Nasza Loteria

E - banki - wygoda i nowoczesność

ab
Nikt z nas nie lubi, płacąc rachunki, tracić czasu w kolejkach na poczcie czy w banku. Zżymamy się także na wcale niemałe prowizje, które trzeba płacić od każdej operacji. Sposobem na rozwiązanie tych problemów może być założenie konta w banku elektronicznym.

Elektroniczne usługi bankowe oferują już swoim klientom największe banki. Należą do nich m.in.:
l PKO BP - e-PKO),
l Pekao SA - Telepekao 24,
l BRE Bank - mBank,
l ING Bank Śląski - BSKOnline.
W większości są to internetowe oddziały dużych, znanych instytucji, ale są wśród nich banki w pełni wirtualne, takie jak mBank czy Volkswagen Bank, które nie posiadają żadnych placówek, a cała obsługa odbywa się za pośrednictwem Internetu.
Idea e-bankowości polega na uniezależnieniu się użytkownika usługi od miejsca, w którym aktualnie przebywa. Klienci takich banków cenią sobie przede wszystkim wygodę i szybkość e-transakcji.

Jak zostać klientem e-banku

W pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową wybranego banku i odszukać zamieszczony tam wniosek o otwarcie elektronicznego rachunku bankowego (indywidualnego, wspólnego dla klientów indywidualnych lub dla firmy). Po wypełnieniu wniosek należy wysłać pocztą elektroniczną do oddziału internetowego banku, a drugi egzemplarz - wydrukowany, z oryginalnymi podpisami zanieść do najbliższego oddziału wybranego banku.
Jeżeli w momencie wypełniania wniosku nie mamy dostępu do drukarki należy zanotować numer swojego wniosku i hasło klienta, które jest podane przez system po prawidłowym wypełnieniu wniosku. W dowolnym czasie, znajdując się przy komputerze z drukarką, można po wpisaniu numeru i hasła odtworzyć wypełniony uprzednio wniosek i wydrukować dokumenty.
Po dokonaniu weryfikacji danych i założeniu rachunku elektronicznego bank prześle klientowi po około 14 dniach tzw. pakiet startowy, zawierający elementy niezbędne do przeprowadzania operacji internetowych.
Pakiet startowy zazwyczaj zawiera:
l umowę rachunku wraz z jego numerem,
l token (urządzenie elektroniczne),
l poufny list zawierający PIN inicjujący,
l płytę CD ROM zawierającą szczegółowe instrukcje przygotowania i posługiwania się tokenem,
l kartę bankomatową.
Numer rachunku w oddziale internetowym (tzw. numer ibanowy) różni się od dotychczas spotykanych. Jest to konsekwencja spełnienia wymogów obowiązujących pod tym względem w Unii Europejskiej. Wszystkie banki działające w Polsce miały obowiązek przejścia na numer ibanowy do końca 2001 r.
Najważniejszą rzeczą w tej przesyłce jest token, czyli urządzenie elektroniczne, które zapewnia posiadaczowi rachunku autoryzację (możliwość dostępu do rachunku). Tokeny są wielkości małych kalkulatorów lub breloczków do kluczy. Ustalają one specjalny ciąg cyfr, który jest bezpiecznym potwierdzeniem operacji wykonywanej przez posiadacza rachunku. Token to urządzenie zupełnie niezależne od komputera, tzn. nie wymaga fizycznego podłączenia.
W celu przygotowania tokena do pracy należy ustalić ciąg cyfr, przy pomocy których użytkownik będzie go uruchamiał. W celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji:
1. Numer dostępowy tokena (PIN) powinien być:
l znany tylko właścicielowi rachunku,
l łatwy do zapamiętania,
l przypadkową kombinacją cyfr,
2. Numer dostępowy tokena nie powinien być:
l wcześniej używany,
l związany z danymi personalnymi klienta : PESEL, data urodzenia, numer telefonu, numer rejestracyjny samochodu,
l zbyt łatwy do rozszyfrowania ( np. złożony z kolejnych lub tych samych cyfr).
Rachunek elektroniczny zostanie uruchomiony w momencie wpływu pierwszych środków. Wypłata gotówki możliwa jest za pomocą karty bankowej w bankomatach. Karta ma jednak określony limit i nie zawsze od razu możemy wypłacić całą potrzebną kwotę. Jeżeli kwota przewyższa limit dzienny na karcie wówczas albo wypłacamy z bankomatu przez kilka dni( co jest uciążliwe) , albo też możemy przelać środki na tradycyjny rachunek i pobrać gotówkę.
* * *
Więcej w wydaniu codziennym (papierowym) "Kuriera Porannego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny