Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2016. One znają już swoje wyniki. I są zadowolone

Konrad Karkowski
Magda Sienkiewicz (z lewej) i Wiktoria Tekień odetchnęły z ulgą. Ich wyniki z egzaminu gimnazjalnego są lepsze niż przewidywały. Dziewczyny chcą iść do dobrych liceów na profile humanistyczne. Dlatego częścią matematyczną testu za bardzo się nie przejmowały.
Magda Sienkiewicz (z lewej) i Wiktoria Tekień odetchnęły z ulgą. Ich wyniki z egzaminu gimnazjalnego są lepsze niż przewidywały. Dziewczyny chcą iść do dobrych liceów na profile humanistyczne. Dlatego częścią matematyczną testu za bardzo się nie przejmowały. Anatol Chomicz
Szczególnie z części humanistycznej. Podobnie zresztą jak większość podlaskich gimnazjalistów. Gorzej uczniom poszedł egzamin gimnazjalny z matematyki.

Egzamin gimnazjalny nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Ale jego wyniki brane są pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego im więcej procent - tym większa szansa na zdobycie miejsca choćby w renomowanym liceum.

Świetnie zdaje sobie z tego sprawę Wiktoria Tekień z gimnazjum nr 17 przy ul. Łagodnej w Białymstoku. Dziewczynie świetnie poszła pierwsza część egzaminu - humanistyczna. To historia połączona z wiedzą o społeczeństwie oraz sprawdzian z języka polskiego.

- To była prosta część. Zdobyłam 97 procent punktów z historii i wos - mówi Wiktoria. To powinno wystarczyć przy rekrutacji do wymarzonego liceum. To zresztą znacznie lepszy wynik, niż średnia podlaskich uczniów z tej części egzaminu - 56 procent. Z języka polskiego naszym gimnazjalistom poszło już lepiej (66 proc.).

Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. Druga - matematyczno-przyrodnicza. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki.

To już tradycja, że ta część uczniom idzie gorzej. - Matematyka był trudna - przyznaje Magda Sienkiewicz, koleżanka Wiktorii z PG nr 17. - Zaskoczyły mnie też niektóre zadania z biologii.

Trzecia część to język obcy. Tu niespodzianek nie było. Ani przy wyborze - większość uczniów sprawdzało wiedzę z języka angielskiego, jak i patrząc na wyniki. Średnia ocena w regionie to 66 procent. To nawet o dwa punkty lepiej niż średnia dla kraju.

Egzamin gimnazjalny został przeprowadzony między 18 a 20 kwietnia. W Podlaskiem przystąpiło do niego 11 020 trzecioklasistów.

Egzaminatorzy, korzystając ze skanów prac uczniów i ze specjalnego oprogramowania ocenili na ekranach domowych komputerów poprawność rozwiązań około 890 tysięcy zadań. W sesji e-oceniania wzięło udział 1378 egzaminatorów. Przedtem każdy uczestniczył w szkoleniu dotyczącym zasad oceniania zadań oraz korzystania z programu komputerowego. Resort edukacji zapewnia, że praca egzaminatorów była monitorowana

Pierwszy raz w ten sposób oceniali

Chodzi o rozwiązania zadań otwartych z matematyki. W tym roku po raz pierwszy zostały ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania.

.

Egzaminatorzy, korzystając ze skanów prac uczniów i ze specjalnego oprogramowania ocenili na ekranach domowych komputerów poprawność rozwiązań około 890 tysięcy zadań. W sesji e-oceniania wzięło udział 1378 egzaminatorów. Przedtem każdy uczestniczył w szkoleniu dotyczącym zasad oceniania zadań oraz korzystania z programu komputerowego. Resort edukacji zapewnia, że praca egzaminatorów była monitorowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny