Dziś „Dzień bez Długów”

(opr. ww)
Dziś „Dzień bez Długów”
Dziś „Dzień bez Długów”
Dzień Bez Długów obchodzony jest w naszym kraju już od 2009 roku. Zawsze jest to 17. dzień listopada.

 Niestety, Polacy z długami mają coraz większy problem. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi.

Według danych, uzyskanych przez instytut Millward Brown, w grupie wiekowej 18-35 lat zadłużonych jest już ponad 770 tys. Polaków. Lekkomyślność, z jaką młodzi ludzie zaciągają kolejne pożyczki, często kończy się dla nich pułapką zadłużenia. Z raportu „Finansowy portret młodych” wynika, że łączne zaległe płatności Polaków w przedziale wiekowym 18-35 lat opiewają na kwotę niemal 4 mld zł. Zgodnie z tym raportem, najbardziej zadłużony młody Polak ma 34 lata i aż 4,8 mln zł długu na koncie. A jednak 47 proc. respondentów badania instytutu Millward Brown twierdzi, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze stanu swoich finansów. Taka deklaracja zaskakuje, bo niemal połowa osób przebadanych przez instytut skorzystała już w swoim życiu z kredytu lub pożyczki, a co dziesiąta z nich zrobiła to, aby pokryć swoje bieżące wydatki konsumpcyjne.

Trudno ustalić jednoznaczną przyczynę tej paradoksalnej sytuacji młodych dłużników. Może to być efekt ich braków w edukacji z zakresu zarządzania osobistymi finansami. A może to po prostu przejaw ich nadmiernego optymizmu wobec stanu swojego budżetu. Wiadomo natomiast, że problem zadłużenia zaczyna się w Polsce coraz wcześniej. W Krajowym Rejestrze Długów nawet co dziesiąty dłużnik nie ma ukończonych 26 lat, a najmłodszy z nich ma zaledwie 15 lat i zalega ze spłatą 10 148 zł. Powody zadłużenia w tak młodym wieku są różne.

- Początkowo w gronie kilkunastolatków mieliśmy głównie gapowiczów, potem pojawili się dłużnicy operatorów telefonicznych, telewizji cyfrowych, dostawców Internetu, a na końcu klienci banków i firm pożyczkowych. W gronie wierzycieli są też spółdzielnie mieszkaniowe

- wylicza Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

Często zdarza się, że osoby zadłużone unikają kontaktu z wierzycielem. Opierając się na zasadzie psychologicznego mechanizmu wyparcia tacy ludzie udają, że problem nie istnieje i oczekują, że otoczenie dostosuje się do ich gry. Strategia unikania jest mało efektywna i jej wybór przez dłużników tylko pogarsza sprawę.

-- W sytuacji zadłużenia przede wszystkim należy skontaktować się jak najszybciej z wierzycielem i ustalić wspólnie plan spłacania należności. Realizację tego planu trzeba połączyć z równoległym oszczędzaniem pieniędzy. Nie wszyscy jednak wiedzą jak się do tego zabrać, dlatego 17 listopada br. w biurach naszej firmy w Warszawie i Białymstoku organizujemy Dzień Otwarty dla Dłużników, podczas którego będzie można przeprowadzić bezpłatną rozmowę z doradcą oraz skorzystać z naszych materiałów informacyjnych – komentuje Jolanta Piasecka, dyrektor Departamentu Sprzedaży i Marketingu w firmie Intrum Justitia.

Istnieje wiele popularnych poradników ze wskazówkami, jak rozsądnie zaoszczędzić i wybrnąć z kłopotów finansowych. W przypadku osób w młodym wieku najlepiej jest jednak z wyprzedzeniem edukować o rozsądnym pożyczaniu i wydawaniu pieniędzy. Trzeba nauczyć młodych Polaków, że aby uniknąć kłopotów finansowych wynikających z zaciągniętego kredytu, powinni najpierw realnie ocenić swoje potrzeby.

Długi w regionach
Z kolei z danych Grupy Kruk wynika, że nNajbardziej zadłużonym województwem w Polsce jest Mazowsze. Łączne zadłużenie mieszkańców tego regionu obsługiwane przez Grupę KRUK sięga ponad 2,8 mld zł. Niewiele mniej długów jest  w województwie śląskim (ponad 2,7 mld zł). W kolejnym na liście województwie wielkopolskim suma zadłużenia jest już sporo mniejsza i przekracza 1,8 mld zł. Najlepszą kondycją finansową może poszczycić się województwo podkarpackie (380 mln zł długów mieszkańców), świętokrzyskie  (340 mln zł) oraz podlaskie, którego mieszkańcy są zadłużeni na  290 mln zł.

Grupa KRUK obsługuje najwięcej spraw osób zadłużonych ze Śląska (ponad 363 tys.), drugie  w kolejności jest Mazowsze (ponad 317 tys. spraw). Najmniej zadłużeni są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (zaledwie 52 tys. długów) oraz podlaskiego (48 tys.).

Zadłużeni rekordziści
W przypadku osób fizycznych przeciętne zadłużenie obsługiwane przez Grupę KRUK to 5 900 zł. Jeśli chodzi o firmy, to ich średni dług wynosi prawie 29 900 zł.  Jednak zobowiązania rekordzistów są znacznie większe. Najwięcej do spłaty, bo ponad 11 mln zł ma mieszkaniec województwa mazowieckiego. Natomiast na szczycie listy zadłużonych firm znajduje się przedsiębiorstwo z województwa łódzkiego z długiem sięgającym ponad 66 mln zł z branży spożywczej.

Kim jest statystyczny zadłużony?
Jak wynika z danych Grupy KRUK, częściej zadłużają się mężczyźni. Panowie stanowią 60% osób obsługiwanych przez Grupę KRUK. Są to też najczęściej mieszkańcy miast (71%). Średni wiek osoby zadłużonej to 45 lat. Okazuje się jednak, że najwięcej problemów ze spłatą zobowiązań mają osoby  w wieku 36-40 lat. A jaki związek ma zadłużenie ze znakami zodiaku? Okazuje się, że najbardziej zadłużają się Byki, Bliźnięta i Ryby, a najmniej Strzelce, Skorpiony i Wagi.

 

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie