Dziś Cerkiew obchodzi święto przeniesienia relikwii Świętego Mikołaja. Uroczystości w parafiach

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
22 maja 2019 roku sobór katedralny nawiedziły tłumy wiernych. Jak będzie w 2020 roku?
22 maja 2019 roku sobór katedralny nawiedziły tłumy wiernych. Jak będzie w 2020 roku? Jerzy Doroszkiewicz
Dziś Cerkiew prawosławna wspomina przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Myry Licyjskiej do Bari. Główna liturgia w soborze św. Mikołaja w Białymstoku rozpocznie się o godz. 10

22 maja 2020 roku Cerkiew Prawosławna czci pamięć św. Mikołaja, arcybiskupa Miry Licyjskiej. Co roku takie uroczystości gromadziły tłumy wiernych.

Zobacz: Sobór św. Mikołaja. Święto przeniesienia relikwii (zdjęcia, wideo)

Sobór św. Mikołaja. Święto przeniesienia relikwii (zdjęcia, wideo)

W 2018 roku w katedrze pojawili się prezydent Białegostoku i wojewoda podlaski. Bo 22 maja abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej obchodzi jubileusz sakry biskupiej. Dziś mijają 22 lata od wyniesienia go do tej godności Cerkwi prawosławnej.

Zobacz: Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja, abp Jakub - 20-lecie sakry biskupiej (zdjęcia)

Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja, abp Jakub - 20-lecie sakry biskupiej

Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii ...

Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352. Ciało św. Cudotwórcy spoczęło w podziemnej krypcie katedralnej świątyni w Myrach. 11 kwietnia 1087 roku biskup miasta Bari (w południowej Italii) zorganizował wyprawę do Azji. Po kilku tygodniach żeglugi okręty dopłynęły do Myr. Uzbrojeni żeglarze włamali się do bazyliki i wykradli z niej moszczy świętego Mikołaja. Bizantyjczykom próbowano wmówić, że krokiem Włochów kierowała obawa, by grobu arcybiskupa nie zbezcześcili muzułmanie (w 1034 roku opanowali Licję). 9 maja 1087 roku statki wróciły do Italii.

Grzegorz Schetyna w Supraślu. "Pozdrawiamy wszystkich wyznawców prawosławia" Lider PO złożył życzenia metropolicie Sawie

Rok później papież Urban II, konsekrując nowy kościół w Bari, wyprawę Włochów nazwał: przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja z Myr w Licji do Bari w Italii. Relikwie św. hierarchy złożono w srebrnym sarkofagu w podziemnej krypcie. W 1089 roku kijowski metropolita Jan II święto przeniesienia uznał za obowiązujące również na Rusi.

Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej znanych świętych, do niego modlą się chorzy, jest też patronem rodziny, wdów i sierot, a także żeglarzy.

Św. Mikołaj jest patronem wielu cerkwi w regionie - m.in. w Milejczycach, Grodzisku, Michałowie, Białowieży, Kleszczelach, Topilcu, Narewce, Zubaczach, soborze w Białymstoku a także cerkwi św. Trójcy w Hajnówce.

Tu oglądasz: Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja, abp Jakub - 20-lecie sakry biskupiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie