Na dźwięk Dzwonu Zwycięzcy czeka zawsze cały oddział – zapewnia dr Małgorzata Sawicka Żukowska, lekarka z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jego dźwięk oznacza, że pacjent pokonał chorobę, że jest zdrów i może powrócić do dawnego, zwyczajnego życia bez leków, wlewów, lekarzy i ciągłych wizyt w szpitalu. – To symboliczne odcięcie się od czasu leczenia i wkroczenie w zdrowie – dodaje.
Dzwon Zwycięzcy w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK zawisł trzy lata temu – w czerwcu 2021 r. Od tego czasu uderzyło w niego już wiele dzieci. Tym razem bohaterem został 11-letni Kacper.
– To dla nas wielkie święto, uwieńczenie wielkiej pracy Kacpra, jego rodziny i wielki sukces nas wszystkich – mówiła we wtorek, podczas uroczystości dr Sawicka-Żukowska.
Chłopiec chorował na nowotwór złośliwy.
– To było w listopadzie ubiegłego roku. Od momentu, gdy zauważyliśmy pierwsze objawy, do momentu, gdy trafiliśmy na oddział, minęły zaledwie dwa dni – wspomina Katarzyna Dąbrowska, mama Kacpra.
We wtorek w szpitalu nie potrafiła ukryć wzruszenia, że syn jest już zdrowy. Łzy szczęścia w oczach miał też Kacper i pracownicy oddziału.
Kacper symbolicznie pożegnał szpitalną salę, stres, ale i brak kolegów. Bo w czasie leczenia nie chodził do szkoły: – Nauczyciele przychodzili do mnie – mówi chłopiec. I przyznaje, że bardzo się starał nie narobić sobie szkolnych zaległości, by po roku przerwy wrócić do tej samej klasy. Udało się. W poniedziałek Kacper przywitał się z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami. Była radość i wzruszenie.
– Dziś nie poszedł do szkoły, ale to usprawiedliwione wagary – uśmiechała się wczoraj mama chłopca. W środę za to Kacper mógł zabrać na lekcje nowy plecak wraz z całym wyposażeniem. To prezent od posła Krzysztofa Truskolaskiego. Podobne podarunki dostało jeszcze 23 innych pacjentów. Darczyńcy przekazali je Omnigrupie, działającej przy Podlaskim Kuratorze Oświaty.
– Mówi się, że każde, nawet zdrowe dziecko wraca do szkoły z dwoma plecakami: w jednym trzyma książki, w drugim – swoje smutki, swoje kłopoty, zwady z kolegami. Nasi pacjenci mają jeszcze do tego bardzo trudne historie, które przeżyli w szpitalu – mówiła dr Sawicka-Żukowska.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?