Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś koniec roku szkolnego. Wakacje i perspektywa zwolnień

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Wakacje są fajne, bo wtedy można więcej bawić się z kolegami – mówi Dawid Monach (pierwszy z lewej). Już wczoraj on i jego koledzy czekali na koniec roku szkolnego.
Wakacje są fajne, bo wtedy można więcej bawić się z kolegami – mówi Dawid Monach (pierwszy z lewej). Już wczoraj on i jego koledzy czekali na koniec roku szkolnego. Wojciech Wojtkielewicz
Jeszcze tylko uroczysty apel, świadectwo w garść i można zapomnieć na długie tygodnie o podręcznikach i zeszytach. Dziś oficjalnie kończy się rok szkolny. Kolejny w wielu białostockich szkołach przyniesie nowe profile kształcenia, w tym przygotowania do matury międzynarodowej. Niestety, także zwolnienia.

Wakacje są fajne, bo wtedy nie trzeba chodzić do szkoły i można więcej bawić się z kolegami - cieszył się wczoraj Dawid Monach, uczeń białostockiej SP 11. - Poza tym pojadę do babci i razem z nią nad morze.

I w tej, i w innych placówkach od wczoraj trwały przygotowania do uroczystego zakończenia roku szkolnego. Dyrekcja wypisywała dyplomy i dedykacje na nagrodach dla najlepszych, w sali gimnastycznej ćwiczył poczet sztandarowy.

Niektórzy żałowali, że na dwa miesiące muszą opuścić szkolną ławkę.

- Bardzo lubię szkołę, bo mamy miłą panią i lubię się uczyć - mówiła Klaudia Jarząbek. - Dlatego nie mogę się doczekać, gdy we wrześniu do niej wrócę.

Od września w szkołach różnego szczebla pojawi się sporo nowości.

- Będziemy mieli już kompletny, sześcioletni cykl kształcenia dla dzieci z autyzmem - mówi Bożena Jolanta Chodyniecka, dyrektorka SP 11.
Nowego zawodu będzie można nauczyć się w białostockim Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. Chodzi o technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W II LO rusza klasa międzynarodowa. A także dwujęzyczne oddziały hiszpańskie w białostockim PG 3 i PG 9. Ich uczniowie pięć godzin w tygodniu spędzą na poznawaniu hiszpańskiego. A poczynając od drugiego roku w tym języku prowadzone będą także lekcje historii i geografii.

Trzy oddziały specjalne ruszą w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi. Będą przeznaczone dla młodzieży niewidzącej i niedowidzącej. Można w nich będzie zdobyć zawód: masażysty, technika prac biurowych i technika tyfloinformatyka (to informatyka dla osób niewidzących i niedowidzących).

Wśród pracowników szkół nastroje nie są jednak zbyt optymistyczne.

- To kolejny smutny rok w oświacie - przyznaje Maria Mieszalska-Goroszkiewicz, szefowa białostockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jest ogromna liczba redukcji etatów lub są zmniejszane. Rośnie bezrobocie wśród nauczycieli i innych pracowników oświaty.

Niestety, po wakacjach nie wróci do pracy wielu pracowników białostockiej edukacji. Chodzi zarówno o nauczycieli, jak i pracowników administracji i obsługi szkół. W sumie zlikwidowanych zostanie około 130 etatów.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny