MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Echa konkursu na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Krytyk teatralny skarży się na komisję do ministra kultury

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Wojciech Wojtkielewicz
Zwracam się równocześnie z prośbą o podjęcie działań zapobiegających dyskryminacji działaczy fundacji i stowarzyszeń artystycznych w konkursach na kandydatów na dyrektorów instytucji kultury - pisze Konrad Szczebiot, krytyk teatralny. Komisja konkursowa odrzuciła jego kandydaturę na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - ze względów formalnych.

Komisja po weryfikacji dokumentów złożonych przez kandydata stwierdziła brak udokumentowanego trzyletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym i odrzuciła ofertę. Konrad Szczebiot odwołał się od tej decyzji. Apeluje do członków komisji o uznanie jego doświadczenia w kierowaniu stowarzyszeniami artystycznymi za doświadczenie kierownicze i dopuszczenie go do przesłuchań.

- Odwołanie złożone przez pana Konrada Sczebiota zostanie rozpatrzone w najbliższym czasie przez komisję konkursową, a o jego wyniku pan Szczebiot zostanie oczywiście poinformowany - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego.

Czytaj też: Konkurs na dyrektora nie będzie bezduszną urzędniczą machiną.... " pisze Konrad Szczebiot. I apeluje do urzędników o przesłuchanie go

Jednak krytyk teatralny nie daje za wygraną. O podjęcie działań prosi także prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który współodpowiada za Operę i Filharmonię Podlaską.

" Zwracam się równocześnie z prośbą o podjęcie działań zapobiegających dyskryminacji działaczy fundacji i stowarzyszeń artystycznych w konkursach na kandydatów na dyrektorów instytucji kultury. Powszechną wiedzą w środowisku teatralnym jest dojmujący brak osób, które w sposób merytoryczny i sprawny mogłyby kierować instytucjami kultury (ze szczególnym uwzględnieniem teatrów i oper). Obecna praktyka organizatorów instytucji kultury sprawia, że do konkursów na kandydatów na dyrektorów instytucji kultury zgłasza się wciąż ta sama nieliczna grupa osób, dodatkowo, w znacznym stopniu, nie do końca chwalebnie zapisanych w swojej wcześniejszej kierowniczej działalności " - czytamy w piśmie Konrada Szczebiota do minisitra Glińskiego.

Jego zdaniem problem można byłoby rozwiązać, gdyby w konkursach mogliby brać udział działacze fundacji i stowarzyszeń artystycznych.

Przypomnijmy, że kadencja Damiana Tanajewskiego obecnego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej kończy się 31 sierpnia. Jednak minister kultury nie wyraził zgody na ponownie powołanie go stanowisko bez przeprowadzania konkursu. Wpłynęło więc sześć ofert, ale wymogi spełniło pięć osób. To Damian Tanajewski, śpiewaczka operowa, pedagog i reżyser prof. Ewa Iżykowska - Lipińska oraz były dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Paweł Gabara. Udało się nam ustalić, że startują też Zbigniew Dębko, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz Regina Gouaszewska.

Zobacz też: OiFP. Szkoła Talentów. Rewia Wokalna. Anna Zawadzka i Ewa Łobaczewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny