Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś bez karty jak bez ręki

Redakcja
Karty debetowe i kredytowe zapewniają coraz większą wygodę oraz bezpieczne korzystanie z dostępnych finansów
Karty debetowe i kredytowe zapewniają coraz większą wygodę oraz bezpieczne korzystanie z dostępnych finansów
Trudno dziś sobie wyobrazić korzystanie z finansów osobistych bez posiadania choć jednej karty bankowej. A najlepiej dwóch: jednej, która pozwala wygodnie operować pieniędzmi, którymi dysponujemy na bieżąco (karta debetowa), oraz drugiej, która pozwala nam sfinansować wydatki lub skorzystać z gotówki ponad posiadane zasoby (karta kredytowa).

Obecnie nasze wynagrodzenia są zazwyczaj przelewane na konto bankowe. By z niego korzystać wygodnie, bez chodzenia po gotówkę do placówki banku, trzeba mieć przynajmniej kartę debetową. Ma ona wiele funkcji. Pozwala nie tylko na wypłatę gotówki w bankomacie, lecz także można nią płacić przy zakupach, w tym zazwyczaj także inter­ne­towych, czy nawet pobierać gotówkę w sklepie w ramach coraz modniejszej usługi cashback.
Karta debetowa, wbrew nazwie, nie musi się przy tym wiązać z debetem. Przy jej wykorzystaniu możemy dokonywać operacji do wysokości środków, jakie mamy na rachunku bankowym, do którego taka karta jest przypisana. Oczywiście jeśli dodatkowo mamy limit kredytu odnawialnego lub limit debetowy, to wolne środki są sumą naszych własnych pieniędzy oraz kwoty oddanej nam do dyspozycji przez bank w ramach takiego kredytu lub limitu debetowego.

Kredyt bez kosztów
Gdy chcemy jednak zapewnić sobie możliwość regulowania wydatków ponad aktualny stan dostępnych środków, i to nawet bez dodatkowych kosztów, powinniśmy posiadać kartę kredytową. Pozwala ona bowiem regulować zobowiązania na zasadach takich jak karta debetowa, ale w ramach przyznanego limitu karty kredytowej. Są to zobowiązania z przedłużonym terminem płatności. Ten termin wyznacza cykl rozliczeniowy karty kredytowej, który wynosi ponad 50 dni. Wszystkie wydatki, które w okresie cyklu rozliczeniowego uregulujemy kartą kredytową bezgotówkowo (a więc bez pobierania pieniędzy) i spłacimy najpóźniej w dniu ustalonym jako termin rozliczenia karty, nie obciążą nas dodatkowymi kosztami.

Zresztą tak zaciągniętego zobowiązania nie będziemy musieli uregulować w całości w terminie spłaty karty kredytowej – bank zadowoli się uiszczeniem 3–5 proc. należności, ale wtedy dalej będzie ona obsługiwana jak klasyczny kredyt, będą więc od niej naliczane odsetki. Oczywiście trzeba jeszcze mieć na względzie opłatę za korzystanie z karty kredytowej. Jednak jeśli operujemy nią często, to po osiągnięciu określonej w umowie sumy wydatków będziemy zwolnieni z tej opłaty.

Kartą debetową możemy opłacać transakcje internetowe. Na odwrocie zawiera ona bowiem liczbę CVV, która jest potrzebna do autoryzowania transakcji na platformach inter­ne­towych. Dla poprawy bezpieczeństwa możemy w przypadku takich transakcji dodatkowo wykorzystać jedną z funkcjonalności konta internetowego: możliwość ustalania i dowolnego zmieniania limitów dla różnych rodzajów transakcji: bezgotówkowych, wypłat gotówki, a także właśnie zakupów przez internet. W przypadku ostatnich można więc ustalić ten limit na zero. Dopiero przed transakcją zwiększamy go do wysokości kwoty, którą planujemy wydać. Po sfinalizowaniu zakupu znów możemy ustawić limit na zero. Innym rozwiązaniem jest korzystanie przy zakupach internetowych wyłącznie z dodatkowej karty przedpłaconej.
Jednak chcąc mieć dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych, najlepiej jest skorzystać z usługi 3D-Secure. Ta funkcjonalność polega na tym, że transakcja nie zostanie przeprowadzona bez jej dodatkowej autoryzacji – kodu, który otrzymamy SMS-em z naszego banku albo wpiszemy z karty kodów.

Wygodne zakupy
Kart – debetowych czy kredytowych – używamy jednak przede wszystkim w sklepach czy punktach usługowych. Banki nie ustają w poszukiwaniu kolejnych sposobów ułatwienia nam życia przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Ponieważ coraz częściej karty wykorzystujemy do opłacania nawet drobnych transakcji, powszechne stały się karty (debetowe i kredytowe) z funkcją płatności zbliżeniowych. Rachunki do 50 zł możemy regulować za ich pomocą, zbliżając jedynie kartę do czytnika, a te na wyższe kwoty zatwierdzamy PIN-em.
Karty kredytowe z kolei są bardzo przydatne w podróżach zagranicznych. Niestety, jak wynika chociażby z badania Visa Europe, za granicą niemal dwa razy rzadziej korzystamy z kart niż w kraju. A poza wszystkimi innymi funkcjonalnościami warto mieć na uwadze bezpieczeństwo, jakie dają karty, w przeciwieństwie do zabierania dużych kwot w gotówce.

KONKURS BANKOMANII

Pamiętaj!
- Jeśli utracisz kartę, jak najszybciej zastrzeż ją w swoim banku lub pod bezpłatnym całodobowym numerem (+48) 828 828 828.
- Nigdy nie pożyczaj nikomu swojej karty.
- Nie ujawniaj nikomu swojego numeru PIN, nie zapisuj go na karcie ani nie noś w portfelu.
- Ustaw wygodne dla siebie limity płatności na poszczególne rodzaje transakcji.
źródło: www.bankomania.pkobp.pl

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: www.bankomania.pkobp.pl.
Masz pytania? Napisz na adres:
[email protected].

FOT. ANATOL CHOMICZ

Dziś bez karty jak bez ręki   Przestrzegaj wszystkich zasad, a będziesz bezpieczny

   Rozmowa z Anną Kmieć, kierownikiem zespołu bankowości osobistej w PKO Banku Polskim Oddział I w Białymstoku

   Karty płatnicze – wiele ich jest na rynku...

   Najpopularniejsze są debetowe i kredytowe. Karta debetowa jest wydawana do rachunku klienta i służy do pobierania gotówki z bankomatu oraz realizowania     transakcji   płatniczych. Wszystkie operacje, które są dokonywane kartą debetową, obciążają rachunek klienta z datą ich wykonania: dzisiaj klient pobiera pieniądze z bankomatu i one dzisiaj pomniejszają wartość środków dostępnych. Najkrócej mówiąc: posługując się tą kartą, nie wydamy więcej, niż posiadamy dostępnych środków.

  No a karta kredytowa?

  Ta z kolei nie ma nic wspólnego z rachunkiem klienta i ze środkami zgromadzonymi na nim. Klient ma przyznany odrębny limit i sam decyduje o sposobie regulowania wykorzystanej kwoty. Każdy klient ma ustalony również okres rozliczeniowy (w zależności od daty wydania karty), po którym otrzymuje informację, kiedy należy uregulować należność. W praktyce to wygląda tak, że klient ma nawet do 55 dni odroczony termin spłaty. Gdy ten okres się kończy, może spłacić należność w całości. Wtedy nie płaci odsetek. A gdy zdecyduje się na zapłatę kwoty minimalnej – reszta jest kredytowana przez bank.

A te mniej popularne karty?

Bank oferuje swoim klientom również karty obciążeniowe (charge) oraz karty przedpłacone. Karta obciążeniowa ma indywidualnie ustalony limit i odroczony termin płatności. Tu jednak całość zadłużenia należy spłacić w ściśle określonym terminie. Karta przedpłacona działa na bardzo prostej zasadzie jaką kwotą zasilimy kartę, z takiej kwoty skorzystamy. Jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci albo dla tych, którzy boją się, że wydadzą za dużo. To też świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapłacić np. przez internet, a obawiają się użyć do tego celu innej karty.

No właśnie – płacenie przez internet. To przede wszystkim wygoda, prawda?

Tak, to bardzo ułatwia życie –gdy zwyczajnie nie chce nam się wychodzić z domu lub gdy nie lubimy chodzić po sklepach. Jednak czasami funkcja płatności przez internet i karta są po prostu niezbędne – chociażby wtedy, gdy kupujemy np. bilet lotniczy. Przez internet można zarządzać również swoją kartą. Tak, i jest to bardzo proste i użyteczne. Na przykład można zmieniać limity na karcie i ustalać je w zależności od potrzeb i sytuacji, tym samym ograniczamy ryzyko w razie zgubienia czy kradzieży karty. Gdy chcemy zrobić większe zakupy – to na ten moment możemy zwiększyć swój limit. Poza tym klient samodzielnie może nadać lub zmienić kod PIN czy też w razie potrzeby unieważnić kartę. Za pomocą dostępu internetowego może również kontrolować swoje wydatki na karcie.

Niektórzy nie używają karty w internecie, bo po prostu się boją. Jednak przestrzegając pewnych zasad, można to robić bezpiecznie...

Przede wszystkim trzeba zacząć od ustalenia limitu operacji internetowych. Ta prosta czynność chroni środki, które znajdują się na rachunku. Trzeba być czujnym, kupować tylko na sprawdzonych stronach internetowych, które cieszą się dobrą opinią na rynku. Poza tym zawsze przy zakupach internetowych musimy potwierdzić transakcję numerem karty i specjalnym, indywidualnym kodem, który jest na odwrocie karty. Dodatkową formą zabezpieczenia jest usługa
3D-Secure, którą każdy klient samodzielnie może aktywować przez internet. Wtedy, aby zakończyć transakcję inter­neto­wą, jesteśmy proszeni o zalo­gowanie się do swojego konta internetowego i zautory­zo­wa­nie tej transakcji – tak jak robimy to w przypadku autoryzacji przelewu.

Na oszustów musimy też uważać, robiąc zakupy w sklepie czy korzystając z bankomatu.

Najważniejsze, aby – wstukując numer PIN – zadbać o to, aby nie był dostrzeżony przez osoby postronne. Nie przechowujmy go ani w portfelu, ani w notesie w torebce, ani tym bardziej nie zapisujmy go na karcie. A dla ogólnego bezpieczeństwa, nie udostępniajmy go innym.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: MATERIAŁ INFORMACYJN PKO BANKU POLSKIEGO

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny