraz napisania opowiadania bądź rozprawki na jeden z zadanych tematów. Na rozwiązanie egzaminu ósmoklasiści mają 120 minut.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku, z którymi rozmawialiśmy tuż przed wejściem do sali przyznali, że mimo stresu, który im towarzyszy, o wynikach egzaminu, które poznają 3 lipca, myślą z optymizmem.
- Wiadomo, trochę stresu jest. Wynik tego egzaminu przecież zaważy o tym, czy dostaniemy się do wymarzonej szkoły, czy nie - mówi Helena Cylwik. - Myślę, że nasza szkoła przygotowała nas dobrze. Sama też dużo się uczyłam, więc jestem dobrej myśli.
Uczennica SP 20 chciałby dostać się do VII bądź VIII LO. Jej kolega, Marek Leszczyński, myśli o III LO.
- Na egzaminie próbnym miałem 90 proc. Teraz będzie pewnie nieco mniej. Trochę się stresuję, ale dobrze się przygotowałem i mam nadzieję, że pójdzie mi jak najlepiej - przyznaje uczeń.
W SP nr 20 w tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 50 uczniów.
- Jako szkoła zrobiliśmy dużo, żeby ich przygotować. Jednak wynik egzaminu to rezultat ośmiu lat starań i systematycznej nauki. Każdy jest kowalem swojego losu. My stworzyliśmy warunki do pracy, i część przepracowała ten czas solidnie, a część miała nieco mniej czasu na naukę. Lecz wszystkim bez wyjątku życzę powodzenia i trzymam za swoich uczniów kciuku - mówi Mariusz Sokołowski, dyrektor placówki.
W tym roku na egzaminie z języka polskiego pojawiła się "Balladyna". Ósmoklasiści mierzyli się również z tekstem o talentach. Musieli także zredagować zaproszenie na premierę filmu "Łowcy talentów". Na koniec do wyboru mieli dwa tematy wypracowań:
Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
- Egzamin był średnio trudny. Spodziewałem się, że będzie dużo gorzej. Liczę na ponad 80 proc. - mówi Maciej, uczeń Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku.
W środę ósmoklasiści zmierzą się z "królową nauk" - matematyką. W czwartek czeka ich egzamin z języka obcego nowożytnego. Uczniowie najczęściej wybierają język angielski.
Zobacz też:
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?