Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Redliński ma urodziny. Konopielka, Awans, Nikiformy - te książki stworzył białostocki pisarz (zdjęcia, wideo)

(dor), (jul), (jer)
Edward Redliński, autor książki "Konopielka" urodził się 1 maja 1940 roku
Edward Redliński, autor książki "Konopielka" urodził się 1 maja 1940 roku Bogusław F. Skok
Edward Redliński ma urodziny 1 maja. Konopielka, Awans, Nikiformy - te książki stworzył białostocki pisarz. I o wiele więcej. Przed dekadą obiecywał nową powieść. Tymczasem "Konopielka" to nadal jeden z najchętniej oglądanych filmów według książki absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

Edward Redliński kończy dziś 80 lat. Znany polski pisarz z Białostocczyzny urodził się 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w „Gazecie Białostockiej”, Radiu Białystok oraz w warszawskim tygodniku „Kultura”. Autor groteskowo-realistycznych powieści i opowiadań, ukazujących konflikt między kulturą tradycyjną a nowoczesnością: Listy z Rabarbaru (1967), Awans (1973), Konopielka (1973); tomu prozy Nikiformy (1982); mikropowieści o nowej emigracji polskiej w Stanach Zjednoczonych Dolorado i Tańcowały dwa Michały (1985); powieści: Szczuropolacy (1994), Krfotok (1998), Transformejszen (2003) i Telefrenia (2006)[3]; komedii Debata, czyli bzik prezydencki (2008); reportaży: Ja w nerwowej sprawie (1969), Zgrzyt (1971); zbioru „prozy dokumentalnej” Nikiformy (1982); dramatów: Pustaki (1980), Wcześniak (1977), Awans (1973), Jubileusz (1975), Cud na Greenpoincie (1995). W latach 1984-1991 przebywał w Stanach Zjednoczonych.

Edward Redliński od dawna nie pokazuje się publicznie. Laureat wielu nagród literackich już w 2003 roku otrzymał nagrodę literacką im. Wiesława Kazaneckiego fundowaną przez prezydenta Białegostoku.

W 2006 roku udzielił wywiadu "Porannemu", w którym opowiedział się za stanem wojennym, chociaż 31 grudnia 1981 roku jego dom we Frampolu przeżył najazd ówczesnych sił porządkowych.

31 grudnia, w sylwestra, koło południa, esbecka ekipa najechała mój dom we Frampolu. Mój kuzyn, wówczas student, i pięcioro jego przyjaciół, siedząc w mojej chacie na odludziu, pod lasem, zobaczyli nagle za oknem... Co? Lufę skota! Esbecy wpadli do środka. Kopali chłopaków, upokarzali dziewczyny, przewrócili wszystko w domu i na strychu do góry nogami. Ekipę stanowiło dwóch milicjantów, jeden dwumetrowy zomowiec, trzej żołnierze i dowódca w cywilu. Rezerwiści byli zażenowani, trzymali się z dala, popisywał się cywil. Zabawiali się w przesłuchiwanie - godzinę w chacie, a potem kolejne trzy godziny na komisariacie w Juchnowcu. Kiedy żołnierze odjechali, a milicjanci nie musieli się już hamować. Byli lekko podpici. Wyzywali zatrzymanych. Dziewczyny zostały zrewidowane. Milicjanci opowiadali wulgarne dowcipy, bawili się świetnie. Po rewizji, wyrzucili dziewczyny na śnieg i mróz.

Czytaj: Redliński: Jaruzelski wybrał mniejsze zło

W roku 2010 Edward Redliński, znany pisarz, autor kultowej powieści “Konopielka" zapowiadał wydanie nowej powieści. Okazało się, że osiedlił się w Łapach. Chwalił sąsiadów i dobre połączenie komunikacyjne z Warszawą. Interesował się łapskimi problemami, chociaż deklarował, że się w nie nie wtrąca.

Podobno przez “Konopielkę" wielu miejscowych wręcz go przeklinało. Zarzucano Redlińskiemu, że ośmieszył okolicę, że “przyprawił gębę" Białostocczyźnie.

- Moja starsza siostra, która po śmierci matki pełniła w domu rolę gospodyni, po ukazaniu się książki, całe dwa tygodnie przepłakała. Bała się, że ludzie będą z nas się śmiać, że to w naszym domu było tak niechlujnie i brudno. Moich sąsiadów też pytano, czy to u nich była taka ciemnota, jak Redliński napisał. No i trzeba było się tłumaczyć, że to nie u nas, lecz w wymyślonych Taplarach, ruskiej wiosce przy granicy, zagubionej na białowieskich błotach

- mówił Redliński w 2010 roku.

Czytaj więcej: Edward Redliński - Konopielka to jego dzieło. Pisarz o Surażu i nowej książce

Także w 2010 roku, w dawnej strażackiej remizie we wsi Rynki, powstała izba pamięci i kącik twórczości pisarza Edwarda Redlińskiego.

Czytaj też: Rynki. Powstała izba pamięci i kącik twórczości pisarza Edwarda Redlińskiego

W 2012 roku w rodzinnym Frampolu powstał dom twórczości Edwarda Redlińskiego. W 2009 roku ojcowiznę Redlińskiego kupiło małżeństwo Renaty i Jacka Kowalików. Małżeństwo postanowiło otworzyć w swym siedlisku Domek twórczości Edwarda Redlińskiego.

Szukaliśmy naszego miejsca na ziemi. Te wydało nam się idealne. Poza tym, okazało się, że dostaliśmy jeszcze szczególny bonus

Czytaj więcej: Frampol - dom twórczości Edwarda Redlińskiego. Konopielka to jego dzieło

Edward Redliński w 2013 roku otrzymał nagrodę marszałka województwa podlaskiego za całokształt. Dziś dostojny jubilat, twórca "Konopielki" obchodzi 80. urodziny.

Najlepsze sceny filmowe - Konopielka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny